Za hanbu z menstruace mohou poznámky okolí, především od mužů

Za hanbu z menstruace mohou poznámky okolí, především od mužů 1

Průzkum ukázal, že ostych z krvácení nutí ženy lhát.

Přestože je menstruace přirozená součást ženského života, více než polovina žen se za ni stydí. Vyplývá to iz průzkumu americké společnosti THINX, do kterého se zapojilo 1500 respondentek a 500 respondentů. Důvodem rozpaků přitom není samotná menstruace, ale poznámky okolí. Především od mužů.

Přirozený jev, díky kterému může ženy na svět přivést děti a od něhož je tedy závislý i život celého lidstva, však ve více kulturách podléhá tabu .

Ženy v západních kulturách sice nebývají během menstruace nuceny trávit několik dní v ústraní či dokonce v izolaci, ale často se stávají předmětem vtipů a poznámek. Ve škole, na pracovišti i v rodinném prostředí. Nemístné vtipkování o změně nálad a případných bolestech však vyvolává pocity studu ze svého těla.

Nejhorší jsou situace na pracovišti

Americká značka THINX, která se věnuje výrobě menstruačních kalhotek, zveřejnila průzkum zaměřený na faktor hanby. Až 58 procent dotázaných žen se cítí být v rozpacích jen proto, že menstruují.

Nejvíce z nich, konkrétně 20 procent, uvádí, že jejich zahanbují především poznámky od mužů. Kromě toho až 12 procent často poslouchá posměšné poznámky od svých rodinných příslušníků a 10 procent se s podobnými poznámkami setkává od spolužáků ve škole.

Z 500 mužských respondentů až 44 procent přiznalo, že si neodpustí poznámku nebo vtip o změněné náladě své partnerky. Ještě nepříjemnější je situace na pracovišti. 51 procent dotázaných mužů se vyjádřilo, že považují za nevhodné, aby ženy v práci mluvili o tom, že mají menstruaci.

Hanba nutí ženy lhát

Téměř tři čtvrtiny žen proto skrývají po cestě na toaletu vložky nebo tampóny a až 65 procent z nich volí v době menstruace oblečení, které má maskovat případně skvrny. Zajímavý je také fakt, že pokud ženy pro menstruační potíže zruší setkání nebo jinou aktivitu, až 40 procent používá na své ospravedlnění jinou, jako pravdivou informaci.

„Podobné pocity studu a sebannávisti jsou posíleny společností, která říká ženám, že jejich těla by měly být vždy čisté a bez poskvrny. Pokud nejsou, netřeba o tom otevřeně a čestně říkat, „řekla o výsledcích průzkumu mluvčí společnosti THINX.

Kulturní mlčení může stát i život

Několik průzkumů a studií poukazuje i na to, že ostych může mít i horší následky. Kulturou podmíněné mlčení často vede k tomu, že ženy nejsou schopné rozlišit, které krvácianie je normální a které vykazuje znaky chorobného stavu.

Krvácení, které souvisí se zdravotními problémy jako jsou myomy či rakovina, často podléhá stejnému tabu, jako samotná menstruace. Důsledky zanedbané pozornosti přitom mohou být pro ženy fatální.