Aljaška – poslední hranice divočiny

Aljaška - poslední hranice divočiny 1

Aljaška, která bývá považována za americkou Poslední hranici, je země neuchopitelných přírodních krás, stát tak rozlehlý a divoký, že jeho části jsou dodnes nezmapované. Vše na Aljašce se dotýká extrémního rozsahu: je to největší stát USA, který se může chlubit asi 3 miliony jezer, 3000 řek, 100 000 ledovců a 17 nejvyšších vrcholků Ameriky. Nezkrocená krajina je domovem pestré škály divokých zvířat, k nimž patří medvěd kodiak, los aljašský a ikonický orel bělohlavý, jehož pronikavé výkřiky odrážejí velkolepost této země. Pro milovníky adrenalinu toho Aljaška nabízí spoustu. Nejvyšší vrchol kontinentu Mt McKinley/Denali se tyčí do výšky 6194 m v Národním parku Denali a láká horolezce z celého světa. Na jiných místech pádlují kajakáři pod obřími ledovci spolu s keporkaky, zatímco lyžaři a snowboardisté se vrtulníkem vydávají do pohoří Chugach Mountains, kde sjíždějí panenský prachový sníh. Plavci mají v oblibě proslulou pobřežní lodní trasu Inside Passage, která se dnes těší stále větší oblibě turistů při okružních plavbách; přitom je možné zakotvit v domorodých vesnicích a zastavit se také v někdejším ruském městě Sitka. Ještě dále se vydávají milovníci rybaření, kteří se ubytovávají v prostých rybářských chatách a loví platýsy tichomořské a lososy čavyča k večeři. Ať už sem návštěvníci přijedou z jakéhokoli důvodu, většinou začínají v Anchorage, největším aljašském městě, kde žije 40 % obyvatelstva státu. Ale netrvá dlouho a jsou odlákáni do rozsáhlé divočiny, která probudí instinkty průkopníka i v tom nejpohodlnějším cestovateli.

Turistická kancelář: Travel Alaska

Aljaška - poslední hranice divočiny 2

Jak se tam dostat

Letecky

Silnic je na Aljašce málo kvůli horám, tundře a nehostinnému terénu. Nejrozšířenější způsob dopravy v divočině je letecký, většinou malým letadlem vybaveným plováky. Několik aerolinií, obvykle se základnou v Anchorage, provozuje spojení do téměř každé aljašské vesnice. Alaska Airline létají do největších měst Aljašky (Anchorage, Fairbanks, Juneau a Ketchikan), a také do řady menších komunit ve státě. Dále je zde řada menších regionálních aerolinií létajících v rámci Aljašky. 

Hlavní letiště: Mezinárodní letiště Ted Stevens Anchorage

Odletová daň: není

Vlakem

Stylové, historické, ale také drahé Alaska Railroad provozují každodenní spoje mezi Anchorage, Fairbanks, Grandview, Hurricane a Seward. Na jižním konci železničního koridoru (Seward a Whittier) je možné přestoupit na systém trajektů. Kromě tras Anchorage-Seward a Anchorage-Grandview funguje železnice po celý rok, s omezeným spojením od září do května. Dále je zde železniční trasa White Pass & Yukon Route ze Skagway.

Lodí

Trajektová doprava Alaska Marine Highway System poskytuje praktické trajektové spojení na čtyřech oddělených trasách: Inside Passage/Southeast, Southwest, South Central a Cross-Gulf. Návštěvníci mohou nastoupit na trajekt ve městě Bellingham (Washington, USA) a cestovat do Skagway po trase Inside Passage/Southeast. Trasa Southwest spojuje od června do září poloostrov Kenai a průliv Prince William Strait s Aleutskými ostrovy. Trajekt Kennicott pluje dvakrát měsíčně po trase South Central Alaska a tyto dvě trasy spojuje (pluje mezi Juneau a Seward).

