Z TOVÁRNY NA VÝROBU PLASTŮ K TÉMĚŘ 30 MILIARDÁM. TOTO JE ŽIVOT LI KA-ŠINGA

Z TOVÁRNY NA VÝROBU PLASTŮ K TÉMĚŘ 30 MILIARDÁM. TOTO JE ŽIVOT LI KA-ŠINGA 1

Život se s ním pořádně pohrál již v dětství. Li Ka-šing totiž nepřežil první roky svého života tak jako jeho vrstevníci. V době, kdy si měl naplno užívat možná nejkrásnější období svého života, musel se svou rodinou uprchnout z jižní Číny do Hongkongu. V té době měl pouze 12 let a odchod od svých přátel snášel velmi těžko. O tři roky však přišla další rána.

Ka-šing měl 15 let a chtěl se naplno věnovat studiu. Smrt otce, který podlehl zákeřné tuberkulóze, ale poznamenala jeho rodinu natolik, že mladý chlapec musel vyměnit školu za práci a postarat se o svou matku i sourozence. Jeho první zastávkou byla fabrika na výrobu plastů, v níž těžce pracoval v průměru 16 hodin denně. Netrvalo dlouho a „sir“ Ka-šing si našel i druhé zaměstnání. Tentokrát to bylo u strýce, kde prodával hodinky. V období 4 let, kdy Hongkong okupovali Japonci, posílal rodině až 90% z peněz, které vydělal. Netrvalo však dlouho a Číňan v sobě objevil obchodníka.

Li Ka-šing ale neměl potřebný kapitál, díky kterému by mohl své zkušenosti z dětství zúročit při podnikání. Pomohli mu blízcí příbuzní. Na rozběhnutí firmy mu půjčili 50 tisíc dolarů a také díky tomu ve věku 22 letech postavil továrnu na výrobu plastových květů Čeung Kong Industries. Tak zúročil své zkušenosti z dětství na výbornou a zanedlouho se z továrny stal přední dodavatel plastových květin nejen v Hongkongu, ale v celé Asii. Zlaté časy malého chlapce s velkým snem se tak mohli začít.

V roce 1969 tomu rozhodně přispělo i navázání spolupráce se společností Hasbro, díky které začal do USA dovážet plastové panenky „G. I. Joe „. Přestože musel ze školy odejít, učit se nepřestal. I proto v prvních letech rozkvětu své společnosti Čeung Kong Industries si mohl sám vést účetnictví. Ka-šing je tak pole vlastních slov dalším příkladem toho, že na sladký život nepotřebujete vysokoškolské vzdělání.

„Skutečným požitkem je pro mě dosahování stále většího zisku,“ netajil svou zálibu v jednom z rozhovorů pro magazín Forbes.

Zřejmě i proto se Ka-šing v roce 1971 rozhodl založit své druhou firmu, která měla velmi slušné vyhlídky. A oprávněně. Čeung Long totiž obsadila již v úvodních měsících své existence nejvyšší příčky v žebříčku stavebních společností. I proto se už po dvanácti měsících, tedy v roce 1972, dostala na světovou burzu.

„Sir“ Ka-šing měl dvě prosperující firmy 7 let. Číňan měl ale pocit, že začínají stagnovat, a proto se rozhodl opět zainvestovat a odkoupil společnost Hutchison Whampoa, čímž se zařadil mezi nejvýznamnější realitních magnátů světa.

Je známý svou férovosti a podle vlastních slov každou ústní dohodu bere jako smlouvu. V roce 1956 dokonce omítat prodat svou společnost na výrobu plastových květin Čeung Kong Industries jen proto, že se na tom ústně dohodl s jiným zájemcům. Vlivný muž tak přišel asi o 30% zisk.

Li Ka-Singl se dnes může pyšnit majetkem v hodnotě 27,4 miliardy, díky kterému se nachází na 17. místě v žebříčku nejbohatších lidí na světě, Díky velké škále podnikatelských aktivit se stal i nejbohatším mužem v Hongkongu. „Sir“ se může pochlubit investicemi do infrastruktury, maloobchodu či nemovitostí po celém světě. Vlastní i většinový podíl v kanadské společnosti Husky Energy. Naposledy odkoupil telekomunikační společnost O2, za kterou zaplatil 15 miliard USD. 87-letého Ka-sing však obrovské bohatství nezměnilo. Stále je to tentýž skromný muž, kterému nedělá problém ukázat se na veřejnosti s hodinkami za 30 dolarů.