VĚDCI POTVRZUJÍ: PENÍZE VÁS VE SKUTEČNOSTI MOHOU UDĚLAT ŠŤASTNÝMI!

VĚDCI POTVRZUJÍ: PENÍZE VÁS VE SKUTEČNOSTI MOHOU UDĚLAT ŠŤASTNÝMI! 1

“Pokud si myslíte, že štěstí se za peníze nedá koupit, míjíte jejich nesprávné.”

Říká se, že štěstí si za peníze nekoupíte. Považuje se to za všeobecně uznávanou pravdu a vědci potvrdili, že bohatší lidé nejsou o nic víc šťastnější než příslušníci střední třídy. Samozřejmě, mít nedostatek financí na zajištění základních potřeb podstatně snižuje pocit štěstí, avšak peníze se automaticky nerovnají štěstí.

Jsou však specifické způsoby, díky kterým můžete posílit váš pocit štěstí. Ovšem pozor! To, že vlastníte miliony vás neudělá šťastnými – důležité je vědět jak a kdy utratit své peníze. Ukážeme vám 5 způsobů, jak na to!

Utrácejte na někoho jiného

Verdikt zní jasně – budete šťastnější, pokud své peníze utratíte raději na někoho jiného, ​​než na sebe sama – aspoň tak to tvrdí vědci. Ptáte se, proč byste to měli dělat? Vždyť jsou to vaše peníze!

Skutečnost je však taková, že pokud uděláte šťastným někoho jiného, ​​udělá to radost i vám. Určitě jste už zažili ten skvělý pocit, když se vám podařilo někoho potěšit skvělým dárkem. Takové chování oficiálně vědecky nazývá „prosociální utrácení“, přitom absolutně nezáleží, na jaké věci použijete své peníze (oblečení, jídlo, služby, charita …).

Utrácejte, abyste získali více času

Více času na co? No přece na získání volného času pro vás! Je lepší investovat peníze tak, abyste později mohli mít více času na věci, které milujete, jak byste ho měli trávit prací nebo tvrdou dřinou. Pokud z duše nenávidíte úklid a můžete si to dovolit, zaplaťte si úklidovou službu. Pokud si můžete dovolit cestovat do zahraničí letadlem, využijte tuto možnost a vyhnete se zdlouhavým cestám autem. Vedle cestování si můžete klidně číst knihu nebo se věnovat jiné činnosti, která vám přináší potěšení. Neciťte se provinile, že utrácíte peníze zbytečně, když vám to může usnadnit život. Takto si můžete užívat každý den naplno!

Namísto utrácení ve velkém, utrácejte v malém

Maličkosti vždy dokáží vykouzlit úsměv na tváři a udělat nás šťastnými. Dokonce více než neobvyklé, drahé věci, které si dopřejete jen čas od času. Není lepší udělat si každý týden (nebo i den) radost něčím malým, drahým a skvělým? Potěší vás to mnohem více než nové auto! (Které se vám po čase i tak omrzí. 🙂)

Pokud již utrácet ve velkém, tak raději na zážitky

Zážitky a zkušenosti jsou mnohem zajímavější, než nekonečné utrácení peněz na materiální věci. Ano, možná závidíte sousedovi Janu jeho skvělé nové auto, přestože před měsícem jste si i vy zakoupili nové. Nevidíte však, že jeho dovolená nestála za nic. Zato vy jste na své zažili množství zábavy a dokonale jste zrelaxovali! Můžete si každý rok kupovat nový gauč, protože se vám ten starý přestane líbit, vyhodíte ho a po čase si na něj ani nevzpomenete. Avšak na cestu do Ria de Janeira tak brzy nezapomenete!

Nechte si utrácení na později

Pokud prodloužíte čekání na „akt utrácení peněz“, přinese vám to mnohem větší potěšení, a to hned ze dvou důvodů: prodloužíte své očekávání, což znamená dvojnásobnou radost ze zakoupené věci. Po další, pokud si necháte koupi nějaké věci na později, získáte více času na rozhodování a tím pádem nepodlehnete impulzivní koupi. Takže si to shrneme: nejenže se těšíte z oddalování radosti, později budete se svým výběrem ještě spokojenější, protože jste časem udělali lépe, chytřeji rozhodnutí!

Ukázali jsme si 5 způsobů, jak nás dokážou peníze udělat šťastnými. Nikomu však nechceme diktovat, jak naložit se svými penězi – každý je přece strůjcem svého vlastního štěstí! 🙂