Národní parky na Novém Zélandu

Národní parky na Novém Zélandu 1

Nový Zéland nabízí neomezené možnosti pro lezení na suť, pozorování zvířat v divočině a toulání se v přírodě, takže zasluhují být nazývány Nejlepšími turistickými trasami (Great Walks). Ať už se jedná o stinné břehy jezera Waikaremoana, novou trasu Paparoa Track nebo vrchovinu dotýkající se mraků na trase Tongariro Alpine Crossing, pěší turisté (ale i ostatní návštěvníci) si zde přijdou na své. Zde se seznámíme s nejlepšími národními parky na Novém Zélandě. 

 

Národní park Arthur’s Pass

Rozsáhlá vysokohorská divočina v Jižních Alpách, které Maorové znají jako Ka Tiritiri o Te Moana („Strmý lesknoucí se bílý vrchol“), se v roce 1929 stala prvním národním parkem na Jižním ostrově. Z jeho 1144 km² leží dvě třetiny na straně od hlavního předělu směrem ke Canterbury, zatímco zbytek v regionu Westland. Je to drsná hornatá oblast, kterou protínají hluboká údolí a nadmořská výška sahá od 245 m u řeky Taramakau po 2408 m na vrcholu hory Murchison. V NP Arthur´s Pass je k dispozici spousta dobře značených turistických tras na jednodenní výlety, především kolem vesnice Arthur’s Pass. V brožuře „Discover Arthur’s Pass“ vydané DOC najdete oblíbené pěší trasy, včetně stezky Arthur’s Pass Walkway, středně obtížného treku z vesnice k památníka a vyhlídce Dobson Memorial na vrcholu průsmyku (tam a zpátky se dostanete za 2 a půl hodiny). Dále je zde hodinová (tam a zpátky) trasa k vodopádům Devils Punchbowl a strmá trasa ke krásným výhledům z Temple Basin (3 hodiny tam a zpátky). K náročnějším celodenním trekům pak patří trasa Bealey Spur Track a klasický letní výstup na horu Avalanche Peak.

 

Národní park Tongariro 

Národní parky na Novém Zélandu 2

NP Tongariro ležící v regionu Taupo & Ruapehu na Severním ostrově představuje úžasnou krajinu vysokohorské pustiny se 3 doutnajícími sopkami: Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro. Náročný horský přechod/trasa Tongariro Alpine Crossing, často hodnocený jako jedna z nejlepších jednodenních trekových tras na světě, obchází základnu dvou hor a skýtá výhledy na krátery, barevná jezera a velkou Centrální pláň.  Obliba této trasy v posledních letech vyletěla nahoru, proto Ministerstvo památkové péče (DOC) omezilo počet návštěvníků na den, takže je potřeba se přihlásit včas. Existuje nespočet možností, jak si prohlédnout zdejší surrealistickou krajinu. Před více než stoletím darovali Maoři Tūwharetoa oblast Tongariro Novému Zélandu. Avšak dlouho předtím, než v roce 1993 získala dvojitý status UNESCO pro svou vulkanickou krajinu a hluboký kulturní význam, Māoři věřili, že hory jsou silní válečníci, kteří spolu navzájem bojují. Přitom vzniká okolní krajinu, která dnes přiláká více jak 200 000 návštěvníků ročně.

Akční nabídka ubytování: Chateau Tongariro Hotel 4*

.

Národní park Abel Tasman

Pobřežní NP Abel Tasman zahrnuje severní konec pohoří tvořeného mramorovými a vápencovými kopci, které se táhne od NP Kahurangi. Park v  regionu Nelson nabízí různé trasy, i když nejvyhledávanější je Coast Track, nejoblíbenější z Nejlepších trasNovém Zélandu. Hlavní důvod její obliby jistě spočívá v tom, že prochází kolem nejlepších pláží se zlatavým pískem na Novém Zélandu (a možná i na světě). Jen k některým z pláží se však dostanete po silnici a ti, kdo se neúčastní pěších túr, se na ně dostanou na kajaku, vodním taxi nebo některým z pravidlených lodních spojení.

Akční nabídka ubytování: Aura Hotel Wellington 3*

.

Národní park Whanganui

Řeka Whanganui sice neplatí daně ani nevolí, ale má stejná zákonná práva jako člověk. V roce 2017 se stala první řekou, která byla právně uznána za osobu, a to po 140 letech debaty. Nová legislativa uznala spirituální spojení mezi maorskými společenskými jednotkami (iwi) a řekou, která je považována za jejich předka.  Vine se po délce 290 km od sopky Tongariro až k Tasmanovu moři, takže je nejdelší splavnou řekou na Novém Zélandu. Její tok představuje oblíbenou trasu, jednu z novozélandských Nejlepších turistických tras (Great Walks), kterou návštěvníci zdolávají na kanoi, kajaku, motorovém člunu i na kole. Zdejší buš je tvořena hustým lesem širokolistých stromů nohoplodů a kapradinami. Občas kolem řeky spatříte také topoly a další nepůvodní stromy, zbytky dávno zaniklých sídel. Najdete zde rovněž stopy maorských sídel zahrnujících opevněné vesnice () a vesnice (kainga), a totemy Hauhau niu („válka a mír“) na soutoku řek Whanganui a Ohura u farmy Maraekowhai.

