Agentura Fitch potvrdila úvěrovou spolehlivost Francie

Agentura Fitch potvrdila úvěrovou spolehlivost Francie 1

Reformy trhu práce v zemi se prosadily při relativně slabém odporu odborů.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch potvrdila Francii dlouhodobý emisní rating (IDR) v zahraniční měně na stupni AA se stabilním výhledem.

Agentura konstatovala, že francouzský prezident Emmanuel Macron v polovině roku 2017 začal realizovat ambiciózní reformní program.

Reformní opatření na trhu práce se prosadily při relativně slabém odporu odborů a pomohli růstu důvěry vůči ekonomice. Reformy se přitom časově shodují se zrychlením cyklického zotavování Francie a eurozóny.

Hrubý domácí produkt (HDP) Francie ve třetím čtvrtletí loňska meziročně posílil nejvýrazněji od roku 2011, což vedlo k významnému zlepšení trhu práce. Nezaměstnanost v zemi ve třetím čtvrtletí 2017 klesla na 9,4 procenta. Fitch předpovídá, že růst HDP v roce 2018 bude nadále silný, a to na úrovni 1,8 procenta.

Deficit francouzského rozpočtu profituje ze zotavování ekonomiky a Fitch odhaduje, že v roce 2017 klesl pod 3 procenta HDP.

Avšak trend strukturálního deficitu je méně příznivý a v důsledku toho se veřejný dluh v poměru k HDP bude nadále zvyšovat a kulminovat bude v roce 2019 ve výši 97 procent HDP.