Samsung Galaxy S7 Edge: je to nejlepší smatrfon s Androidem na trhu? (recenze)

Samsung Galaxy S7 Edge: je to nejlepší smatrfon s Androidem na trhu? (recenze) 1

Plánujete koupi nového smartphonu a pošilháváte po vlajkové lodi od Samsungu? Čtěte naši recenzi a dozvíte se, co si o tomto telefonu myslíme. Telefon vypadá být elegantnější než iPhone 6S, má lepší fotoaparát jako Nexus 6P a nabízí displej, jehož kvalita překonává veškerou konkurenci. V pořadí už několikátá aktualizace však může udělat i ze skvělého telefonu tak trochu nudné zařízení. Platí toto o novém Galaxy S7?

Samsung nepřichází každý rok s velkými změnami designu, tak jak to dělá Apple, HTC nebo Sony. Položte vedle sebe Galaxy S7 a S6 a budete mít problém rozeznat, který je který. Upřímně řečeno, vůbec nám to nevadí. S6-tka byla a stále je jedním z nejlépe vypadajících telefonů a Galaxy S7-ka je ještě krásnější. Přední i zadní strana je ze skla Gorilla Glass 4, zbytek kovový. Dvě tlačítka hlasitosti jsou umístěny na jedné straně a zámek s vypínačem na straně druhé. Je to čistý vzhled s optimálním rozložením tlačítek.

Objektiv fotoaparátu je nyní v jedné rovině se skleněným povrchem. Někomu se to může zdát jako malá změna, jde však o velký rozdíl. Nyní je možné psát e-maily na telefonu položeného na rovném stole. Aniž by se vám telefon nakláněl ze strany na stranu. Další změnu představuje zakřivení obou stran telefonu, díky čemuž se Galaxy S7 lépe drží v ruce. Zatímco S6-tka byla drsná a pevná, Galaxy S7 vám jemně vklouzne do dlaně. Telefon je ergonomičtější a mnohem příjemněji se s ním manipuluje. Způsob, jak na sebe obě strany navazují a téměř s sebou splývají, je prostě fantastický. Sklo je dokonalým magnetem na otisky a bez utěrky z mikrovlákna proto neobejdete.

Podél horní části se nachází zásobník na Nano SIM karty spolu s microSD slotem, plus mikrofon. Spodní část obsahuje konektor pro sluchátka, druhý mikrofon, reproduktor a micro USB port. Zklamáním je nešťastně umístěn reproduktor s plechovým zvukem a zkreslením při vyšších hlasitostech.

Vítáme, že Samsung dal přednost standardnímu micro USB konektoru před jinak inovativním, reverzibilním konektorem typu USB-C. Pokud máme být upřímný, USB-C konektor je stále spíše na překážku. Čelní strana se vyznačuje čistým vzhledem. Tlačítko Domů má stále své místo pod displejem, po novém však vyčnívá jen velmi nepatrně podobně jako na telefonu iPhone. Tuto designovou změnu vítáme a osobně jsem se jí velmi potěšil. Tlačítko Domů je opravdu velmi rychlé a obsahuje přesný snímač otisků prstů. Je stejně rychlé jako v příp. iPhone 6s ale nepatrně pomalejší než na telefonu Nexus 6P.

Možnost používat MicroSD karty a odolnost proti vodě IP68 jsou dalšími výhodami. Odolnost vůči vodě sice není důležitou funkcí, ale je působivé, že byla přidána bez jakýchkoliv viditelných změn v konstrukci. Certifikace IP68 znamená asi tolik, že si budete moci svůj nový Galaxy S7 bezproblémově mýt pod tekoucí vodou. Můžete ho dokonce ponořit asi metr hluboko po dobu až 30 minut aniž byste telefon poškodili.

To že jsou telefony z roku na rok stále tenčí a tenčí může být pro někoho už klišé. Neplatí to však o novém Galaxy S7, který je nepatrně silnější než předchůdce a také relativně dost těžký. Konstrukce je velmi pevná a působí drahým dojmem. Nemusíte se obávat ani poškození v případě pádu na zem. Samsung má displej o úhlopříčce 5,1 palce. To je dostatečná velikost na to, v příp. že požadujete něco větší ale současně velmi kompaktní telefon. Je to zhruba stejná velikosti jako má iPhone 6S se svým 4,7 palcovým displejem a zhruba stejná velikost jakou mají vlajkové lodi od LG, Huawei a Google.

S displejem jsme byli velmi spokojeni. Je téměř dokonalý, což je asi nejlepší způsob jak ho popsat. Stále jde o 5,1-palcový QHD panel s rozlišením 2560 x 1440 se Super AMOLED technologií. Tyto displeje zobrazují ve srovnání s LCD mnohem lepší černou barvu. Někomu se může zdát, AMOLED displeje vytvářejí příliš přesycené barvy, ale ve skutečnosti tomu tak není. Tak mnoho obrazových bodů na tak malém prostoru vytváří bezkonkurenční ostrost. Z hraní her či sledování YouTube budete nadšený. Displej přichází s jednou novinkou v podobě funkce Always-on, která zobrazuje informaci o čase a datu i tehdy když je telefon uzamčen. Tento způsob je vhodný pro rychlou kontrolu času, když telefon odpočívá na stole nebo na nočním stolku. Osobně mi přišlo velmi vhod, když jsem měl kalendář s aktuálním dnem vždy po ruce, resp. na očích.

Co se nového operačního systému týče, Android Marshmallow je zatím nejlepším mobilním OS na trhu. Přidaná nástavba TouchWiz od Samsungu je nyní, mnohem méně dotíravá. Spíše máte pocit, že máte ve svém telefonu nainstalován čistý Android.