Hlavní atrakce Nového Zélandu 

Národní park Westland Tai Poutini

NP Westland Tai Poutini s kolosálními horami, lesy a ledovci ohromí návštěvníky svými neuvěřitelnými proporcemi. Park sahá od Západního pobřeží až k ostrým vrcholkům Jižních Alp a jeho hlavní atrakcí je dvojice ledovců Franz Josef a Fox, kam se dostanete z městeček ležících 23 km od sebe. Z více jak 60 ledovců v parku jen tyto dva jsou snadno přístupné. Ledovce jsou nejmajestátnějším dílem vydatných stážek na Západním pobřeží. Sněhové srážky v širokých akumulačních zónách ledovců se v hloubce 20 m spojují do čistého ledu a poté se sunou dolů strmými údolími. Nikde jinde v této zeměpisné šířce neklesají ledovce tak blízko k oceánu. Ale ledovce jsou stejně tak křehké jako jsou úžasné na pohled. Rostoucí teploty zatlačily ledovce k ústupu, omezily možnosti vidět je pěšky a odzvoní umíráček jejich dlouhodobé budoucnosti, pokud budou klimatické změny nekontrolovaně pokračovat.

 

Národní park Fiordland

Národní parky na Novém Zélandu 3
Milford Sound

Připravte se na vznešenou scenérii v dechberoucím měřítku. Hory, lesy a jezera hladká jako zrcadlo v NP Fiordland návštěvníky uchvátí. NP je součástí lokality Te Wāhipounamu (Jihozápadní Nový Zéland, UNESCO), impozantní úsek o rozloze 26 000 km² s hlubokými úžinami (technicky vzato fjordy), které sahají od Tasmanova moře do vnitrozemí. Fjord Milford Sound orámovaný útesy vysokými 1,5 km byl vytvořen při velkolepém souboji skal a ledu trvajícím celá tisíciletí. Vede sem dálnice Milford Hwy, která skýtá nádherný výhled na hory z každé zátočiny. Pozornosti se spíše vyhýbá fjord Doubtful Sound, který Maorové nazývají „Místo ticha“ (a skutečně zanechává mnohoo návštěvníků v němém úžasu). Do vodní divočiny se dostanete lodí, ale pěší turisté se mohou ponořit hluboko do NP Fiordland buď při vícedenní trasách Milford Trek, Kepler Trek a Hollyford Track, nebo při kratších pěších trasách, které jsou snadno přístupné z dálnice. Než se vydáte na několikadenní pěší túru, zaregistrujte se a oznamte svůj úmysl některému z přátel – podrobnosti najdete na stránkách AdventureSmart.

Akční nabídka ubytování: ibis Budget Auckland Airport 3*

.

Národní park Aoraki/Mt Cook

Pozoruhodný NP Aoraki/Mt Cook o rozloze 700 km² je součástí oblasti Jihozápadního Nového Zélandu (Te Wāhipounamu, UNESCO), která sahá od řeky CookRiver/Weheka ve Westlandu až k NP Fiordland.  Více jak třetina parku je trvale pokryta sněhem a ledovcovým ledem; z 23 novozélandských hor nad 3000 m se jich 19 nachází právě v tomto parku. Na prvním místě je mohutná hora Aoraki/Mt Cook (3724 m), nejvyšší vrchol  Australasie. K dalším významným vrcholkům v regionu patří Sefton, Tasman, Silberhorn, Malte Brun, La Perouse, Hicks, De la Beche, Douglas a Minarets. Hora Aoraki/Mt Cook představuje krásný pohled, pokud v cestě nestíní žádný mrak. Většina návštěvníků sem přijíždí turistickými autobusy, které zastavují u hotelu The Hermitage 4* kvůli fotografování a pak odjíždějí zpět po dálnici SH80. Můžete se tu zdržet a nasávat prostředí krásného vrcholu s okolní krajinou, a také se vydat na vynikající krátké pěší výlety např. na Tasmanův ledovec.

Akční nabídka ubytování: The Hermitage 4*

.

