5 NEJDRAŽŠÍCH HUDEBNÍCH VIDEOKLIPŮ VŠECH DOB

5 NEJDRAŽŠÍCH HUDEBNÍCH VIDEOKLIPŮ VŠECH DOB 1

Hudební videoklipy byly dlouhé období jedním z nejjednodušších prostředků, kterými mohli umělci propagovat svou tvorbu na celosvětové úrovni. Také se staly vizitkou a poznávacím znakem jednotlivého zpěváka či zpěvačky.

Nebýt internetu a Youtube, dnes by byly videoklipy téměř mrtvé. Stále jsou však lákavým audiovizuálním obsahem a miliony lidí klikají na videa svých oblíbených interpretů. Před několika dekádami šlo při jejich produkci o hodně, proto do nich hudebníci neváhali vložit astronomické částky peněz. Mezi takových umělců patří dvě nejpopulárnější hvězdy hudebního průmyslu – Michael Jackson a Madonna. Jejich videoklipy patří mezi nejdražší, jaké byly kdy natočeny.

# 5 Michael Jackson – Black or White (6,9 milionu dolarů)

Několikamilionový videoklip z roku 1991 – „Black or White“ – je spíše krátký film. Zahrála si v něm tehdy ještě čerstvá hollywoodská hvězdička Macaulay Culkin, který v té době sklízel  úspěch ve filmu „Sám doma“.

Jde o největší a nejúspěšnější debut v historii hudebních videoklipů. Jeho premiéru na hudební stanici MTV sledovali miliony lidí po celém světě. Videoklip zobrazuje Micheala Jacksona, jak tančí s lidmi různé rasy, národnosti i kultury, na různých místech světa.

# 4 Madonna – Bedtime Story (7,7 milionu dolarů)

90.léta byla výjimečnými zejména pro svůj přínos do módy i hudby, což se odrazilo i při tvorbě videoklipů. Výjimkou nebyl ani surrealistický videoklip zpěvačky Madonny, Bedtime Story. Diváky chtěl upoutat zejména neobvyklými scénami a množstvím vizuálních efektů. Klip nemá žádnou pointu ani příběh, proto v něm mnoho obyčejných lidí nenachází žádný smysl.

Toto drahé hudební video zrežíroval Mark Romanek, který má zálibu v bizarnosti. „Bedtime Story“ nepatří mezi jeho nejúspěšnější počiny, abychom mu však nekřivdili, pod jeho taktovkou vznikly i zdařilé videoklipy jako „Shake it Off“ od Taylor Swift.

# 3 Madonna – Die Another Day (7,9 milionu dolarů)

Filmy se světoznámým agentem Jamesem Bondem obvykle stojí pěkný balík. Titulní skladba „Die Another Day“ k filmu „Dnes neumírej“ si také vyžádala vysoký rozpočet. Producenti potřebovali skutečně velkou hvězdu, a tak bondovku z roku 2002 svým klipem reprezentovala Madonna.

Při jeho výrobě byly použity drahé vizuální efekty. Dnes by jejich produkce stála jen kolem 200 dolarů, ale v té době byly velmi nákladné. Samozřejmě i samotná pěvecká hvězda si vyžádala vysoký honorář.

# 2 Madonna – Express Yourself (9,4 milionu dolarů)

Album „Like a Prayer“ s hudebním videem „Express Yourself“ proslavily Madonnu po celém světě. Navzdory faktu, že Madonna pochází z Michiganu, přála si, aby si lidé mysleli, že pochází z Anglie – a video je původcem fámy, která se začala šířit rychlostí blesku.

Namísto natáčení v reálném městě s mrakodrapy, klip je natáčen ve fiktivním městě vytvořeném počítačem. V té době to samozřejmě stálo spoustu peněz, ale video se stalo velmi oblíbeným a velkou měrou přispělo k slávě zpěvačky.

# 1 Michael & Janet Jackson – Scream (10,7 milionu dolarů)

Michael Jackson se proslavil více než stovkou hitů, oproti tomu Janet proslavily jen dva tucty. Toto pěvecké duo se spojilo v písni „Scream“, avšak očekávaný úspěch se nekonal. Na konci roku 1995 se píseň umístila jen na 56. místě nejpopulárnějších písní roku.

Dějištěm videa je vesmírná loď putující v kosmu, přičemž v něm byly využity četné vizuální efekty – podobně jako u předchozích videoklipech. Ačkoliv spolupráce Jacksonových nedopadla tak jako očekávali, jejich videoklip se do dějin hudby zapsal jako historicky nejdražší.