Říkali mu otec jihoafrického jazzu. Zemřel hudebník Hugh Masekela

Říkali mu otec jihoafrického jazzu. Zemřel hudebník Hugh Masekela 1

Masekela nadchl i diváky Bratislavských jazzových dní.

Světoznámý hudebník označovaný za „otce jihoafrického jazzu“, hráč na trubku a křídlovku, skladatel a zpěvák v jedné osobě Hugh Masekela, který nadchl i diváky Bratislavských jazzových dní 2014, již není mezi živými.

Umělec, jak informovali jeho blízcí, skonal v úterý v Johannesburgu ve věku 78 let na následky nádorového onemocnění prostaty, se kterým bojoval po desetiletí.

Bojoval proti apartheidu

Rodák z jihoafrického města Witbank začal svou mimořádnou uměleckou dráhu zpestřenou bojem proti apartheidu v 50. letech minulého století v Johannesburgu jako člen formace Jazz Epistles. V 60. letech se uchýlil do exilu ve Velké Británii a Spojených státech.

Mezi jeho mentorů patřily již dříve i Louis Armstrong či Dizzy Gillespie.

Pobyt v zahraničí využil na permanentní pranýř tehdejšího jihoafrického režimu, ale i na vystoupení na renomovaných festivalech například v Monterrey či na koncertování s hvězdami hudební scény včetně Paula Simona, své exmanželky Miriam Makeba nebo formací Jazz Crusaders, Ladysmith Black Mambazo či U2.

Do rodné Jihoafrické republiky se umělec vrátil až po propuštění Nelsona Mandely a zásadních společenských změnách v zemi v roce 1990.

Nominovali ho na Grammy

Masekela, který zanechal bohatou diskografii s desítkami alb, se v roce 1968 dočkal prvního místa v americké hitparádě díky nahrávce vlastní verze skladby Grazing in the Grass.

Byl autorem angažovaných songů jako například Soweto Blues nebo Bring Him Back Home, laureátem četných hudebních ocenění a trojnásobným kandidátem na prestižní ocenění Grammy.

Umělec, kterému vyšla v roce 2004 knižní autobiografie, vystoupil i na zahajovacím ceremoniálu MS ve fotbale 2010, šampionátu, který hostila jeho rodná země.