Stále však máte na výběr z různých možností. Existuje několik aplikací, které dělají stejnou věc a současně existují dva prohlížeče a dva hudební přehrávače. Samsung se snaží své exkluzivní funkce protlačit do popředí. Předinstalovaný je MS Office, který sice můžete zakázat, ale nemůžete ho ze systému odstranit. Totéž platí i o aplikacích S-Health, S-Planner a jiných. Nástavba TouchWiz proto zabírá až 7,14 GB z vnitřní 32 GB paměti.

Společnost Google už sice stihla oznámit, nový OS Android víme však již nyní, že nepřinese mnoho nových funkcí. OS Marshmallow přinesl novou funkci, která umožňuje spojit vnitřní paměť s tou, kterou nabízí microSD karta. Na novém smartphonu tato funkce chybí a společnost Samsung tvrdí, že je to tak lepší. Stále však můžete přesouvat některé aplikace a svá média na kartu, což však není ani zdaleka bezproblémové.

Co se použitého procesoru týká, loňský Snapdragon 810 měl problémy s přehříváním, zatímco křemíkový Exynos 7420 trhal všechny rekordy a umisťoval se na prvních místech ve srovnávacích tabulkách. V současnosti existují dvě verze smartphonu Galaxy S7.

V Evropě a Velké Británii se prodává s procesorem Exynos 8890, který se skládá z osmi jader, přičemž čtyři běží na 2,6 GHz a další čtyři na 1.59GHz. O grafiku se stará čip Mali T880. Ve Spojených státech a několika dalších zemích je smartphone k dispozici s procesorem Qualcomm Snapdragon 820. V obou případech jde o opravdu velmi výkonné čipy. Oba telefony mají 4 GB paměti RAM pro super-hladký multitasking. Skóre 6307 v multi-core testu Geekbench vystřelilo smartphone na první místo před Huawei Mate 8.

Rozdíl ve výkonu je mnohem větší např. ve srovnání se smartphonem Nexus 6P, který využívá procesor Snapdragon 810 a který získal 4245 bodů nebo v případě iPhone 6S Plus se 4417 body. Díky novému vodního chlazení se telefon pouze málokdy prohřívá a zjistili jsme, že i kvalita hovorů v sítích Slovenských operátorů byla velmi dobrá.

Galaxy S7 nabízí vynikající kameru, která zhotovuje úžasné fotografie. Zachytit moment, sdílet a uchovávat multimediální obsah nebylo nikdy jednodušší. Počet obrazových bodů sice klesl, z 16 na 12, ale pixely jsou po novém mnohem větší. Telefon má velmi dobrý autofokus s bleskurychlým zaostřováním z jednoho bodu do druhého.

Otvor kamery byl zvětšen, čímž narostla i světelnost objektivu na f / 1,7. Výsledkem jsou jasnější noční záběry, aniž jsou zrnité nebo jinak degradovány. Denní záběry jsou kontrastní, nasycené a o něco ostřejší, než by měly být. Jsou však obdivuhodně detailní, barvy jsou přesné s přirozeným nádechem pokožky. Makro záběry jsou také vynikající, zaostření na blízké objekty je rychlé a bezproblémové. Pozadí můžete buď rozostřit, nebo dát fotografiím profesionálně vypadající nádech.

Fotoaparát se velmi jednoduše ovládá a spouští praktickým dvojklikem na tlačítko Domů. Pokud máte trochu více času, můžete si pohrát s různými nastaveními pro ještě lepší fotografie. Můžete nastavovat ohniska, ISO, vyvážením bílé apod. Natáčet je možné i 4K videozáznam, příp. video v kvalitě 720p, nebo ještě lépe v kvalitě 1080p při 60 fps.

Funkce HDR (vysoký dynamický rozsah), různé video efekty a rychlý autofokus je skutečnou pomocí v příp. rychle se pohybujících objektů. Na přední straně se nachází 5-megapixelový snímač s širokoúhlým objektivem. Kvalita obrazu je i v tomto případě velmi přirozená s dobrými barvami. Skvělé snímky, vynikající aplikace, rychlé automatické zaostřování a působivý výkon při nízkém osvětlení. Bez debaty jde o nejlepší kameru v mobilním telefonu, jakou jsme kdy testovali.

Největším problémem v příp. tohoto telefonu může být životnost baterie. Někdo říká, že je v pořádku, my si však myslíme, že by mohla být lepší. Samsung sice zvýšil kapacitu baterie na z 2600 mAh na 3000 mAh, telefon však budete muset nabíjet každou noc. Při intenzivním používání vám na konci dne zůstane okolo 10-15% životnosti baterie. K dispozici je i několik úsporných režimů. Ten základní přidává další hodinu (plus mínus), zatímco Ultra úsporný celkový čas zdvojnásobuje. Potěšili jsme se bezdrátovému Qi / PMA nabíjení díky kterému trvá dobíjení na plnou kapacitu přibližně hodinu.

Není pochyb o tom, že největší konkurencí bude Apple iPhone 6S. Oba telefony se prodávají za zhruba stejnou cenu, jsou kompaktní, mají úžasné kamery a vypadají výborně. Pro nás je však Galaxy S7 více lákavějším produktem a v případě, že upřednostňujete Android, není o čem. Konkurenci může představovat i LG G5 s podobnými specifikacemi a šikovným modulárním systémem. Zanedlouho představí Apple svůj iPhone 7 a do prodeje se chystá i HTC One M10 (nebo jednoduše HTC 10). Do té doby však bude pro nás Samsung Galaxy S7 nejlepším smartphonem. Samsung se svým telefonem zvedl laťku tak vysoko, že momentálně nemá konkurenci.