Jak vyrobit psí boudu

Jak vyrobit psí boudu 1

Jako vážený člen rodiny si Váš pes zaslouží bezpečný, teplý a suchý domov, kam by se mohl skrýt před živly, pokud bývá venku. Stavba psí boudy je příjemný projekt, kterého se mohou spoluúčastnit všichni. To je zvláště cenné při výuce dětí základním stavebním dovednostem. S použitím levných materiálů a nástrojů, které lze sehnat v nejbližším hobby supermarketu, můžete snadno za pouhý den nebo dva postavit psí boudu pro svého chlupatého přítele.

Celkový potřebný čas: 6 – 12 hodin

Co budete potřebovat

Vybavení/nástroje:

 • kotoučová pila
 • vykružovačka/přímočará pila
 • tesařská tužka
 • tesařský úhelník
 • rovná hrana/pravítko
 • kladivo
 • těsnicí pistole
 • štětka na natírání
 • ochrana očí a sluchu

Materiál:

 • tabule překližky exteriérové kvality 7 ½ palce o rozměrech 1,2×1,2 m
 • 6 desek 2×4 palce o délce 8 stop (2,4 m)
 • hřebíky dlouhé 1 1/2 palce (3,8 cm)
 • střešní hřebíky
 • střešní materiály: buď kompozitní šindele nebo střešní krytina v roli
 • základní nátěr
 • exteriérová latexová barva
 • těsnění

 

