Deset nejdražších uměleckých prací na světě

Deset nejdražších uměleckých prací na světě 1

Vincent van Gogh – Radnice v Auvers

Obraz namaloval Van Gogh v roce 1890. Olejomalba na plátně se zakládá na výhledu do ulice ve francouzském Auvers-sur-Oise, kde malíř bydlel. Je to jeho pozdní kompozici, kterou vytvořil pár dní před sebevraždou. Obraz je ve vlastnictví soukromého sběratele. Jeho cena je odhadována na 60-90 mil. USD.

                    

Jeff Koons – Balloon Dog (Pes z balonků)

Autor je známý svými reprodukcemi banálních objektů, k nimž patří také zvířata z balonků. Balloon Dog je vytvořen z nerezové oceli se zrcadlovým povrchem. Existuje pět unikátních verzí tohoto díla, z nichž nejznámější je oranžová verze. Byly vytvořeny v letech 1994-2000.  Oranžová verze přitom lámala rekordy: v roce 2013 byla prodána za rekordní cenu (u žijícího autora) na aukci v Christie’s, New York. Odhadovaná cena díla je kolem 58 mil. USD.

 

Picasso – Dora Maar au Chat (Dora Maar s kočkou)

Obraz španělského mistra Pabla Picassa z roku 1941, který znázorňuje Doru Maar, Picassovu tehdejší milenku. Jeden z nejdražších obrazů světa je olejomalba na plátně a dnes se nachází v soukromé sbírce. Dora Maar potkala Picassa v roce 1930 a jejich vztah trval až do roku 1946. Dora byla také oblíbenou Picassovou modelkou. Hodnota díla je 75-90 mil. USD.

 

Amedeo Modigliani – Téte

Téte („Hlava“) je vápencová socha od Modiglianiho. Je to jedno z nejdražších uměleckých děl, které kdy bylo prodáno: v aukční síni Christie’s ho anonymní dražitel na telefonu získal za 59,5 mil. USD. V letech 1910-1912 vytvořil Modigliani 27 skulptur, k nim patří i Téte. Skulptura má výšku něco přes 60 cm a představuje hlavu ženy s kmenovou maskou. Téte byla poprvé vystavena v roce 1912 na Podzimním salonu. Modigliani se zde viditelně inspiroval africkou kulturou.

 

Alberto Giacometti – Kočár

Kočár (nebo Vozík) je skulptura švýcarského umělce Giacomettiho, který je známý svým charakteristickým stylem, takže jsou jeho skulptury velmi podobné: lidské postavy vypadají jako kovové pruty. Kočár byl vytvořen v roce 1950 a je z nabarveného bronzu na dřevěné základně. Znázorňuje staroegyptský vozík s postavou štíhlé ženy. Podle vlastních slov Giacomettiho inspiroval „lesknoucí se lékárenský vozík“, který jednou viděl. V současnosti je Kočár v soukromých rukách. Jeho cena je odhadována asi na 100 mil. USD.

 

Vasilij Kandinskij – Kompozice V.

Kandinskij (Kandinsky) byl vlivný ruský abstraktní malíř a teoretik umění. Kompozice V. je olejomalba na plátně, kterou vytvořil v roce 1911. Poprvé byla představena na výstavě umělecké skupiny Blaue Reiter, které byl Kandinsky spoluzakladatelem. Po předvedení Kompozice V. se začalo abstraktní malbě věnovat také mnoho dalších umělců a v následujících letech byly různé abstraktní obrazy představeny na výstavách po celém světě. Obraz patří k nejvýznamnějším dílům v soukromém vlastnictví. Má působivý rozměr, bohatou kompozici a představuje skutečnou abstrakci. Její hodnota je 80-120 mil. dolarů.

 

Damien Hirst – For the Love of God (Pro lásku boží)

Opravdu neobvyklá skulptura. Mistrovské dílo Damiena Hirsta bylo vytvořeno v roce 2007 a představuje lidskou lebku. Ta je vytvořena z platiny a diamantů, a na čele má diamant ve tvaru kapky (který se nazývá Skull Star Diamond). Zajímavé je, že zuby v lebce jsou originální lidské. Damien Hirst nám chtěl připomenout naši smrtelnost svým dílem, které představuje život a smrt. Výroba díla stála 14 mil GBP a dnes je umístěno v galerii v Londýně. V roce 2007 bylo dílo prodáno za 50 mil. GBP (koupilo ho anonymní konsorcium).

 

Edvard Munch – Výkřik

Výkřik je dílem expresionistického malíře Edvarda Muncha, který kromě malování někdy také používal pastely. Jmenují se tak celkem čtyři Munchovy kompozice. Znázorňují zoufalou osobu s děsivým výrazem, a také nebe a voda působí podivně. Podle odborníků je Výkřik ikonou moderního umění, „Mona Lisa současnosti“. Vytvořen byl v roce 1893 a Munch použil olej, temperu a pastel na kartonu. Hodnota díla je 100-140 mil USD.

 

Alberto Giacometti – L’Homme au doigt (Ukazující muž)

Další skulptura od švýcarského mistra Alberta Giacomettiho z roku 1947. Lidské tělo zde vypadá podobně jako tělo Kočáru – také je z kovových prutů (Giacometti měl rád tento způsob vyjádření). Ukazující muž je bronzová skulptura představující muže ukazujícího oběma rukama: nevíme však kam, proč nebo na co ukazuje. Filosof Sartre řekl, že „Giacomettiho skulptury byly vždy na poloviční cestě mezi nicotou a bytím”.  Po vytvoření této skulptury opustil Giacometti surrealismus a začal pracovat s živými modely. Ukazující muž zlomil světový rekord coby nejdražší skulptura, která byla vydražena. Její hodnota je kolem 141 mil. USD.

 

Caravaggio – Obrácení svatého Pavla

Obraz italského mistra Caravaggia, jedna ze dvou prací na stejné téma. Velký obraz byl vytvořen v roce 1600, kdy Caravaggio také dokončil své Povolání svatého Matouše. Obraz představuje biblickou scénu obrácení (konverze) sv. Pavla. Obraz má působivé rozměry a je to olejomalba na cypřišovém dřevě. Caravaggiovy díla se na trhu vyskytují jen velmi vzácně a tento obraz je jediné jeho dílo v soukromých rukách: nachází se ve sbírce Odescalchi Balbi v Římě. Jeho hodnota je 150-200 mil. USD