Národní park Kahurangi

Kahurangi (lze přeložit mimo jiné jako „Modré nebe“) je druhý největší národní park Nového Zélandu a také jeden z nejrozmanitějších. Jeho nejnápadnější prvky jsou geologické, od větrných pláží a mořských útesů po svahy rozbité zemětřeseními a jezera přehrazená morénami, a také zvláštní hladké krasové formy vnitřní náhorní plošiny. Asi 85 % parku o rozloze 5173 km² je zalesněno a nachází se tu více jak 50 % druhů rostlin v zemi včetně více jak 80 % druhů vysokohorských rostlin. K 60 druhům ptáků v parku patří skvrnitý kiwi, nestor kea, nestor kaka, slípka takahe a whio (kachna modrá/měkkozobá). Žije zde podivný koníkovitý hmyz cave weta, neobyklí brouci a velký nohatý pavouk, ale také majestátní prastarý šnek Powelliphanta, který je jakýmsi vlajkonošem zvířecího království v parku. Máte-li rádi výlety do terénu za novým a nezvyklým, NP Kahurangi je pro Vás ten pravý.

 

Národní park Egmont

Národní parky na Novém Zélandu 4
vulkán Taranaki v NP Egmont

Mt Taranaki, téměř dokonalý vulkanický kužel vysoký 2518 m dominující krajině, působí jako magnet na všechny, kdo ho uvidí. Taranaki je nejmladší ze tří velkých sopek (dále je to Kaitake a Pouakai), které stojí na stejné zlomové linii. Jeho poslední erupce se odehrála před více jak 350 lety a odborníci říkají, že nová erupce je na spadnutí. Přitom však představuje nádherný pohled a hlavní atrakci návštěvy regionu a nabízí fantastickou pěší turistiku (a v zimě lyžování). Díky své přístupnosti patří Taranaki k nejčastěji slézaným horám v zemi.  Nicméně pěší turistika na hoře je nebezpečná a neměli byste ji brát na lehkou váhu. Před odchodem byste si měli obstarat kvalitní informace a svůj záměr oznámit v návštěvnickém centru Ministerstva památkové péče (DOC), i-SITE nebo online. Většina tras je přistupná z oblastí severního Egmontu, Dawson Falls nebo z jižního Egmontu. DOC nabízí kolekci brožur pro pěší turisty (které si můžete zdarma vytisknout z webu) nebo papírového pěšího průvodce s  informacemi.

Podle maorské legendy Taranaki patřil ke kmenu vulkánů uprostřed Severního ostrova. Ale po velké bitvě s vulkánem Tongariro kvůli krásné sopce Pihanga u jezera Taupō byl nucen odejít. Uprchl na jih (někdo říká, že zahanben, jiný, aby udržel mír) a přitom Taranaki vyryl v zemi rýhu, což je dnešní řeka Whanganui, a nakonec se usadil na západě na svém současném místě. Zde zůstává ve své majestátní izolaci a skrývá tvář za oblakem slz.

 

Národní park Nelson Lakes

NP Nelson Lakes obklopuje dvě jezera,  Rotoiti („Malé jezero“) a Rotoroa („Dlouhé jezero“), lemované vonícím bukovým lesem v pozadí s horami z horniny droba (greywacke). Nachází se na severním konci Jižních Alp a se svojí dramaticky působící krajinou vymodelovanou ledovci představuje úžasné místo pro pěší turistiku. Část parku východně od jezera Rotoiti je klasifikována jako „pevninský ostrov“, kde se ochranářské schéma zaměřuje na vymýcení zavlečených škůdců (krys, vačic a lasic) a regeneraci domorodé flóry a fauny. Region nabízí vynikající pěší turistiku v pohoří St Arnaud Range, trasu Lake Angelus Track, kratší pěší trasy, jezerní scenérii a tu a tam nějakou písečnou mouchu… Park je plný ptactva a známý lovem zdejších pstruhů. Centrem regionu Nelson Lakes je malá nenápadná vesnice St Arnaud.

Akční nabídka ubytování: Alpine Lodge St Arnaud 3*

.

Národní park Paparoa + Punakaiki

V polovině cesty mezi městy Westport a Greymouth leží Punakaiki, malé sídlo na okraji drsného NP Paparoa o rozloze 430 km². Většina návštěvníků sem přichází, aby se podívala na Pancake Rocks („Palačinkové skály“), skály tvořené vrstvami vápence, které vypadají jako palačinky naskládané na sobě. To je ale jen jeden prvek na působivém pobřeží s rozesetými balvany. Oblázkové pláže (dívejte se po kouscích nefritu) nabízejí pozoruhodné západy slunce a najdete zde několik fantastických pěších a horských cyklistických stezek vedoucích do národního parku, především Paparoa Track, která se dostala na seznam Nejlepších turistických tras (Great Walks) v prosinci 2019. NP Paparoa nabízí vysoké útesy a prázdné pláže, dramatická pohoří, bizarní vápencová říční údolí, rozmanitou flóru a hojnost ptactva, včetně místního druhu chřástala Howeova (weka) a buřňáka novozélandského, vzácného mořského ptáka, který hnízdní pouze zde.