Víkend mezi pohádkovými paláci portugalské Sintry

Víkend mezi pohádkovými paláci portugalské Sintry 1

Žádná dovolená není ideální pro všechny, ale čas strávený ve městě Sintra v Portugalsku se tomu blíží. Pohádkové město vzdálené pouhých 45 minut vlakem od Lisabonu je plné historie, leží blízko pobřeží a nachází se na seznamu památek UNESCO. Ať už budete mít nějaký úkol v Lisabonu nebo mířit na jih od Porta, toto město nabízí opravdu hodně a představuje ideální cíl pro víkendový výlet z metropole.

 

Pátek večer

Pokud přijedte vlakem, zastavte se u kašny Fountain of Armes a vyfotografujte se, a pak pokračujte k historickému centru Sintry. Majestátní fontána pokrytý typickými portugalskými kachlemi skýtá návštěvníkům první pohled na maurské vlivy na město. Pěší trasa od nádraží do centra Sintry nabízí krásné výhledy a umělecké instalace kolem. Až se dostanete do centra, prohlédněte si nabílený exteriér Národního paláce Sintra (Palácio Nacional de Sintra).  Prozkoumejte spletitost interiéru, pokud se sem dostanete před zavírací dobou, ale vzdejte se návštěvy vnitřku, pokud toužíte po něčem k jídlu. Za jídlem a pitím se vydejte malebnými ulicemi historického centra do restaurace Romaria de Baco, která nabízí autentickou portugalskou kuchyni. Zůstaňte do zavírací doby a ochutnejte portugalské víno ve zdejším vinném baru nebo (pokud máte raději míchané drinky), zamiřte zpátky k Národnímu paláci do Byron Baru (Cantinho do Lord Byron), kde uslyšíte něco tradiční hudby a přitom si dáte skleničku před spaním.

 

Sobota ráno

Za vydatnou snídaní se vydejte pěšky či taxíkem do Cafe Saudade, která je proslulá svojí kávou a pečivem. Pokud byste raději něco rychlejšího, projděte se ulicemi historického centra, které jsou plné kaváren, kde můžete ochutnat pastéis de nata, oblíbené portugalské pudinkové koláčky. Pokud jste opravdu ambiciózní, sobotní ráno je ideální doba pro pěší túru po stezce Santa Maria Trail, která vede z historické oblasti k Hradu MaurůCastelo dos Mouros. Pokud si ale přejete prožít klidnější ráno, vydejte se k této stavbě z 8. století turistickým autobusem č. 434 nebo taxíkem. Procházka po chátrajících hradbách hradu skýtá jedinečné výhledy na údolí pod Vámi. Vedle Hradu Maurů se nachází Palácio Nacional da Pena (úvodní foto), který bývá často považován za zlatý hřeb návštěvy Sintry. Hravý palác vyniká svými žlutými a oranžovými zdmi a fasádami obloženými modrými portugalskými kachlemi; také palácové zahrady stojí za návštěvu.

 

Sobota odpoledne

Rozhodnete-li se k Hradu Maurů svézt, jděte po Santa Maria Trail zpátky do historického centra (což je mnohem méně vyčerpávající než výstup nahoru), nebo můžete nasednout do taxi či autobusu č. 434. V každém případě je stezka zajímavá a obsahuje pár archeologických prvků a vyhlídek. Zastavte se v restauraci Tascantiga na pozdní oběd a po rušném dopoledni využijte venkovního sezení k odpočinku a pozorování lidí kolem. Vychutnejte si menu ve stylu tapas a místní druhy vína při procházení snímků hradů. Po jídle můžete strávit pohodové odpoledne procházením řady obchodů ve starém centru. Vyhněte se kýčovitým suvenýrům a podívejte se po obrazech místních umělců nebo retro portugalských kachlích, které si odvezete domů. Během procházky si všímejte fasád budov a nahlédněte také do vedlejších ulic v pěší oblasti: nikdy nevíte, co objevíte!

 

Sobota večer

Návštěva Portugalska by nebyla kompletní bez poslechnutí si hudby fado, což je hlavní důvod pro návštěvu klubu Sinistra. Je to restaurace a noční klub jen kousek pěšky za nádražím, který je otevřený v pátek a sobotu večer a můžete si zde dát večeři, objednat pití a poslechnout hudební program. Další možností (i když to nebude přímo v Sintře) je nasednou na taxi a vydat se na pobřeží, kde si můžete dopřát večeři a přitom pozorovat západ slunce. Restaurante Nortada (ověnčená cenou Michelin Plate) nabízí čerstvě ulovené mořské plody a výhledy na krásné modré moře. Po večeři si udělejte procházku po písku.

Akční nabídka ubytování:

 

Neděle ráno 

Víkend mezi pohádkovými paláci portugalské Sintry 2

Pokud nemáte v plánu pláž, vydejte se taxíkem na snídani do restaurace Angra. Můžete hledět na Atlantický oceán a přitom popíjet kávu s něčím na zakousnutí na jedné z teras, a pak se vydat kolem pobřeží po písku předtím, než se vrátíte zpátky. Po snídani zamiřte do Quinta da Regaleira, pozoruhodného paláce hned za historickým centrem. I když většinu obdivu sklízí Palác Pena, nechejte si více času na Quinta da Regaleira. Jeho interiér je okázalý a jeho exteriér skutečně září. Je to skutečná říše divů, od nádherných kamenných průchodů a věžiček až po podzemní cesty. Nenechte si ujít 2 iniciační studny (foto), které vedou k tunelům pod zemí.

 

Neděle odpoledne

Vraťte se do historické oblasti, kde si můžete vybrat z malebných kaváren, nebo zajít na oběd do restaurace Tulhas. Je to útulný podnik, kde si můžete dát tradiční portugalské jídlo v prostoru bývalého skladu obilí. Po obědě si nechejte čas na prohlídku toho, co Vás zajímá. V blízkosti centra Sintry se nachází několik muzeí, jako je Museu Anjos Teixeira vystavující sochy nebo News Museum, které nabízí interaktivní přehlídky zaměřující se na žurnalistiku. O něco dál od centra se nachází Museu das Artes de Sintra, které uchovává jednu z největších soukromých sbírek současného umění na světě. A nakonec se vydejte pěšky zpátky z centra k vlakovému nádraží. Procházka po trase plné umění a lemované stromy nabízí šanci přemítat o čase stráveném v tomto mýtickém městě plném kultury.