Nápady na police v obývacím pokoji

Nápady na police v obývacím pokoji 1

Když jde o police a regály, patří nápady na police v obývacím pokoji k designérsky nejoblíbenějším. Na rozdíl od kuchyně, koupelny či ložnice nemusí police v obývacím pokoji udržovat rovnováhu mezi tvarem a funkcí. Nepotřebujete je pro ukládání nádobí nebo toaletních potřeb, takže mohou být čistě estetické.

„Police v obývacím pokoji mohou být skvělé místo, kde vystavit své vzácné předměty a vytvořit zajímavé ohnisko prostoru,“ říká návrhářka Susie Atkinson. „Můžete je vyzdobit kombinací větších skulptur a menších objektů, jako jsou vázy a tisky. Police plné zajímavých artefaktů nabízejí příležitost přidat do místnosti barvu a texturu a je také zajímavé kombinovat současné kousky s vintage nebo starožitnými kusy.“

I když výběr dokonalých polic je složitější záležitost, než se zdá, chcete vytvořit přehlídku, která bude působit nenuceně a efektně, ale přitom nebude příliš přeplněná ani přehnaně stylizovaná. Požádali jsme proto odborníky o jejich nápady, aby byly Vaše poličky správně bez ohledu na to, jaký je Váš styl nebo co chcete vystavit.

 

Zvažte, co od polic v obýváku chcete

Jako u každého doplňku Vašeho domova by první myšlenkou měla být praktičnost. Pokud do obývacího pokoje dáváte nové police, zvažte nejprve, jak je chcete používat a co budou vystavovat. To může určovat jejich velikost, tvar a styl.

„Pokud jde o police, vždy myslím na to, k čemu se budou používat. Neupravené, zaprášené police vypadají neatraktivně, takže první věcí ke zvážení je, čím byste chtěli, aby se Vaše police chlubily, a podle toho je naplánujte,“ říká designér Benji Lewis.

„Knihy jsou věc, o které klienti často říkají, že by ji rádi umístili do polic, takže se snažím naplánovat jejich velikost ještě před postavením polic. Řada malých paperbacků naskládaných na polici, která je určena pro vyšší knihy, nepůsobí promyšleně. Podobně pokud máte sbírku skla, kterou byste chtěli předvést, každý kus změřte a naplánujte, kde bude umístěn; tak můžete předměty předvést v jejich nejlepším světle.“

Takže zřejmé místo (ačkoli vágní), kde začít, je, co chcete vystavit – a odtud byste měli začít.

 

Vystavte kusy, které odrážejí Váš styl a dodají místnosti charakter

Co tedy vystavit na poličkách v obývacím pokoji? Samozřejmě to závisí na osobním stylu, ale doporučujeme udělat to tak, aby skutečně odrážely Váš život a bylo radost se na ně dívat – to znamená vzpomínky a kousky, které pro Vás opravdu něco znamenají.

„Pokud jde o umění aranžovat, měli byste nejprve stanovit vzhled tak, aby byl stylizován náhodně, ale přitom dr nejednalo pouze o řadu objektů, které jste naskládali vedle sebe,“ vysvětluje Emma Deterding, zakladatelka a kreativní ředitelka Kelling Designs. „Chcete-li dosáhnout krásného a vyváženého vzhledu, vždy plánujte, zkoušejte, a pokud máte pocit, že je něčeho příliš mnoho, máte pravděpodobně pravdu a měli byste něco odstranit. VŽDY používejte lichá čísla a seskupujte věci do tří nebo pěti – lichá čísla pomáhají dodávat rovnováhu a jsou mnohem jednodušší na pohled.“ „Popřemýšlejte o své nejlepší keramice, vázách a ozdobách, stejně jako o osobních věcech, jako jsou fotografie, tisky a obrazy. Police by měly být naplněny předměty, které vyvolávají vzpomínky, jichž si ceníte. Ujistěte se, že na police dáváte předměty a ozdoby různých velikostí, abyste vytvořili pohyb – seskupení většího předmětu se středním a menším nejen vytváří seskupení, ale také ´tok´ pro Vaše oči. Knihy jsou dalším prvkem, který bývá umísťován do polic, koneckonců knihy dělají z domu domov. Různé barvy, textury a potisky na obalech navíc dodají poutavý detail – stačí je seskupit podle barvy a vytvořit duhový efekt příjemný pro oči. Nezapomeňte, že rostliny a zeleň dodají Vašim policím život, přičemž pomocí nich vnesete dovnitř něco z exteriéru a pomůžete prostor uzemnit.“

 

Pro maximalizaci prostoru použijte vestavěné police

Pokud máte k dispozici nešikovný prostor nebo malý obývací pokoj, anebo jen chcete vzhled polic vyrobených na míru, rozhodnete-li se pro vestavěnou variantu, maximálně využijete prostor a přidáte také spoustu úložného prostoru v obývacím pokoji.