Návod 

 1. Se svojí šikmou střechou, šindely a symetrickou přední a zadní částí imituje tradiční psí bouda vzhled klasického domu v koloniálním stylu. Většina center pro domácí kutily prodává překližku v praktických tabulích o rozměrech 4×4 stopy (122×122 cm), což je ideální i pro největší psí boudu, kterou byste chtěli postavit. Začněte označením a řezáním předních a zadních panelů, protože budou definovat celkovou velikost a tvar psí boudy. Dva boční panely, podlahový panel a střecha budou odpovídat velikosti předního a zadního panelu, které nejprve stanovíte.
 2. Velikost vašeho psa – psi mají různé velikosti a jejich bouda by tomu měla odpovídat. Nejprve si udělejte hrubý přehled o výšce a délce vašeho psa. Výška je měřena od podlahy k temeni hlavy, když pes stojí. Délka se měří od špiček předních tlapek psa k zádům, včetně ocasu, když pes leží na břichu a rovně, ne stočený nebo na boku. Středně velcí psi, jako boxeři a kolie, obvykle mají výšku 50-76 cm a délku 63-89 cm. Extra velcí psi, jako dogy, bernardýni a novofundlanďané, obvykle mají výšku 96 cm a délku 100 cm.
 3. Vyřízněte dveře na předním panelu – u obdélníkového tvaru, kde je psí bouda vyšší než je její šířka, odřízněte pás široký 30 cm ze dvou panelů tak, aby z každého zůstal úsek 91×122 cm. Nyní umístěte jeden z panelů tak, aby krátká strana směřovala k Vám. Pro měření výšky se většina psů naučí sklonit hlavu, aby prošla dveřmi. Pokud uděláte dveře příliš nízké, pes se může zdráhat vstoupit, ale pokud je zase uděláte příliš vysoké, riskujete, že pak nebudete mít místo pro uříznutí vrcholu. Průměrná výška dveří je 60 palců, ale upravte si ji podle potřeby. Dále nakreslete dvě rovnoběžné svislé čáry, které definují šířku dveří. Průměrná šířka dveří je 50 cm, ale opět se přizpůsobte svému psovi. Vyřízněte dveře přímočarou pilou.
 4. Uřízněte vrchol na předním panelu – na předním panelu označte trojúhelníkový vrchol, který bude tvořit střechu. Začněte tím, že v horní části panelu označíte středový bod (45 cm) – to je špička. Položte rovnou hranu/pravítko na desku tak, aby jeden konec byl na středové značce a druhý konec 50 cm dolů po straně desky. Pokud si přejete, můžete toto druhé měření posunout výš až o dalších 20 cm, čímž dosáhnete plošší střechy. Nikdy ho ale neposunujte směrem dolů, protože narazíte na otvor dveří. Opakujte svou značku na druhé straně a vytvořte obrácený tvar písmene V. Pak řežte kotoučovou pilou.
 5. Uřízněte zadní panel – k vytvoření zadního panelu použijte další překližkovou tabuli. Položte přední panel nahoru jako šablonu a překreslete všechny tvary kromě dveří. Odstraňte šablonu a uřežte zadní panel kotoučovou pilou.
 6. Odřízněte boční panely – vezměte další 2 nové tabule překližky a vytvořte 2 boční panely. Odřízněte každý na 50 cm a vytvořte kusy o rozměrech 50×122 cm. Strana dlouhá 122 cm představuje délku psí boudy. Podle velikosti svého psa zkraťte délku tam, kde bude potřeba. Standardní délka, která funguje pro většinu psů, je 100 cm.
 7. Vytvořte povrchy pro hřebíky na předním a zadním panelu – protože nemůžete zatloukat hřebíky nebo vrtat šrouby do boku překližky, je nutné vytvořit povrchy pro hřebíky, které povedou kolem obvodu předního i zadního panelu. Odřízněte desky 2×4 palce na 50 cm. Umístěte je naplocho na boky panelů a z druhé strany přibijte.
 8. Také střešní špičky potřebují povrchy pro hřebíky. Za tímto účelem uřízněte čtyři desky po 38 cm a poté je přibijte podél linie střechy na stejné straně jako ostatní povrchy pro hřebíky. Nakonec bude povrchy pro hřebíky potřebovat také plocha podlahy. Uřízněte dvě desky 2×4 palce po 74 cm a pak je přibijte podél spodní části předního a zadního panelu.
 9. Vytvořte povrchy pro hřebíky na bočních panelech – dva boční panely potřebují povrchy pro hřebíky na vrchní a spodní části. U psí boudy, která je dlouhá 100 cm, uřízněte desku 2×4 palce na 90 cm. Na každý boční panel přibijte dva kusy, přičemž každý povede vodorovně podél horních okrajů a spodních okrajů. Dávejte pozor, abyste každou desku vycentrovali, protože bude fungovat ve spojení s plochami pro hřebíky, které jste dříve vytvořili na předním a zadním panelu.
 10. Přední, zadní a boční panely přibijte dohromady – umístěte přední a zadní panely společně se dvěma bočními panely tak, aby vytvořily obdélník. Všimněte si, že v tomto bodě stále ještě není střecha. Vše přibijte hřebíky dlouhými 1 1/2 palce (3,8 cm).
 11. Vyřízněte a připojte podlahu – postavte boudu na další tabuli překližky a ujistěte se, že je zarovnaná. Na tabuli označte stopu psí boudy a poté uřízněte kotoučovou pilou. Přibijte tento kus na dno boudy jako podlahu.
 12. Změřte, označte a uřízněte střešní panely – položte jeden z překližkových listů na psí boudu podél jedné strany linie střechy. Vyzkoušejte různé nastavení, abyste našli přesah, který se jeví jako vhodný, poté označte na desce a uřízněte kotoučovou pilou. Zopakujte měření na druhé překližkové desce. Desky přibijte na psí boudu.
 13. Utěsněte boudu – i když je bouda přiměřeně účinná jako ochrana Vašeho psa před živly, bude mít několik úzkých mezer. Vyplňte tyto mezery tmelem. Obzvlášť dávejte pozor, abyste dobře utěsnili hřeben střechy.
 14. Přidejte na boudu šindele – pro klasický vzhled domova připevněte pomocí hřebíků v horní části boudy kompozitní šindele. Chcete-li ušetřit na nákladech, místo kompozitních šindelů použijte střešní krytinu v roli.
 15. Boudu natřete barvou podle vlastního výběru. Protože je překližka pro venkovní použití obzvláště porézní, je nutné nejprve provést základní nátěr. Necháte-li dřevo několik dní předem uschnout, usnadní Vám to natírání. Protože je plocha malá, stačí používat pouze štětce; není nutný váleček nebo barva ve spreji (ale můžete je použít, pokud byste chtěli)