Jak používat čističku vzduchu

Jak používat čističku vzduchu 1

Naučte se používat čističku vzduchu tak, abyste dosáhli nejlepších výsledků a zastavili příznaky špatné kvality vzduchu a senné rýmy dříve, než vůbec začnou.

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli vlastně víte, jak čističku vzduchu správně používat? V současnosti je mnohem běžnější vlastnit čističku vzduchu a na první pohled se zdá, že její ovládání je poměrně jednoduché. Pokud ji však pouze zapojíte do zásuvky a doufáte v to nejlepší, nejspíš nevyužíváte čističku nejefektivněji ani nezkoumáte její plný potenciál. Nejlepší čističky vzduchu jsou praktickým řešením pro boj se špatnou kvalitou vzduchu a mohou být v budoucnu nepostradatelné pro každou domácnost.

„Čistý vzduch pomáhá podporovat hluboký spánek a lidé, kteří žijí v oblastech s vyšší úrovní znečištění ovzduší, mají o 60 % vyšší pravděpodobnost, že budou špatně spát, než lidé žijící v oblastech s čistším vzduchem,“ říká Daniel Johansson, technologický ředitel společnosti Blueair. Studie také ukazují, že lepší kvalita vzduchu může zlepšit produktivitu a celkovou pohodu. Správný typ čističek vzduchu s vysokou rychlostí dodávky čistého vzduchu (CADR) může přispět ke snížení koncentrace virových částic v místnosti, včetně konkrétního viru přenášeného vzduchem, se kterým jsme se v posledních letech tolik potýkali.

A teprve pak se dostaneme k alergiím. Ať už máte sennou rýmu, astma nebo jakýkoli jiný druh onemocnění, které může být ovlivněno kvalitou vzduchu, problém spočívá v tom, že v době, kdy Vaše příznaky propuknou, už bývá příliš pozdě na to, aby Vás zachránila čistička vzduchu. Ale co kdybyste mohli bez problémů začlenit další přístroj do chytrého systému Vašeho domova, abyste se vypořádali s problémy s kvalitou vzduchu dříve, než pocítíte účinky? Zde je náš odborný průvodce, jak ze své čističky vzduchu vytěžit to nejlepší a jak ji automatizovat jako součást chytré domácnosti

 

9 odborných tipů, jak používat čističku vzduchu

Mějte zavřená okna

Měli byste mít okna zavřená, abyste získali co nejvíce z výhod čističky vzduchu, protože tato zařízení fungují nejúčinněji v utěsněném prostředí.

I když vnitřní prostředí může snadno zachytit venkovní znečištění a viry, otevření okna pro zvýšení ventilace znamená, že se dovnitř může dostat vzduch špatné kvality z venku,“ vysvětluje David Hill, konstruktér ve společnosti Dyson. „To platí zejména v případě, že se Váš domov nachází ve městě s vysokým provozem, nebo v obdobích roku, kdy bývají vysoké hladiny pylu.“

Otevřené okno může také znamenat, že Vaše čistička bude pomalejší. A co víc, otevření oken ovlivní teplotu v místnosti a úroveň pohodlí.

 

Nechávejte čističku celý den zapnutou

Mnoho čističek vzduchu odvede nejlepší práci, když jsou ponechány zapnuté celý den. Vyberte si zařízení s automatickým režimem, který zajistí, že čistička změní svůj výkon v závislosti na tom, co se děje ve Vaší domácnosti.

„Automatický režim Vaší čističky je navržen tak, aby řídil kvalitu vzduchu ve Vaší domácnosti, aniž byste museli zařízení obsluhovat, přičemž je zapnutá, jen když je potřeba. Automatický režim pomůže alergikům udržet si doma přehled o alergenech bez ohledu na roční období.

 

Používejte čističku po celý rok

Nebude pro Vás asi překvapením, že každé roční období je sezónou nějakého druhu alergií, kdy se zdá, že Vaše potíže nikdy neskončí. Nástup ucpaného nosu, slzení a únavy může přijít kdykoli během roku, což závisí na tom, na co jste alergičtí a kde žijete.

„Vaření nebo zapalování svíčky či ohně může uvolňovat škodlivé prvky do vzduchu ze spalování, zatímco VOC (tj. těkavé látky) jsou emitovány z běžných domácích předmětů, jako jsou čisticí a kosmetické prostředky,“ vysvětluje Daniel Johansson.

Formaldehyd je méně známá znečišťující látka, která však bývá přítomná ve vnitřních prostředích a může se časem uvolňovat. Mezi jeho zdroje patří neekologické barvy, tapety, pěnové izolace a nový nábytek. Lze jej odstranit pomocí čističek vzduchu, jako je Dyson Humidify+Cool Formaldehyde z Best Buy.

 

Umístěte čističku vzduchu na správné místo

Čističky filtrují pouze jednu místnost, takže byste je měli používat tam, kde trávíte většinu času. Při umisťování přístroje se ujistěte, že je na všech stranách alespoň 1 m volného prostoru, aby vzduch mohl účinně cirkulovat. Čistička vzduchu by měla být považována za jednu z nejlepších pomůcek pro dobrý spánek, zvláště když trávíte velkou část svých 24 hodin v ložnici. Možná se budete chtít rozhodnout pro místo, kde je kvalita vzduchu u Vás doma nejhorší – může to být prostor s kouřem a výpary, jako je kuchyně, nebo jiný, kde máte problémy s plísní. K efektivnímu fungování čističky také pomůže její zvednutí od země minimálně o 1 m.

