Záhadný kráter se objevil už i v Británii. Stále roste

Záhadný kráter se objevil už i v Británii. Stále roste 1

Teprve nedávno jsme vás informovali o několika záhadných kráterech, které objevily na daleké Sibiři. Svou obrovskou jámou se již může pochlubit i Velká Británie. V regionu Durham se otevřela více než 30 metrů hluboká díra, na jejíž dno se bez umělého osvětlení nedá dohlédnout.

Kráter se nachází jen několik desítek metrů od farmy, kterou vlastní postarší pár. Ještě minulý týden ho objevila profesorka z Durhamské univerzity Sam Hillyardová, která na farmě žije spolu s partnerem Johnem Hensbym.

2201973

Kráter byl však v té době několikanásobně menší a až postupem času se zvětšil až do současných rozměrů. Sam byla právě na procházce se psem, když si všimla díru, která měla v té době hloubku teprve deset metrů. Když se vrátila domů, byla v pořádném šoku.

Poslala svého partnera, aby se šel na neobvyklý úkaz s průměrem asi pět metrů podívat. Ten také nevěřil vlastním očím a ihned kontaktoval úřady, aby zkontrolovali, zda se díra nebude zvětšovat.

c39249663e79b85cf4dddf0269b7_w720_h460_g762b220e0db311e4a60c0025900fea04

Takové krátery objevili vědci na Sibiři Když na další den odborníci dorazili, měla už dvojnásobné rozměry. Navíc, pokud bude deštivé počasí pokračovat, bude jáma dále růst. Vědci předpokládají, že kráter vznikl kvůli hornické činnosti.

Toto vysvětlení je pro ně nejpřijatelnější, nakolik se farma Johna a Sam nachází mezi dvěma doly. Pár se nyní obává, že jáma bude růst tak dlouho, dokud nepohltí i jejich dům. Tuto možnost odborníci nevyloučili.