VELKÁ KORALOVÁ BARIÉRA JE OPRAVDOVÝM PODMOŘSKÝM RÁJEM

VELKÁ KORALOVÁ BARIÉRA JE OPRAVDOVÝM PODMOŘSKÝM RÁJEM 1

Milovníci potápění si zde přijdou na své. Útes totiž patří k nejkrásnějším na světě. Dá se klidně přirovnat k pestrobarevné zahradě, která neustále kvete a vyznačuje se množstvím podmořských živočichů.

Bariéra se rozkládá na východním pobřeží Austrálie a táhne se délkou přes 2000 kilometrů. Rozlohou je větší než Nový Zéland. Nachází se v ní asi 360 druhů korálů, které tvoří přibližně 3400 útesů a najdeme tam i přes 600 ostrůvků, na kterých je pitná voda.

Pokud jste si dosud mysleli, že korály jsou jen kameny různých tvarů, jste na omylu. Jsou to živé tvory, které mají kolem sebe vápencovou schránku. Zbarvení pomáhají řasy, diky kterým to pod vodou vypadá jako rozmanitá zahrada. Samozřejmě se i korály rozmnožují. K tomuto kouzelnému divadlu dochází jednou ročně, a to na jaře. Vajíčka se po oplodnění zbarví a vyplavou na hladinu. Z nich se vylíhnou larvy, které se nechávají unášet mořským proudem. Po pár dnech klesnou na hladinu a postupně začnou spolu vytvářet nový útes.

Aby se jim dařilo, musí být v mělké a okysličené vodě s dostatkem slunečních paprsků. Celý útes včetně mořských živočichů je ohrožen, protože mu škodí znečištěné prostředí, silné bouře, a samozřejmě negativní zasahování člověkem.