Africká krása: Vesnice přeměněná na umění

Africká krása: Vesnice přeměněná na umění 1

Když uvidíte jednu africkou vesnici, budete mít chuť opustit běžný kolorit českého sídliště a jít si udělat chýši z hlíny do africké savany. Důvod bude inspirace části obydlí v Burkina Faso. Není to přímý cíl turistů a přitom jde o pohádkový kus země. Destilát umění v pravé podstatě, které nikdo neprodává, nikdo s ním neobchoduje, je tu zkrátka proto, aby bylo, aby těšilo a šířilo do světa dobré vibrace.
 

104450597

Místo, kde se potěší duše
Přibližně 1,2 kilometru od Burkina Faso leží prostor, který je dokonalým skvostem Afriky. O tom, že tento kontinent má skutečně co nabídnout, říkají safari, hory, moře. Afrika je světadíl množství zázraků. Jenže v okolí Burkina Faso vzkvétá umění.

Nejen jako známe z turistických destinací Maroka, Tuniska, a Egypta, přestože i tyto kousky tradiční kultury mají své kouzlo. V malé vesnici, která začala vznikat v 15. století jako sídlo šlechty a krále Kassenských lidí, jde o úchvatný projev lidské tvořivosti a schopnosti vytvořit umělecký zážitek hluboko v poušti.

Pouze přírodní materiály
Zajímavostí sídla je i využití pouze místních materiálů. Obyvatelé neměli prostředky, aby stavěli honosné domy a tak dodnes stojí obydlí udělané z kravského trusu, hlíny a slámy, někde se vyskytne kus honosnějšího materiálu v podobě dřeva či upravených kamenů. Na mužích byla těžká práce a zdobení se chytili ženy.

Ty pomocí prášku z kamení, bílé křídy, barevného bláta kreslili motivy ze života, náboženství, nebo něco abstraktnější. Když byla výzdoba hotová, zatáhla se speciálním konzervační lakem z místního afrického stromu. Žádná drahá technika ani materiály a vzniklo umění neocenitelné hodnoty.
 

house-in-burkina-faso--16878

 
Miska vody jako poklad
Každé ráno je tu oslavou, radostí a přímo sálá energií života. Přitom zde nenajdete žádný luxus. Tím je i obyčejná miska čisté vody.

Místo matrací je sláma a postele jsou z hlíny. Kdo však navštíví toto místo, opálí se do bronzova africkým sluncem a nechá se unést duchem afrického umění, pochopí, jak málo k životu stačí. Nikdo se sem nemá chuť přestěhovat, pouze jednoduše přijít a bydlet. Protože tu nic netřeba, stačí zažít a užívat …