Tunis – metropole Tuniska

Tunis – metropole Tuniska 1

Tunis se svojí rušnou medinou a přístavem je živým městem, jehož hlavní kouzlo spočívá v kombinaci arabských, afrických a evropských tradic. Nejvíce exoticky působí rozsáhlá medina, staré město se svým historickým i duchovním rodokmenem, kde labyrint uliček a tržišť (souk) vede k mřížované mešitě Al-Zaytouna, kterou v roce 732 n.l. nechala postavit umajjovská dynastie. Většina materiálu pocházela z ruin starověkého Kartága, mezi nimi i 160 jejích sloupů.

Mešita však není jednou atrakcí města. Většina návštěvníků do něj vstupuje skrz Bab El-Bahr, Francouzskou/Mořskou bránu, což je chátrající kamenný oblouk, který rámuje hlavní trasu do mediny a stojí za pozornost fotografů sama o sobě. Dále je zde muzeum Dar Ben Abdallah, kulturní klenot, který dokumentuje umělecký život v Tunisu během osmanského období.

Rozpadající se kamenná medina je v ostrém rozporu s tzv. Ville Nouvelle („Novým městem“), úsekem úpravných koloniálních budov postavených Francouzi okolo arabského starého města. Hlavní třídu avenue Habib Bourguiba lemují řady majestátních palem a příjemné kavárny nabízející mátový čaj a sladké medové pečivo.

Ačkoli je Ville Nouvelle hezké místo, pro Tunis je nejvýznamnější historie, jejíž připomínky spatříte na každém kroku. Zbytky samotného velkého Kartága se nacházejí jen kousek cesty autem od centra města, mnoho však už bylo od dob Hanibala ztraceno. Kromě toho zde spatříte mnoho ruin římského původu, např. nádherné Antoninovy lázně.

Tunis však neznamená pouze prach a ruiny. Nedaleko něj leží krásná modrobílá vesnice Sidi Bou Said, která inspiruje turisty stejně tak jako malíře, zatímco nádherné písečné pláže La Marsa jsou ideálním místem pro opalování. 

 

Některé atrakce Tunisu:

Turistická kancelář: Office de Tourisme de Tunis

  • Dar Ben Abdallah – muzeum
  • Al-Zaytuna – mešita
  • medina – staré město
  • avenue Habib Bourguiba – hlavní třída
  • Národní muzeum Bardo (Musée National du Bardo)
  • Belvedere Park – park s jezerem, zoo a pavilonem
  • Tourbet el-Bey – osmanské mauzoleum