3 BIZARNÍ ZPŮSOBY, JAK NASTARTOVAT VAŠI KREATIVITU

3 BIZARNÍ ZPŮSOBY, JAK NASTARTOVAT VAŠI KREATIVITU 1

Být kreativní není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Ne vždy nápady problesknou  v našich hlavách jen tak, zčistajasna. Obzvláště těžké to mají zejména ti, kteří pracují na pozicích vyžadujících denně nové nápady – ať už jde o marketingové pracovníky nebo různých writerů. Ať už pracujete kdekoli, určitě jste se na pracovišti setkali s problémy, které bylo nutné vyřešit rychle, účinně a kreativní.

Tak trochu závidíte lidem, kteří ihned dokáží vyrukovat se skvělými nápady? Divíte se, jak si mohli něco jen tak „vycucnout z prstu“? Ve skutečnosti to takto nefunguje. Skvělé nápady jsou směsí usilovného přemýšlení, bystrého myšlení a intenzivního brainstormingu.

Pokud potřebujete nakopnout nebo nevíte pohnout z místa, vyzkoušejte některý z těchto 3 bizarních způsobů, které pomohou nastartovat vaši kreativitu.

1.Vytvořte si velkou myšlenkovou skládku

Sepište všechno, co vám v daném okamžiku napadne – na papír, do notebooku, tabletu, pokud je to nutné, i na stěnu. Napište všechno, nejen dobré nápady. Takový papírový / notebookový brainstorming vám pomůže rozhýbat myšlenkové pochody. Chcete přece zachytit váš proud vědomí, či ne?

Možná se ze začátku během zběsilého psaní budete cítit zvláštní, ale nemine se to svému účinku. Možná se vám podaří napsat nákupní seznam, nebo v napsaných slovech odpozorovat podobnost se snem z dnešní noci. V určité chvíli však začnete vidět mezi jednotlivými věcmi vztahy a spojení. Jsou to malé zárodky nápadů, které samy o sobě neznamenají nic, ale pokud jejich rozvinete a sestavíte dohromady, vytvoří nápad, který za něco stojí!

2.Hrajte se

Zcela seriózní – hrajte se, jako byste se opět na chvíli stali dítětem. Prohrebejte se ve svých starých hračkách. Lego je skvělá věc – nutí vás budovat nejen stavby, ale i vaši kreativitu a představivost. Plastelína je na tom podobně – díky ní můžete formovat vaše představy do hmotné podoby.

Při hraní neomezeně vytváříte cokoli, co vám v dané chvíli napadne. Fantazii se meze nekladou – na hraní vám může posloužit cokoli. Nesmíte to však sílit. Hrajte se, jako by o nic nešlo – tak jako za dětských časů. Než si to vůbec stihnete uvědomit, zjistíte, že potřebná inspirace se během hry už dávno dostavila.

3.Dejte si „panáka“

Vědci v roce 2014 zjistili, že ideální hladina alkoholu v krvi pro navození kreativity je 0,75 promile. Nazývá se to „vrchol kreativity“ ( „creative peak“), přičemž lidé o něm věděli už několik dekád před námi. Ne že bychom ve vás chtěli podnítit alkoholismus. Alkohol nevyřeší všechny problémy (ačkoli pomůže na nich alespoň na chvíli zapomenout 🙂).

No pokud stagnuje, ne a ne se pohnout z místa, zkuste zamířit do oblíbeného pubu či baru. Američané Crispy Porter + Bogusky dokonce přišli na trh s alkoholickým nápojem The Problem Solver, jehož láhev vám ukáže, kolik ještě musíte vypít, abyste dosáhli váš „creative peak“.

A na závěr jedna poznámka: skvělé nápady vás mohou zasáhnout kdykoli a kdekoli. Proto mějte vždy v záloze způsob, jak je zachytit – výborně vám poslouží smartphone i „staromódní“ poznámkový blok.