5 věcí, které netušíte o spermiích

5 věcí, které netušíte o spermiích 1

Jsme jejich výhradní vlastníci, ale občas jdou proti nám a umí pořádně zavařit. Zejména když se v nesprávném čase dostanou na nesprávné místo. Mějte své sperma pod kontrolou a zjistěte o nich více než jen to, že z nich mohou být děti a dobře tečou dolů ženským hrdlem.

Skuteční vytrvalci
Spermie umí přežít v těle ženy tři až pět dní. Nemluvíme však ani o žaludku, ani o pokožce, ale o prostředí ve vagíně. V ústech jejich život končí do pár minut a na vzduchu zahynou do pár hodin. Po vniknutí do vagíny však umí na správný čas oplodnění počkat i týden. Proto výpočet plodných a neplodných dnů selhává častěji než předpověď počasí. Jak vypadá cesta za oplodněním?

Na oplodnění vajíčka v těle ženy stačí jedna jediná spermie. Průměrný ejakulát má objem pět – šest mililitrů, to znamená, že při plné dávce zdravý muž odevzdá ženě více než 250 milionů spermií a přitom jen jeden hrdina oplodní vajíčko. Jedna spermie musí co nejrychleji proniknout z vagíny do dělohy, vejcovodem k vajíčku a na celou cestu má jen několik hodin.

Pohybuje se rychlostí zhruba čtyři milimetry za minutu. Vůči spermiím bojuje imunitní systém ženy, kyselé prostředí a tekutiny, které směřují od vajíčka směrem ven. Je to jako v té nejdrsnější počítačové hře. Navíc z milionů se dostane do cíle jen zhruba 50 tisíc, jejichž enzymy z hlavičky zajistí té jediné spermii průnik dovnitř.

 
spermie-1

Počet spermií je na ústupu
Světová zdravotnická organizace již v průběhu let několikrát upravovala počet spermií, které se vyskytují ve zdravém ejakulátu. V roce 1938 byl počet spermií na milimetr přibližně 120 milionů.

V šedesátých letech bylo normou 40 milionů spermií na mililitr. V roce 1999 už stačila jen polovina, tedy 20 milionů spermií na mililitr, aby muž dosáhl normu. Počet spermií u mužů klesá, zvyšuje se neplodnost, ale naštěstí stále nejsou spermie na listině ohrožených druhů.

Navěky s námi
Ženy se rodí s jistým počtem vajíček, které již během života nevznikají. Proto v jistém čase již nemají schopnost početí. My chlapi si můžeme klidně udeřit do prsou, naši DNA umíme rozšiřovat, i když nám už nebudou sloužit kolena. Fabriku na nové spermie zastaví až smrt. Do té doby každé varle vyrobí denně desítky milionů nových spermií schopných zapálit život.

Výroba trvá dva měsíce
Na výrobu kvalitní spermie je potřebný čas přibližně dva měsíce. Jelikož varlata pracují 24 hodin denně nezávisle na tom zda spíme, neustále se dokončují nové. Není to však na počkání a kódování naší genetické informace tělu zabere více času než letní prázdniny.