ZA TĚCHTO 7 VĚCÍ SE NIKDY NEOMLOUVEJTE

ZA TĚCHTO 7 VĚCÍ SE NIKDY NEOMLOUVEJTE 1

Každý se občas dostane do situace, že se pro něco cítí nepříjemně či zahanbeně. Ne vždy jsou však tyto emoce odůvodněné. Vězte proto, že ačkoli vyjádřit lítost je základem slušného chování, existuje pár výjimek. Rozhodně se neomlouvejte za to, že …

.. .máte vlastní názor

Každý člověk má jiný pohled na svět, jinou víru, jinou představu o budoucnosti. To je nepopiratelný fakt. Cítit se špatně jen proto, že nesouhlasíte s názorem někoho jiného, ​​rozhodně nemusíte ani byste neměli. Mít vlastní mínění a vyjádřit ji je právem každého jedince a garantuje ho i nejvyšší zákon státu. V Třetí hlavě Ústavy SR se píše: „Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.“ Pokud vás tedy příště bude chtít někdo přesvědčit o své pravdě, vyslechněte ho a vyjádřete svůj názor i vy. Bez špatného pocitu, že byste se za to měli stydět.

… .jste sami sebou

Položíme vám otázku. Myslíte si, že vaše rodina a kamarádi vás mají rádi, protože se hrajete na někoho jiného? Asi známe odpověď. Lidé, kteří vás obklopují, jsou s vámi pro vaši povahu, dobré vlastnosti a, věřte či ne, i pro ty špatné. Poutáte je k sobě v celé své osobnostní šířce, byť s vaší láskou k lenošení, oblibou v komiksech, nesrozumitelným humorem či zvláštním vkusem. Na vše, co patří k vašemu já, buďte hrdí. Tyto všechny maličkosti vás dělají výjimečnými a jedinečnými.

… .jste řekli ne

Ne, vy nejste nuceni být ke každému vstřícní. Ne, nemusíte dělat něco, co nechcete, protože jste slušně vychovaní. A ne, nemusíte být každému k dispozici. Máte vlastní život, vlastní program, zájmy a problémy, proto zamítnout něčí žádost není zločinem proti dobrým mravům. A rozhodně to není důvod k pocity viny a následné ospravedlňování se. Pozor si však dejte na správně zvolený přístup. Buďte asertivní, zkuste se vcítit do pocitů druhého a své odmítnutí podat taktně.

… .jste odpustili

Ačkoli to vaše okolí nechápe, vám je jasné, proč jste tak udělali. Odpustit je velký krok, vyžaduje dlouhou úvahu a emocionální boj. A je to jen na vašem vědomí a svědomí, zda a z jakého důvodu to uděláte. Nikomu nedluží vysvětlení nebo omluvu za takové jednání. S rozhodnutím odpustit budete žít jen vy a nikdo jiný.

… .máte sny

Každý je má, i člověk zlomený životem. Sny a představy pomáhají překlenout těžké období a nakopnout do dalšího života. Právě díky nim se posouváte dál, budujete svou kariéru, rodinný život a oblast zájmů, abyste své sny zhmotnily. Takže pokud budete příště mluvit o svých snech, nedívejte zapřeně do země, ale buďte na ně hrdí.

… .a nezbytné čas pro sebe

Opakujeme: máte vlastní program a zájmy. A právě proto nemusíte chtít být neustále mezi lidmi a plnit něčí představy. Váš čas využijte přesně tak, jak chcete vy. Rozhodně vám nemusí být hloupé odmítnout pozvání na párty (či jiný program) jen proto, že chcete strávit čas s oblíbenou knihou. Nebo uklízet, meditovat, cvičit jógu, hrát na kytaru, jít se psem do lesa, nebo se jednoduše flákat. Neboť je to jen váš čas.

… .máte vlastní styl

Jak se říká, trendy se mění, ale styl je věčný. Oblečení je vyjádřením vaší osobnosti. Reprezentuje to, čím jste nebo čím se chcete stát. Je proto jen na vás, co si na sebe dáte na sebe – od hlavy až po paty. Ať už to bude něco sportovní, elegantní, zatracovaná ledvinka, masivní prsteny nebo vybíjen opasek, je to odraz vašeho já. A komu byste se měli omlouvat za věci, které vás dělají šťastnými?