Zničí lidskou rasu robotičtí zabijáci?

Zničí lidskou rasu robotičtí zabijáci? 1

Dosud science – fiction, brzy realita? Zdá se, že bychom se měli připravit na nejhorší. Alespoň podle expertů ze Světového ekonomického fóra, kteří na zasedání v Davosu hovořili o hrozbě robotů – zabijáků. Co vlastně tento termín znamená? Označuje umělou inteligenci, plně automatizovanou, která dokáže být naprogramována tak, aby zabíjela příslušníky lidského pokolení bez zásahu jiného člověka. Ještě neexistují, ale jsou na cestě.

Fantazijní scénář podle profesora z univerzity v Berkeley, Stuarta Russella, není až tak velmi odtržen od reality. Podle slov této kapacity bude možné přenést technologii z dronů a inteligentních automobilů právě do robotů, kteří by mohli vzniknout už do dvou let.

Svět se obává, že se vymoženosti dostanou do nesprávných rukou a nastane pohroma. Produkce automatických zabijáků bude totiž představovat lehčí proces, než výroba atomových zbraní. Roger Carr, prezident společnosti BAE Systems, produkující zbraně, se nechal slyšet, že lidé berou hrozivé prognózy na lehkou váhu, protože je mají spojené s videohrami či filmy, například s Hvězdnými válkami. Dodal, že nebezpečí robotů tohoto typu se vyrovná i nukleární hrozbě.