12 hlavních turistických atrakcí ruského Petrohradu

12 hlavních turistických atrakcí ruského Petrohradu 1

Moskva je sice nejmodernější a nejkosmopolitnější město v Rusku, ale Petrohrad (Sankt Petěrburg) je kulturním a historickým srdcem země. Nachází se zde Ermitáž, jedno z největších a nejúžasnějších muzeí světa, a odehrávají se zde proslulé bílé noci (kdy slunce v létě nikdy nezapadá), takže město působí vznešeným a inspirujícím dojmem. Když zde budete poprvé, měli byste začít návštěvou Ermitáže, muzea tak velkého, že je doslova nemožné ho celé projít za jediný den, a krásné třídy Něvský prospekt lemované honosnými restauracemi, kostely a paláci, kde můžete zároveň pozorovat lidi. Ke komplexu Petěrgof se dostanete při jednodenním výletu z města, ale jeho návštěva je nutností a jedním z vrcholů návštěvy Petrohradu. Zde se podívejte na přehled hlavních turistických atrakcí ruského Petrohradu.

 

Státní muzeum Ermitáž

Muzeum bylo založeno na konci 18. století, když carevna Kateřina II. Veliká začala shromaždovat získaná umělecká díla, ale oficiálně bylo zpřístupněno veřejnosti až v roce 1852. Dnes je Ermitáž druhé největší muzeum umění na světě (po francouzském Louvru) a zahrnuje sbírku čítající více jak 3 mil. předmětů. Ermitáž je rozmístěna v celkem 6 budovách, i když hlavní část muzea (a budova, kterou si většina lidí s Ermitáží spojuje) je Zimní palác.  Do roku 1917 sloužil jako sídlo ruských carů a je to obří stavba s 1500 místnostmi. Kromě francouzského neoklasicistického a impresionistického umění, vlámského baroka a italské renesance muzeum vystavuje také působivou sbírku ruského umění od 11. do 19. století, sbírku egyptských starožitností z 19. století a sál s pravěkým uměním. Ermitáž vlastní největší sbírku obrazů na světě, které pocházejí z mnoha zemí a staletí.

 

Petropavlovská pevnost

Petropavlovská pevnost bylo původně opevněné místo, které mělo chránit zemi před cizími útoky. Pevnost byla zbudována v roce 1703 a během následujících čtyř desetiletí dále rozšiřována a upravována. I když zde nikdy neproběhl skutečný boj, její historie má svá temná místa, kdy sloužila jako vězení a popraviště za bolševické revoluce na počátku 20. století. Dnes je součástí Státního muzea historie Petrohradu. Za hradbami pevnosti se se nachází několik budov obklopených krásnými zahradami s dlážděnými stezkami. Asi nejznámější je Katedrála sv. Petra a Pavla z 18. století, místo posledního odpočinku ruských carů. Ve zdech této pevnosti se také nacházejí vězeňské cely, městské muzeum a budova Petrohradské mincovny (založené v roce 1724 na výrobu mincí a dodnes sloužící svému účelu).

 

Palácové náměstí

Petrohradské hlavní náměstí je rozlehlý veřejný prostor ležící přímo před Zimním palácem. V jeho středu se tyčí Alexandrův sloup (47 m) zbudovaný ve 30. letech 19. století z jediného kusu červené žuly. Vytvořit ho nechal car Alexandr I. na památku vítězství nad Napoleonem. Na tomto náměstí se odehrála řada významných událostí sovětské i ruské historie: v roce 1879 zde byl zastřelen car Alexandr II. a v roce 1917 bolševické jednotky zahájili revoluci útokem na Zimní palác, kde žila carská rodina. Od té doby sloužilo náměstí také k pochodům a demonstracím, od vojenských přehlídek přes oslavy Dne vítězství (konec II. světové války) až po každoroční vítání nového roku.