 „Pokud jde o design obývacího pokoje, úložný prostor je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba zvážit, aby byl Váš obývací pokoj uspořádaný a místem, kde můžete relaxovat a trávit čas s blízkými. Vestavěný nábytek ve formě polic je ideální v tom, že umožní nejlepší uplatnění nezvykle tvarovaných místností a výklenků, protože využívá prostor na maximum, ale také poskytuje dostatek úložného prostoru pro každodenní věci, tak jako pro dekorativní prvky,“ radí Emma Deterding.

„Z hlediska stylu vždy doporučuji vybrat si krásnou barvu na dřevěný nábytek, který doplní Váš interiérový design, a použít na zadní straně semiš či samet pro dodání hloubky a zajímavosti. Nezapomeňte zahrnout LED osvětlení, které Vám umožní zvýraznit i klíčové doplňky a osobní mementa a zároveň místnost světelně zahřeje.“

Vybíráme sedačku do obýváku

Nápady na police v obývacím pokoji 2
ilustrační obrázek

Dejte policím hloubku pomocí vzorovaného pozadí

Báječný modrý obývací pokoj je příkladem zvířecího potisku, kde světlejší tapeta skutečně pozvedá tmavě šedozelené police. Navíc dodává hloubku a nemusíte si dělat starosti s přeplněním polic věcmi, aby působily osobitě: výrazné pozadí již dodává veškerou osobitost a dekor, které potřebujete.

„Celoplošné tapety se vzorem a texturou jsou skvělým pozadím pro otevřené police, protože prostoru dodávají další vrstvu a hloubku,“ říká Kate French, kreativní ředitelka Dado. „Nejúspěšnější přehlídky jsou obvykle uspořádány z nálezů a uměleckých děl, které byly shromážděny v průběhu času, takže mají sentimentální hodnotu. Dejte každé položce prostor, aby mohla dýchat, Vy mohli ocenit její tvar a zajistit, že police působí vkusně a uváženě.“

 

Udělejte to tak, aby police měly dvojí využití

V posledních několika letech se význam domácí kanceláře (home office) skutečně rozšířil: někteří z nás pracovali např. z pohovky, postele, kuchyňského stolu. Protože se však práce z domova mnohdy stává trvalou záležitostí, stojí za to si někde doma vyhradit místo určené k práci (pokud nemáte celou volnou místnost). Police do obývacího pokoje, které navrhla Dee Murphy z Murphy Design pro její vlastní domov, zahrnují také pracovní desku.

„Vestavěná police na knihy je umístěna tam, kde bývala jedna velká prázdná stěna, která neměla naprosto žádnou funkci. Jako designérka, která pracuje z domova, jsem potřebovala vytvořit pracovní prostor, úložný prostor pro výtvarné potřeby mých dětí a odkládací zónu pro všechny mé knihy a doplňky. Zakřivené detaily pozvedají design a vytvářejí pocit, jako by tam ten kousek byl odjakživa.“

Můžete také použít nápady na police do výklenků a vytvořit něco podobného v menším měřítku. Stačí nástěnné police nebo stůl připevněný ke stěně, pod něj zasunout židli, a okamžitě máte malý kancelářský prostor, který můžete považovat za svůj.

 

Hrajte si s měřítkem

Nejlepší způsob, jak vytvořit nápadné police, je vystavit na ně předměty, které se výrazně liší výškou a měřítkem. Chcete se vyhnout jasným liniím, které usnadňují pohled na přehlídku, kombinujte a míchejte velikosti, aby nic nepůsobilo příliš čistě a upraveně.

„Police v obývacím pokoji můžete pozvednout během v mžiku tím, že přidáte několik větších předmětů. Je sice snadné upadnout do pasti a přidávat spoustu malých dekorativních kousků, to ale působí poměrně chaoticky, takže v kostce zvolte něco velkého, jako je váza s rostlinami, socha či velké zrcadlo, a to to doplňte malými kousky,“ doporučuje návrhářka Abigail Ahern.

