Koloseum v Římě bude mít novou výsuvnou podlahu

Koloseum v Římě bude mít novou výsuvnou podlahu 1

Slavné římské Koloseum dostane novou zasouvací podlahu o rozloze 3000 m2, která návštěvníkům umožní poprvé od konce 19. století procházet se středem hlavní turistické atrakce Itálie.

Když bylo v roce 80 n.l. Koloseum otevřeno, patrové tribuny nabízely 50 000 míst k sezení a podlaha byla dřevěná pokrytá pískem. Pod ní byl vybudován podzemní komplex, kde byla v klecích držena divoká zvířata a kde se připravovala scéna. Přicházely sem davy, aby pozorovaly boje gladiátorů se zvířaty i gladiátorů mezi sebou a poslední boje se zde odehrály v 5. století n.l..

Podlaha byla odstraněna, když archeologové začali vykopávat podzemní úrovně arény. Bez podlahy mohli návštěvníci po víc jak 100 let vidět labyrint podzemních tunelů nazývaný hypogeum. Nová špičková moderní podlaha bude z nerezové oceli pokryté dřevem Accoya. Bude zatahovací a bude ji možné použít v různých nastaveních, což bude ovládáno dálkově. Cílem je, aby bylo možné v případě potřeby rychle zakrýt či odkrýt podzemní síť, která bude chráněna před deštěm a dalšími vlivy počasí.  

Podlaha navíc nebude napevno, takže ji bude možné odstranit, pokud se plány pro Koloseum v budoucnosti změní. Nová podlaha přináší možnost konání akcí ve slavném starověkém amfiteátru, např. divadelních produkcí a koncertů.

Koloseum v Římě bude mít novou výsuvnou podlahu 2
Koloseum dříve a dnes

„Bude to významný technologický zásah, který nabídne návštěvníkům příležitost vidět nejen podzemní prostory, ale také ocenit majestát Kolosea, když budou stát uprostřed arény,“ řekl italský ministr kultury Dario Franceschini.

Podlaha má být dokončena v roce 2023 a projekt v hodnotě 18,5 mil. EUR bude provádět italská firma Milan Ingegneria.