Záhadnami opředený hrad Krzyztopor v Polsku

Záhadnami opředený hrad Krzyztopor v Polsku 1

Vesnice Ujazd ležící asi 30 km západně od města Sandoměř (Sandomierz) je místem, kde se nachází nejbizarnější zřícenina hradu v Polsku. Hrad Krzyżtopór nechal postavit výstřední vévoda Krzysztof Ossoliński podle svých fantastických představ, které odrážely mj. jeho zálibu v astrologii a magii. Dnes se mohou návštěvníci volně procházet v jeho areálu, vylézt na věže a obdivovat kdysi obrovské sídlo.

Architekt, který měl realizovat Ossolińskiho sen, byl Ital Lorenzo Muretto (známý v Polsku jako Wawrzyniec Senes), který pracoval na mamutím projektu v letech 1631-1644.

Historie a pověsti nabízejí různé pozoruhodné zprávy týkající se hradu. Ztělesňuje prý kalendář, takže má čtyři věže představující roční období, 12 sálů pro 12 měsíců, 52 pokojů jako týdnů v roce a 365 oken pro 365 dní (plus jedno, které se mělo používat pouze v přestupných rocích). Některé sklepy sloužily jako stáje pro Ossolińskiho 370 bílých hřebců a byly vybaveny černým mramorem a zrcadly. Křišťálový strop ve velké jídelně prý sloužil jako základna obrovského stropního akvária.

Snad nejpozoruhodnější zpráva se týká tunelu, který měl vést pod sídlem a spojoval ho s hradem Ossolińskiho bratra. Tunel dlouhý 15 km vedoucí k hradu Ossolin prý byl vysypán cukrem, aby se bratři mohli navštěvovat na sáních tažených koňmi, jakoby cestovali po sněhu.

Bohužel si však Ossoliński ve svém novém sídle mohl sotva užít jeden kalendářní rok: zemřel v roce 1645, pouze rok po dokončení hradu.

Po škodách způsobených Švédy v 50. letech 17. století a opuštění hradu jeho následnými majiteli v roce 1770 se fantastická stavba proměnila ve zříceninu. Od II. světové války postupně zanikly řeči o přeměně hradu na vojenskou školu či hotel, takže hrad Krzyżtopór zůstal prostředím pro snění návštěvníků.