Sabrina Albanese a říká: „Udělejte si čas na shromáždění a vystavení věcí, které máte rádi. Tyto věci by neměly být dokonale symetrické nebo ladící, aby to působilo trochu nahodile a oko mohlo putovat z místa na místo.“

 

Vyberte police, které kontrastují se stěnami

Udělejte ze svých polic v obývacím pokoji ústřední bod v místnosti tím, že je natřete barvou kontrastní ke stěnám. Může to být kombinace růžové a syté námořnické modré, které se navzájem dobře vyvažují. Obecně tmavé barvy vytvářejí skvělé pozadí pro výstavky, protože barvy zde opravdu vynikají, mnohem více než na neutrálním pozadí.

Dáme Vám tip: nejde projít téma nápadů na police a přitom se nezmínit o všestranně důležité „pravidle tří“. Všimněte si, že na policích v obývacím pokoji je většina předmětů seskupena v lichých počtech – je to prastarý designový trik, který skutečně funguje. Je to tím, že mozku trvá déle, než zaregistruje liché počty, takže strávíte déle soustředěním se na přehlídku.

 

Vytvořte vyvážené barevné schéma

Při zdobení polic zvažte celkové barevné schéma obývacího pokoje. Možná budete chtít být odvážnější s barevnými odstíny, protože police jsou přirozeným ústředním bodem v místnosti, ale jak Sabrina Albanese říká „měli byste také vytvořit rovnováhu ve svém barevném schématu tím, že budete replikovat barvy, které se objeví na policích. Například, když dám barevné abstraktní umění na jednu polici, vezmu barvu z tohoto uměleckého díla a umístím další podobně zbarvený předmět na druhou polici, takže oko přirozeně přechází z předmětu na předmět.“

 

Zvýrazněte výšku přidáním polic nad úrovní očí

Police se nemusí vždy nacházet v úrovni očí: chcete-li zvýraznit vysoké stropy nebo vytvořit větší dojem místnosti, zkuste zavěsit police ve výšce. To funguje obzvláště dobře ve výklencích, když budete třeba chtít uvolnit dole místo pro skříň nebo vestavěný uzavřený úložný prostor. Pokud dáte police o něco výše, doporučujeme je vkomponovat je do stěn tak, že je natřete stejnou barvou. U stropu byste neměli vytvářet příliš velký objem pomocí tmavších nebo kontrastních odstínů, protože by to mohlo mít opačný efekt a místnost by mohla působit stísněně. A zahrňte také spoustu negativního prostoru, aby nebylo příliš vizuálního nepořádku.

 

Samostatně stojící police

Zabývali jsme zde mnoha „plovoucími“ i vestavěnými možnostmi, ale volně stojící police mohou znamenat okamžité úložné řešení a zároveň místo pro dekoraci. Jsou také nejlepší volbou, pokud pronajímáte pokoj či byt. Pokud jde o design, ten bude dán Vašim osobním stylem, ale my radíme vybrat správnou velikost pro Váš prostor – příliš velká jednotka místnost zahltí, příliš malá se v ní bude ztrácet. Rozhodněte se tedy na místě a proveďte měření. Zvažte také design, který bude zahrnovat i nějaké uzavřené úložiště, abyste měli prostor pro skrytí nepořádku a zároveň vystavení předmětů.

Barevné nápady do každé místnosti: jak do domu vnést barvy 

***

Kde je nejlepší místo pro police?  

Nejlepší místo pro umístění polic v obývacím pokoji rozhodněte na základě tvaru a velikosti místnosti. Hlavní věc je, aby police – ať už budou police kdekoli – Vám nebránily ve snadném pohybu v prostoru a neblokovaly přístupu světla. Pokud máte nějaký výklenek, je to nejlepší místo pro instalaci polic, tak jako jakýkoli nevzhledný kout.

 

Jak stylizovat police v obývacím pokoji? 

Náš hlavní tip pro styling polic v obývacím pokoji zní: variace. Variace výšek, tvarů, velikostí a barev vytvoří přehlídky, které mají skutečnou hloubku. Použijte starý trik seskupování v lichých číslech, vždy to vzbudí větší zájem než symetrické uspořádání. Také vrstvení je dobrý způsob, jak přidat hloubku a zajímavost. Začněte s pozadím tvořeným většími kusy, jako jsou potisky, a svůj malý dekor přidejte vpředu. V podstatě jen experimentujte se svými objekty a hrajte si s policemi, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.