 

Vyměňujte filtr

„Pokud je to doporučeno, vyměňte filtr, abyste zajistili optimální výkon,“ říká David Hill, konstruktér Dyson. „Na připojených čističkách Dyson můžete zkontrolovat stav svého aktuálního filtru pomocí LCD obrazovky nebo aplikace Dyson Link.“

Naučit se čistit čističku vzduchu a filtr je důležitý úkol, protože i když se může zdát, že čistička bez této údržby stále funguje dobře, při čištění vzduchu ve Vaší domácnosti nebude tak účinná.

 

Naplánujte si svůj pravidelný denní režim

Možnost ovládat čističku pomocí aplikace již není jen doménou špičkových zařízení, což znamená, že můžete na dálku zapínat a vypínat čističky vzduchu všech cenových relací a často je také naplánovat jako součást automatizovaného domova. Například čističku vzduchu Starkvind od IKEA lze ovládat pomocí aplikace Smart Home App v kombinaci s proprietárním bránovým rozbočovačem (proprietary gateway hub) a má možnosti pro plánování čističky stejně u Vašeho chytrého vytápění. Naplánovat si čističku vzduchu jako topení je dobrý začátek, pokud se zdráháte nechat ji běžet nonstop. Naplánujte si její spuštění, kdy je pravděpodobné, že budete v domě, stejně jako těsně před příchodem domů, a tak jako v ložnici na noc, i když v tišším nastavení.

Používejte čističku vzduchu s tzv. chytrou zástuvkou

Přestože může existovat milion a jedno použití chytrých zásuvek pro automatizaci Vašeho chytrého domova, nejsou vždy nejvhodnější pro čističku vzduchu. Budou s nimi fungovat pouze některé modely – a na stupnici IQ chytré domácnosti to bývají „hloupější“ zařízení s jediným nastavením. Způsob, jak zjistit, zda je pro Vás chytrá zásuvka vhodná, je zkontrolovat, zda se čistička automaticky zapne, když ji zapojíte do zdi. I ta nejlepší chytrá zásuvka totiž může do zařízení pouze dodávat elektřinu, nikoli jej ve skutečnosti zapínat. Pokud najdete tu, která funguje, chytré zásuvky usnadňují proces automatizace, protože bývají kompatibilní s řadou chytrých domácích asistentů.

 

Vyzkoušejte technologii Geo-Fencing

„Některé čističky, jako jsou modely HealthProtect a DustMagnet od Blueair, ani nepotřebují programování, aby mohly být součástí chytré domácnosti. Tyto modely mají funkci Welcome Home, která využívá technologii geo-fencing na základě Vaší polohy k zapnutí a vypnutí čističky. V zásadě se Vaše čistička vzduchu přepne do pohotovostního režimu, když opustíte svůj domov, a znovu se zapne, když se přiblížíte,“ vysvětluje Daniel Johansson, „takže zajistí, aby byl Váš domov po příchodu naplněn čistým vzduchem.“

 

Nastavte applet IFTTT 

Také je možné automatizovat Váš systém čištění vzduchu pomocí samostatného monitoru, což znamená, že pokud se kvalita vzduchu uvnitř zhorší, máte lepší kontrolu nad výkonem čističky než jednoduše při automatickém režimu. Použití appletu IFTTT („pokud toto, tak tamto“) Vám umožňuje nastavit vztahy mezi různými chytrými zařízeními, což znamená, že pokud monitor kvality vzduchu zaznamená naměřenou hodnotu za předem stanoveným limitem, požádá Vaši čističku vzduchu, aby zvýšila rychlost/výkon. Systém SmartThings společnosti Samsung je kompatibilní s IFTTT, což znamená, že jeho čističku lze připojit k appletu, zatímco jako spouštěč postupu lze použít monitor kvality vzduchu, jako je Awair Elements od Amazonu.

Jak používat čističku vzduchu 2
chytrý domov

Mám spát se zapnutou čističkou vzduchu?

„Vzhledem k tomu, že strávíme asi třetinu svého života spánkem, je důležité umístit čističku vzduchu do ložnice, abychom měli jistotu, že získáme všechny účinky toho, co čistička vzduchu může nabídnout,“ říká Daniel Johansson, technologický ředitel společnosti BlueAir.

S ohledem na to je důležité ujistit se, že jste si vybrali čističku vzduchu do ložnice, která je tichá.

„Úrovně hluku měřené v decibelech (dB) se mohou značně lišit v závislosti na různých faktorech, včetně nastavení, energetické účinnosti, typu technologie, filtru a zvukové izolace,“ vysvětluje Johansson. Většina specifikací Vám poskytne údaj o úrovni decibelů zařízení, ale to se často omezuje na nejvyšší rozsah. Co je pro čističku při spánku užitečnější, je hladina hluku na nejnižším rozsahu, protože toto je nastavení, které bude zapnuto po většinu času, kdy spíte. Zeptejte se prodejce nebo vyhledejte online příručku pro danou čističku vzduchu, abyste se ujistili, že získáte ten nejtišší a nejúčinnější model.