6 podivných turistických atrakcí ve světě

6 podivných turistických atrakcí ve světě 1

Ne každé místo vypadá velkolepě jako Tádž Mahal, Velký kaňon nebo kambodžský Angkor Vat. Některé ohromí na první pohled, jiné nijak nezaujmou a další spíše zmatou. Zde Vám předkládáme přehled nejkurióznějších turistických atrakcí, které můžete ve světě navštívit.  

 

Muzeum toalet Washlet, Kitakyushu, Japonsko  

Výstřední muzea nejsou nic nového: Turecko má muzeum týkající se vlasů, San Francisco galerii věnovanou vibrátorům, zatímco Reykjavík se pyšní sbírkou penisů. Anglie má zase muzeum psích obojků a potrhlé a zároveň úžasné Britské muzeum sekaček na trávu.

Avšak Japonsko je všechny předčila otevřením muzea věnovaného jednomu z nejoslavovanějších vynálezů země, robotické toaletě. Otevřeno bylo při příležitosti století společnosti Toto, která přišla se značkou Washlet. Muzeum v hodnotě 40 mil. GBP mapuje zrození japonské toalety od starého keramického nočníku až po zařízení s prvky mytí, zahřívání a sušení. Po návštěvě tohoto muzea se už nikdy nebudete dívat na obyčejný záchod stejnýma očima.

 

Žvýkačková stěna, Seattle, USA

Známá „mrtvá zóna“ v zadní části tržiště Pike Place Market označovaná jako „místo s nejvíce bacily na světě“ nebyla nikdy zamýšlena jako atrakce. V posledních 20 letech však turisté a žvýkačkoví vandalové za sebou zanechávali jako památku lepivou hmotu a na zdejší zdi nalepili více jak milion kousků gumy – to je více jak 150 kusů žvýkačku na jednu cihlu.  

I před nedávné náročné parní čištění zeď stále znovu zdobí neodbytní fanoušci žvýkačkami ve všech barvách duhy. Někteří dílo považují za „umění vytvářené davy“, zatímco pro jiné je to „Jackson Pollock pro idioty“.

 

„Velké věci“, Austrálie  

Vše začalo v roce 1963 Velkým Skotem, 5 m vysokou figurínou v kiltu a zeleném kabátě stojící na střeše Scotty’s Motelu na předměstí Medindie v Adelaide. Brzy po něm přišel Velký dinosaurus v oblasti Somersby a Velký banán v pobřežním městě Coffs Harbour. 

Pak se však začaly dít divné věci: v Queenslandu přišel supermarket s celou sérií „Velkého zboží“, jako je Velký koláč, Velký burák, Velká svorka na papír – zatímco města Kalgoorlie v Západní Austrálii a Robertson v Novém jižním Walesu se vydala trochu jiným směrem, a tak zde najdete Velkou popelnici nebo Velký brambor…  

Někteří bláhoví cestovatelé si dávají za cíl spatřit všech 150 australských „Velkých věcí“, rozumnější však touží po jiných „Velkých věcech“, jako je Velký bariérový útes, Rudý střed a Uluru (Ayers Rock).

 

Památník hranice čtyř států, New Mexico, USA

Spousta míst v USA má kýčovité tabule, které prohlašují, že dané místo je v určitém směru nejzazším bodem na kompasu, zatímco jiné zase mají skákací hrady věnované nepodstatným zeměpisným zvláštnostem místa. Jen málokteré však může tvrdit, že se zde stýkají čtyři různé americké státy.

Tato sporná atrakce se nachází v Shiprocku, městečku ležícím na okraji států New Mexico, Colorado, Utah a Arizona, a bod je označen mosazným diskem ve tvaru LP desky. Nejpozoruhodnější však je, že se nachází na nesprávném místě. Správné místo (podle místních) leží asi 600 m odtud ve vyprahlé pouštní krajině a vydávají se tam každoročně stovky vyčerpaných a bloudících turistů.

 

Obří ruské kolo, Dudley, Anglie

Obří vyhlídková „ruská“ kola jsou v módě od doby, kdy v Londýně při příležitostmi milénia vztyčili „Londýnské oko“(London Eye). Má ho Paříž, Peking, Birmingham, Orlando, Šardžá v SAE i další města.  Avšak přidat se k davu nemusí vždy být dobrý nápad – stačí se zeptat v anglickém Dudley na jeho „Dudl-Eye”. Za 4,50 GBP za jízdu bylo možné se podívat z ptačí perspektivy na panorama průmyslového města, což znamenalo jízdu ve výšce 35 m kolem opuštěné herny, centrálního městského parkoviště a několika výhledů na šedou betonovou poušť. Když bylo zkušebně na měsíc spuštěno, následně bylo označeno za nejhorší turistickou atrakci v Británii.

 

Hell, Michigan, USA

Jean-Paul Sartre řekl, že „peklo je v lidech“ – to však nebyl v malém městě Down Hell („Peklo“) na americkém Středozápadě, kde lze věčné utrpení spatřit i ve stálých pokusech použít jakoukoli narážku na jméno města a vyždímat z ní něco vtipného. 

Mazaní podnikatelé zde zřídili „Univerzitu zatracení“, prodejna na hlavní ulici vydává úmrtní listy a ožehnuté pohlednice a zdejší tématické hřiště na minigolf bylo vytvořeno podle Luciferova ohnivého příbytku. Kromě toho zde můžete navštívit také zmrzlinárnu Scream’s Ice Cream, kde podávají kopečky zmrzliny přímo do miniaturních rakví.