5G éra na obzoru

5G éra na obzoru 1

Jen 5 let po vydání prvního 4G smartphonu se bezdrátový průmysl připravuje na novou éru. Každá významná mobilní firma se momentálně zabývá vytvořením technologie 5G. Ještě předtím, než toto označení uvidíte na displejích svých aparátů, však musejí vývojáři absolvovat náročnou a dlouhou cestu. Nejlepší o tom vypovídá fakt, že v současnosti ani oni netuší, co vlastně „5G“ znamená, jak bude fungovat a kdy spatří světlo světa.

Zdá se, že příchod nejnovější technologie je nezbytný, protože spotřebitelé využívají možnosti 4G ve stále větší míře, například přehráváním streamů. Písmeno G v označení „5G“ označuje „generaci“, půjde tedy o bezdrátové spojení páté generace. Přepokládá se, že se celý projekt pohne správným směrem až o dva roky, v takovém případě bychom sítě 5G mohli začít používat v roce 2020.

2G signál vznikl již v roce 1991 a jeho obrovskou výhodou byla možnost posílání textových zpráv. 3G síť dorazila v roce 1998 a představila internetové připojení. 4G funguje od roku 2008 a obrovskou novinkou bylo streamování videí. Co nabídne 5G? Ukáže až čas.