Aljaška - poslední hranice divočiny 3
totemy v Ketchikanu

Co dělat a na co se podívat: 

 • pozorování medvědů – navštivte ostrov Kodiak Island, kde kotví největší rybářská flotila Aljašky; prohlédněte si ruské dědictví Aljašky v Baranov Museum a domorodou kulturu v Alutiiq Museum. Přírodní rezervace Kodiak National Wildlife Refuge je chráněné území medvěda kodiaka.
 • vydejte se na oblíbený výlet na ledovec Columbia, který má šířku 6 km. K nejrychleji se pohybujícímu ledovci světa se dostanete denní výletní lodí, charterovou lodí, při leteckých prohlídkách i státním trajektem. 
 • prohlédněte si Národní park a rezervaci Denali, proslulý svými panoramatickými výhledy na Aljašské hory a Mount McKinley/Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky (6194 m). Můžete se vydat na denní výlet do divočiny za soby caribou, medvědy grizzly, vlky a losy.
 • seznamte se s domorodou historií v knihovně a muzeu Heritage Library and Museum, v Muzeu historie a umění v Anchorage, v Muzeu v domě Oscara Andersona a v muzeu domorodé kultury Alaska Native Heritage Center.
 • rybaření – vypravte se letadlem vybaveným plováky na lovecký či rybářský výlet a ubytujte se v chatě v divočině s leteckým přístupem.
 • po stopách zlaté horečky – vydejte se po stezce zlaté horečky z 90.let 19.století, která vede ze Skagway do Whitehorse (Kanada) po silnici Klondike Highway dlouhé 177 km.
 • podnikněte pěší túru v Juneau po některé z mnoha pěších tras s výhledy. Stačí krátká cesta pěšky či autem z centra města a sportovně založení návštěvníci mohou zdolávat horské vrcholy, lézt po skalách, procházet přes ledovce, lovit, jezdit na kole, rybařit či plout na kajaku. Také je zde mnoho příležitostí pozorovat velryby, medvědy a orly.
 • horké prameny a ledové moře – navštivte termální pramen Chena Hot Springs 97 km východně od Fairbanks, a také zdejší celoročně přístupné ledové muzeum. Nebo se můžete pustit do ledových vod při každoročním „plavání s ledními medvědy“ June Polar Bear Swim v Nome u Beringova moře.
 • jízda na saních tažených psy husky (mushing) je oficiální sport Aljašky. Návštěvníci mohou pozorovat zkušené jezdce při práci při některém z každoročních závodů psích spřežení, jako je mezinárodní Yukon Quest v únoru. Zdolává 1600 km mezi Whitehorse, Yukon Territory a Fairbanks uprostřed polární zimy, přičemž je považován za „nejobtížnější závod psích spřežení na světě“.
 • sledujte proslulý závod psích spřežení Iditarod v březnu, který zdolává 1851 km drsného terénu mezi Anchorage a Nome u Beringova moře. Závod K-300, který vyráží z Bethelu v deltě Yukonu, nabízí nejvyšší výhru pro vítěze středně dlouhého (483 km) závodu, který se koná vždy v lednu.
 • podnikněte výletní plavbu po proslulé trase Inside Passage a navštivte pobřežní města kolem útesů, pozorujte drolící se ledovce, velryby vyskakující z ledové vody, lachtany a tuleně vyhřívající se na ledových krách; přitom můžete rovněž zahlédnout orly a spatřit obrovskou škálu ptactva.
 • zkuste rýžovat zlato – zkuste štěstí při rýžování zlatých nugget v Crow Creek Mine, vzdáleném hodinu autem na jih od Anchorage po silnici Seward Highway.
 • prohlédněte si největší sbírku totemových kůlů v Ketchikanu, který leží mezi oceány a horami; nechvalně proslulé podniky v Creek Street z dob těžby stříbra a rybolovu byly proměněny v galerie a restaurace.
 • vyberte si z mnoha outdoorových aktivit (jako je pěší turistika, rafting a rybaření) ve městě Valdez ležícím na okraji průlivu Prince William Sound.
 • prohlédněte si instituce seznamující s místní přírodou, jako je Alaska Zoo a Imaginarium v Anchorage, a mokřiny Potter’s Marsh, kde je možné z dřevěných lávek pozorovat až 130 druhů vodních ptáků.
 • pozorujte polární záři (aurora borealis) tančící na chladném nočním nebi od prosince do března.

Jak vyhynuli poslední mamuti na ruském ostrově u Aljašky

Akční nabídka ubytování zde