 

Palác Petěrgof (Peterhof, Petrodvorec)

Komplex Peterhof z 18. století je vzdálen necelých 30 km od centra Petrohradu a tvoří ho série budov, několik formálních zahrad a celkem 173 fontán napájených z pramenů. Petěrgof byl navržen ve stylu francouzského Versailles a nejznámější je jeho Velká kaskáda, kterou tvoří 64 fontán umístěných na terasách před hlavním vchodem do paláce. Honosnost samotného paláce si pak můžete prohlédnout při komentované prohlídce. Skládá se z 30 místností vyzdobených skutečně impozantními zlatými barvami, spoustou mramoru, předměty přivezenými s Asie spolu s krby v barokním stylu a s obrovskými zrcadly. Můžete se sem dostat autobusem, ale také můžete z Petrohradu připlout lodí. Plavba po Něvě trvá 45 minut a nabízí skvělé výhledy okolní břehy.   

 

Eliseyev Emporium

Když byla budova Eliseyev Emporium v roce 1903 slavnostně otevřena, byla to jedna z nejluxusnějších staveb své doby. To sice už neplatí, ale její secesní detaily, vitrážová okna, křišťálové a kovové sloupy osvětlení a ručně malované vzory na stěnách jsou dodnes působivé. Hlavní atrakcí však představují přehlídky za oknem, kde můžete spatřit pohybující se loutky postav z baletu Louskáček. Dnes se tento obchodní komplex zaměřuje především na potraviny a nejznámější obchod je Eliseevy Merchants‘ Shop, nejstarší cukrárna v Rusku, kde se prodávají také další luxusní potraviny, koření a omáčky. V Eliseyev Emporium dále najdete jedinečnou zmrzlinárnu s příchutěmi zmrzliny, jako je „výběr koření“, „jahoda, zelený čaj a jasmín“ nebo „něžná fialka“. Kromě toho jsou zde k dostání ručně vyřezávané dřevěné suvenýry, jako jsou tradiční postavičky z ruských pohádek.

 

Vasiljevský ostrov

Ostrůvek je oddělen od města a Zimního paláce řekou a s pevninou spojen dvěma mosty a linkou metra. Na ostrůvku se nachází řada pamětihodností a krásných parků, včetně Muzea městské elektrické dopravy, Kunstkamery (Muzeum antropologie a etnografie Petra Velikého), budovy Staré burzy a barokního Menšikovského paláce, který slouží jako budova muzea a vystavuje především ruské umění 17. století. Ruská akademie věd má na ostrově několik budov a návštěvníci zde mohou navštívit také Institut ruské literatury, kde jsou k vidění původní rukopisy nejslavnějších ruských spisovatelů, včetně básníka Alexandra Puškina.

 

Něvský prospekt

Něvský prospekt, který byl pojmenován podle kláštera Alexandro-Něvská lávra, má délku 4,5 km a tvoří ústřední tah Petrohradu. Nachází se zde Velký Gostiny Dvor z 18. století a je to jedna z nejstarších nákupních arkád na světě s řadou luxusních obchodů, stylových restaurací a luxusních hotelů. Něvský prospekt však znamená především honosnou architekturu: vedle sebe zde stojí paláce a kostely včetně pozdně barokního Paláce Stroganov, Kazaňské katedrály (Katedrála Panny Marie Kazaňské) z počátku 19. století a Ruské národní knihovny umístěné v budově z 18. století. Pokud nemáte v plánu nakupovat, k návštěvě stačí zdejší světla a atmosféra. Potkáte zde pouliční umělce, spatříte původní kinosál z roku 1913 či Aničkovův most, který byl vážně poškozen za II. světové války a opraven, aniž by byly odstraněny stopy po střelách a granátech coby připomínka toho, co se se zde kdysi odehrálo.

