Vakcíny mRNA proti covid-19

Vakcíny mRNA proti covid-19 1

Vakcíny mRNA patří k prvním vakcínám proti covid-19 schváleným pro použití v USA.

 

Nový přístup k vakcínám

Vakcíny mRNA jsou nový typ vakcíny na ochranu před infekčními chorobami. Aby se spustila imunitní reakce, mnoho vakcín vnese do těla oslabený nebo deaktivovaný patogen. To však neplatí pro vakcíny mRNA, které místo toho učí buňky, jak vyrobit protein (nebo jen kousek proteinu), který spustí imunitní reakci v těle. Tato imunitní odpověď, která produkuje protilátky, je to, co nás chrání před infekcí, pokud se pak do těla dostane skutečný virus.

 

Bližší pohled na to, jak fungují vakcíny mRNA proti covid-19

Vakcíny mRNA dávají pokyny buňkám, aby vytvořily neškodný kousek z toho, čemu se říká „spike protein“. Tento protein je obsažený ve výběžcích na povrchu viru, který způsobuje covid-19.

Vakcíny mRNA se podávají do svalu horní části paže. Jakmile jsou instrukce (mRNA) uvnitř imunitních buněk, buňky je použijí k výrobě proteinu. Když je protein vyroben, buňka tyto „pokyny“ zničí a zbaví se jich. Poté buňka zobrazí proteinový kousek na svém povrchu. Imunitní systém rozpozná, že tam protein nepatří, a začne budovat imunitní odpověď a vytvářet protilátky, podobně jako při přirozené infekci virem covid-19. Na konci procesu bude tělo vědět, jak se chránit před budoucí infekcí. Výhodou vakcín mRNA, stejně jako všech vakcín, je to, že očkovaní získají tuto ochranu, aniž by museli riskovat vážné následky při onemocnění covid-19.

 

Fakta o vakcínách mRNA

  • Nemohou nikoho infikovat covid-19: vakcíny mRNA nepoužívají živý virus, který způsobuje covid-19.
  • Nijak neovlivňují naši DNA: mRNA nikdy nevstupuje do jádra buňky, kde se uchovává naše DNA (genetický materiál); buňka se rozpadne a zbaví se mRNA brzy po dokončení svého úkolu.

 

Vakcíny mRNA budou přísně hodnoceny z hlediska bezpečnosti

Vakcíny mRNA podléhají stejným přísným normám bezpečnosti a účinnosti jako všechny ostatní typy vakcín v USA. Úřad FDA zpřístupní pro použití v USA (na základě schválení nebo povolení pro nouzové použití) pouze ty vakcíny proti covid-19, které splňují standardy.

 

Vakcíny mRNA jsou nové, ale ne neznámé

Vědci studují vakcíny mRNA, a pracují s nimi, už celá desetiletí. Zájem o tyto vakcíny vzrostl, protože je lze vyvíjet v laboratoři za použití snadno dostupných materiálů. To znamená, že proces může být standardizován a rozšířen, takže vývoj vakcíny bude rychlejší než u tradičních metod výroby vakcín. Vakcíny mRNA byly dříve zkoumány pro použití na chřipku, virus zika, vzteklinu a cytomegalovirus (CMV).  Jakmile byly k dispozici potřebné informace o viru, který způsobuje covid-19, začali vědci navrhovat instrukce mRNA pro buňky, aby vybudovali jedinečný spike protein pro vakcíny mRNA. Budoucí technologie vakcín mRNA může umožnit, aby jedna vakcína poskytovala ochranu proti více chorobám, čímž se sníží počet injekcí potřebných k ochraně před běžnými chorobami, kterým lze předcházet.

Kromě vakcín používá mRNA také výzkum rakoviny ke spuštění imunitního systému pro cílení na konkrétní rakovinné buňky.