Holení ženy absolvují během celého roku, ale zima je ideální na trvalejší řešení.
Chloupků na jednotlivých částech těla se dnes ženy i muži zbavují různými způsoby. Někomu stačí pomoc finančně nenáročných technik jako jsou žiletka či vosk. Jiní upřednostňují trvalé řešení.
Pokud již nyní myslíte na léto a hladkou pokožku, kterou budete chtít svému okolí předvést, možností je i laserová operace. Zde je několik základních způsobů, kterými se v současnosti můžete zbavit chloupků.
Laser je záležitostí zimy
Laserové ošetření se nepřátelům s UV zářením, proto není vhodné absolvovat zákroky pomocí laseru v letních měsících. „Klient by před ošetřením neměl být přibližně čtyři až šest týdnů vystaven přímému slunečnímu záření, velmi důležitá je i důsledná ochrana po ošetření.
Po laserovém zákroku třeba přibližně měsíc chránit pokožku používáním krému s vysokým ochranným UV faktorem. Pokud bychom těsně po zákroku vystavili ošetřenou část slunečnímu záření, mohlo by dojít k projevům popálení pokožky až tvorbě puchýřů, ke změnám zbarvení pokožky hyperpigmentace, dokonce k tvorbě jizev, „upozorňuje Janka Holešovská, vedoucí lékařka medicínsko-estetického centra Medicor.
„Každému laserovému ošetření by měla předcházet podrobná konzultace s lékařem, který po zhodnocení celkového stavu určí, jaký druh laserového ošetření je pro daného klienta vhodný, a probere s ním výhody i možné komplikace,“ vysvětluje lékařka úvodní kroky před ošetřením.
Laser je vhodný na všechny části těla, ocení ho i ti, kteří se chtějí zbavit ochlupení v oblasti genitálií. Na rozdíl od klasického holení, depilace strojkem nebo voskem, vyřeší takový zákrok váš problém definitivně, třeba ho však vícekrát opakovat.
Dokáže totiž zlikvidovat jen chloupky v takzvané růstové fázi. Na ty, které jsou ve fázi klidu, si třeba počkat do další procedury. Počet procedur je individuální, někdo potřebuje čtyři, jiný osm opakování.
Epilace probíhá tak, že laserový paprsek pronikne ke kořínku chloupku, reaguje s jeho barvivem a změnou světelného záření na tepelnou energii zahřeje kořínek na extrémně vysokou teplotu a definitivně ho zničí. Světlé nebo šedivé chloupky jsou proto na laserovou epilaci méně vhodné než tmavé.
Vosk a cukrová pasta
Teplý vosk patří do rukou odbornic z kosmetických salónů, studený si můžeme zakoupit i v obchodní síti. Pokožka se zalepí vrstvou vosku, která se po ztuhnutí odstraní mechanickým tahem spolu s chloupky a včetně kořínků.
Epilace cukrovou pastou se zvykne nazývat i brazilská depilace. Recept pochází již z dob vládnutí Kleopatry. Při výrobě se používá cukrová směs, slunečnicový olej a citronová šťáva.
Výhodou je lepší přilnavost k vlasu, hmota se více přilepí na chloupky a méně na kůži. Povrchová vrstva pokožky zůstane neporušená av porovnání s epilací voskem je tato metoda méně bolestivá.
Depilační krém
Je to jednoduchý, rychlý, i když jemně zapáchající způsob odstranění chloupků. Stačí si vybrat jeden z množství přípravků, které najdeme v každé drogerii, natřít jej na inkriminované místo, počkat pár minut a neestetické masu odstranit špachtlí.
Krém působí pod povrchem kůže, takže hladké nohy vydrží o něco déle než po holení. Jde však o poměrně agresivní látku, která rozpouští vlas, takže u někoho mohou vzniknout podráždění nebo alergické reakce – zejména pokud se čerstvě depilovaná pokožka vystaví slunečnímu záření.
Dnešní přípravky jsou však poměrně šetrné a nemusí se jich obávat ani člověk s citlivou pokožkou.
Elektrický epilátor
Tajemství epilace elektrickým strojkem se skrývá v rotující hlavici, která zachytí a vytrhne chloupky is kořínky, takže pokožka vydrží hladká několik týdnů. Kdo doufá, že se bude při epilaci usmívat jako ženy z reklam na strojky, bude zklamán – první zkušenost je bolestivá, ale s dalšími procedurami budou muka zmenšovat.
Moderní přístroje mají navíc zabudované speciální chladiče a zmírňující bolesti. Výhodou jsou jednorázové náklady a fakt, že při epilaci netřeba sprchu. Podrážděnou pokožku je však vhodné uklidnit ošetřujícím krémem.
Klasické holení
Pokud máte pocit, že laser není pro vás nejvhodnější například proto, že patříte k velmi bledým světlovláska a depilace voskem nebo strojkem vám připadá příliš bolestivá, zřejmě vám nezbude nic jiného, než zůstat při klasickém holení žiletkou. Abyste si při tom pokožku zbytečně neporanili nebo vzrušování, měli byste postupovat podle určitých pravidel:
1. Chloupky si nejdříve zkraťte nůžkami.
2. Vykoupejte se v teplé vodě, zvlhčíte tak pokožku a alespoň částečně zjemníte ochlupení.
3. Holte se ve směru růstu chloupků a dbejte na to, aby byla pokožka při holení napnutá.
4. Po každém tahu opláchněte žiletku vodou.
5. Používejte kvalitní pěnu na holení.
6. Nakonec ošetřete pokožku krémem po holení.
V případě podráždění doporučuje dermatoložka Michaela Dubčekova použít antiseptické roztoky nebo pudry.