 

Chrám Kristova vzkříšení (Spasitele na krvi)

Krásný mnohobarevný kostel (úvodní foto) v tradičním ruském stylu je jedna z nejkrásnějších památek Petrohradu. Jeho stavbu nařídil car Alexandr III. v roce 1883 na místě, kde byl o 2 roky dříve zavražděn jeho otec. Trvalo více jak 20 let, než byl kostel dokončen, a to jak kvůli rozpočtu, tak kvůli materiálům potřebným pro výzdobu interiéru (kde je možné spatřit na stěnách a stropech mozaiky zabírající plochu 7500 m2), které nebyly snadno dostupné. Chrám byl vážně poškozen během Ruské revoluce v roce 1917, sloužil jako márnice za II. světové války, a po ní jako sklad brambor. Rekonstrukce a opravy trvaly téměř 30 let, než budova získala zpět svoji původní krásu. Nebyla však znovuotevřena jako kostel, ale dnes slouží jako muzeum mozaiky.

 

Mariinské divadlo

Kateřina Veliká nařídila vytvoření královské opery a baletního sboru už na konci 18. století, ale společnost získala své vlastní divadlo až v roce 1860. Po svém otevření bylo Mariinské divadlo předním hudebním sálem v Rusku, kde se konaly premiéry významných prací od Čajkovského a Musorgského. Mariinské divadlo, které je mistrovským dílem neoklasicistické architektury s neo-byzantskými prvky, vypadá honosně z každého úhlu: od hlediště ve tvaru U, přes malbu na stropě až po mohutný křišťálový lustr. Dnes je to jedna z nejprestižnějších kulturních institucí v Petrohradu. Pokud byste chtěli navštívit premiéru nebo některé oblíbené představení (jako je Louskáček v prosinci a v lednu), je potřeba si opatřit lístky s dostatečným předstihem.

 

Řeky a kanály

Petrohradské kanály kdysi hrály významnou roli jako ochrana před zaplavením města; dnes sice také slouží tomuto účelu, ale především k dopravě a k příjemným plavbám po řece Něvě. Systém kanálů má více jak 300 km a stovky mostů (pěší i pro dopravu). K nejoblíbenějším vodním trasám patří Gribojedovův kanál a Zimní kanál. Gribojedovův kanál protéka pod 21 mosty a kolem nejslavnějších pamětihodností města, jako je Chrám Kristova vzkříšení. Nejkratší kanál je Zimní kanál, který vede kolem Zimního paláce a Divadla Ermitáže. Po kanálech je možné plout na malých i větších lodích, z nichž některé nabízejí jídlo, živou hudbu nebo speciální výlety, např. s pozorováním zvedání mostů o půlnoci.

 

Křižník Aurora

12 hlavních turistických atrakcí ruského Petrohradu 2

Chráněný křižník Aurora je někdejší vojenská loď ruského námořnictva s obrněnou palubou. Postavena byla na počátku 20. století, sloužila během rusko-japonské války v letech 1904-1905 a přečkala Bitvu u Cušimy (1905), kde Rusko utrpělo obrovské ztráty na lidských životech i na potopených lodích. Nejznámější je však skutečnost, že výstřel z děla z Aurory zahájil Ruskou revoluci v roce 1917. Aurora je dnes zakotvena na řece Něvě a je to nejnavštěvovanější část Centrálního námořního muzea. Návštěvníci si mohou prohlédnout 6 různých místností na palubě, kde jsou k vidění útržky každodenního života (včetně toho, jak lidé jedli a spali), fotografie, kresby a modely lodí. Vstup na Auroru je sice zdarma, ale do strojovny se můžete podívat jen za poplatek. Výhled z paluby Aurory je úžasný, kdy velkolepé budovy a houpající se voda je všude kolem.

