Z TALÍŘE BOHATÝCH # 4: ZLATÁ PIZZA

Z TALÍŘE BOHATÝCH # 4: ZLATÁ PIZZA 1

Pokud vám chybí nápad, do čeho byste mohli investovat své úspory, v New Yorku mají pro vás řešení. V jedné z místních restaurací se rozhodli svou klientelu nalákat na pizzu pokrytu 24-karátovým zlatem. Výstřední? To jednoznačně, ale tento plán jim vychází.

Název manhattanské restaurace Industry Kitchen možná ještě neznáte, ale v kulinářském světě má tento podnik pověst vychytaných lokálů. Místní a turisté z celého světa si tu podávají kliky pro doslova šílené kombinace chutí. Jedním z nejvýstřednějších nabídek je zlatá pizza. Tu kromě zlatých plátků a lupínků tvoří další luxusem vonící ingredience.

Pokud byste cenu zlaté pizzy z Industry Kitchen přepočítali na jednotlivé kousky, dopracovali byste se k částce 250 dolarů za jednu osminu. Jinak řečeno, každý skus by vás stál přibližně 50 dolarů. Za tuto drobnou sumičku vám však dopřejí pořádnou dávku přepychových ingrediencí.

Ingredience vozí z celého světa

Hlavní složkou těsta černé nebo hnědavé barvy je inkoust z olihně. Když je těsto vypracované do požadovaného tvaru, potírá se White Stilton sýrem, jakýmsi mladším příbuzným proslulého britského Blue Stilton sýra. Bílý sýr s krémovou chutí však není o nic méně luxusním kouskem, originál se smí vyrábět jen v Derbyshire, Nottinghamshire a Leicestershire z lokálního mléka. Takto připravenou pizzu upečou v kamenné peci a po vyjmutí ochucují, dekorují.

Jako první kladou navrch kousky foie gras dovezené z Francie. Pak následují tenké plátky 24 karátového zlata z Ekvádoru, kterými picař pokryje celý povrch pizzy a na zbývající, nezakryté místa rozptýlí zlaté lupínky. V závěru přicházejí na řadu skutečné lahůdky: francouzské truffles, Ossetra kaviár z Kaspického moře a lupínky jedlých květů.