ZA LUXUSNÍ DOVOLENOU NA BÁJNOU ATLANTIDU

ZA LUXUSNÍ DOVOLENOU NA BÁJNOU ATLANTIDU 1

Souostroví Santorin, známější spíše jako Santorini, Thera či Thira, leží v Egejském moři na sever od ostrova Kréta. Poměrně nedávno si získalo pozornost turistů z celého světa. Pyšní se totiž nejkrásnějším výhledem na zapadající slunce a jeho pláže mají černou či dokonce červenou barvu.

Santorin je složen z několika samostatných ostrovů. Ty kdysi tvořily jeden celek, který rozdělila mohutná erupce. Došlo při ní k sesuvu stěn sopky pod úroveň hladiny a vzniklo tak propadliště nazývané Kaldera. Santorin je právě pro výbuch sopky a svou polohu některými vědci považován za ztracenou Atlantidu, která kdysi okouzlila filozofa Platóna a před ním státníka Solóna.

Největším ostrovem je Thera, mylně označována jako samotný Santorin, o rozloze přibližně 73 kilometrů čtverečních. Navzdory skromné ​​ploše však vytváří dovolenkovou oázu, jaká se dá najít jen málokde. Na ostrov je možné dostat se letecky nebo trajektem z okolních ostrovů či přímo z pevninských přístavů Pireus a Rafina. Plavba z kontinentu přitom trvá od čtyř do téměř deseti hodin podle přepravní společnosti. Hlavní město Fira se táhne do kopce, kam se ze zátoky můžete dostat moderní lanovkou, tradičním druhům dopravy, tedy na oslech, nebo i pěšky. Nebude to však jednoduché, nahoru vede 588 dlouhých schodů vytvářejících klikatou cestu. Odměnou za námahu je jedinečný výhled na celé okolí z výšky přibližně 400 metrů nad kaldera.

Poznávacím znamením Thery jsou budovy s hladkými bílými stěnami, rovnými či kopulovitý střechami a klenutými detaily. Okenice, dveře, zábradlí a některé ze střech jsou natřeny modře, čímž ostrov nápadně připomíná řeckou zástavu. Ubytování se dá najít od několika desítek eur za noc, pokud však chcete privátní zahradu, vlastní bazén a jacuzzi, terasu s výhledem na moře, královskou rozlohu apartmánu a dokonale hlídané soukromí, cena se bude pohybovat až kolem 1500 eur. K tomu to nejlepší místní víno a řecká kuchyně v terasovitých restauracích, osvěžující nápoje v některém z hostinců, obchůdky s tradičním ochuceným olejem, šperky nebo zde sklizených plodinami či drobné galerie jsou zárukou dokonalého dovolenkového zážitku.

Nejznámější pláž se nachází nedaleko zřícenin antického města Akrotiri a díky svému červeně zbarvený písku a kamenem dostala název Red Beach. Je to úzký pás pláže, která je z jedné strany ohraničena azurovým mořem, z druhé několik metrů vysokými útesy. Dostat se tam dá jen po úzké a rozpálené cestičce, takže nebývá zahlcena turisty. Mnohem přístupnější jsou pláže Kamari, Perissa, Agios Georgios (Perivolos) s černým pískem či White Beach, která má písek světlý. Kromě slunění můžete vyzkoušet místní speciality v plážových restauracích nebo některou z vodních atrakcí.