 

Katedrála sv. Izáka

Technicky vzato je katedrála sv. Izáka největší ortodoxní bazilikou světa, i když budova byla proměněna v muzeum a bohoslužby se zde dnes konají jen zřídka. Katedrála byla pojmenována podle Svatého Izáka Vyznavače, křesťanského mnicha, který založil významný klášter v Konstantinopoli. Dokončena byla v roce 1858 po 40 letech stavebních prací a sužována kritikou, že neoklasicistická budova „je obyčejná a nezajímavá.“ Sbírky muzea zahrnují mnoho starých ikon, mozaikových scén, barevného kamenného zdiva a prací z mramoru. Za návštěvu stojí katedrála sv. Izáka také kvůli fantastickému výhledu 360° z ochozu ve výšce 43 m, odkud spatříte kouzelnou směsici barevných střech, pozlacených věží a řadu pamětihodností města.

***

12 hlavních turistických atrakcí ruského Petrohradu 3

Zimní palác

Kde se ubytovat v blízkosti pamětihodností 

Luxusní hotely

Four Seasons Hotel Lion Palace St. Petersburg 5*  je situován na vynikajícím místě jen dva bloky od Ermitáže a Zimního paláce. Hotel samotný je umístěn v dřívějším paláci, který na počátku 19. století patřil ruské carevně. Jeho interiér je úžasný, včetně velkolepého žulového schodiště. Pokoje a apartmány jsou prostorné a luxusní s 5* vybavením. Na místě se nachází také řada různých restaurací, včetně zimní zahrady s prosklenou střechou, kde je umístěn Čajový salonek. K dalším výhodám patří spa, vyhřívaný bazén a vana na horkou koupel. Hotel Helvetia 5* často bývá ceněn méně než jiné hotely v této kategorii, takže představuje vynikající hodnotu. Nachází se v blízkosti Něvského prospektu a jedná se o historický hotel z počátku 19. století. Jeho design je elegantní a pěkné pokoje a apartmány nabízejí služby komorníka. Na místě je také restaurace a hotelový concierge. Další luxusní možností je Hotel Astoria 5* hned vedle Katedrály sv. Izáka v centru Petrohradu. Jeho pokoje a apartmány jsou stylové a nabízí také možnosti pro rodiny s dětmi. K dispozici jsou služby komorníka a parkoviště s obsluhou. K dalším výhodám patří restaurace a spa se saunou.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy

Galunov Hotel 4* je vynikající volba střední třídy. Zařízení je poměrně luxusní a nabízí útulné pokoje s cihlovými stěnami a čerstvými květinami ve vázách. Je vzdálen necelých 10 minut pěšky od náměstí Vosstaniya a jen pár set metrů od vlakového Moskevského nádraží. Nabízí parkování zdarma, snídani v ceně a recepci otevřenou 24 hodin denně. Pokud byste si přáli útulné zařízení, vyberte si Alexander House 4* , který se nachází na nábřeží Kryukova kanálu v historickém centru Petrohradu a má jen 20 apartmánů a pokojů. Ty nabízejí teple působící prostředí s polstrovaným nábytkem, cihlovými stěnami, velkým okny a s koberci. Snídaně je v ceně. Staré a nové se setkává v Pushka Inn Hotelu 4*. Ten se může chlubit starožitnými lucernami na stěnách, podlahami z tmavého dřeva a vysokými stropy. Stojí na zajímavém místě přímo u řeky Mojky a k jeho nabídce patří restaurace, recepce 24 hodin denně a doprava na letiště.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely

Slušný ekonomický hotel představuje Allegro Hotel 3*  na ul. Ligovsky. Nachází se jen pár minut pěšky od vlakového nádraží, z něhož se dostanete do Moskvy, a také Něvského prospektu. Má světlé a prostorné pokoje s dřevěnými podlahami a nábytkem a se stěnami z cihel natřenými na bílo. V ceně ubytování je zahrnuta snídaně. Admiralteyskaya Hotel je další dobrá ekonomická volba. Nachází se na ostrově Matisov, který je obklopen 3 řekami a spojen se zbytkem města celkem 5 mosty, takže hostům nabízí jiný pohled na Petrohrad. Hotel je vhodný i pro rodiny s dětmi a nabízí snídani v ceně.

Akční nabídka ubytování: