Brána Indie v Bombaji
Bombaj (Mumbai) je ve všech směrech obří velkoměsto, které je poháněné mocí, bohatství, leskem a slávou. Má přitom silná pouta s historií, nabízí skvělou britskou architekturu, muzea, svatostánky a především úplnou galaxii hvězd Bollywoodu. Bombaj leží na celkem 7 ostrovech, které byly dříve domovem rybářských osad. Brána Indie (Gateway of India) je považována za architektonický klenot Bombaje. Kolosální stavba byla vybudována v roce 1924 na konci mola mola Apollo Bunder s výhledem na přístav a na Arabské moře. Bylo to u příležitosti návštěvy britského krále Jiřího V. a královny Mary v Bombaji a stavba je obrácena k majestátnímu Hotelu Taj Mahal 5*. U ní se nachází molo, odkud vyplouvají trajekty na ostrov Elephanta (UNESCO) proslulého svým chrámem vytesaným do skály.
Hotel Taj Mahal – akční nabídka zde
Humájúnova hrobka v Dillí
Dillí, metropole Indie a jedno z nejstarších měst na světě, se nepodobá žádnému jinému na Zemi. Dillí, jehož historie je dlouhá mnoho staletí a zasahuje do mnoha říší, je tvořeno intenzivní směsicí různých kultur, rozsáhlou zelení, bohatou architekturou a proslulou kuchyní, přičemž žije rychlým tempem. Nabízí toho opravdu hodně: od labyrintu úzkých uliček, starých okrsků haveli a pestrých bazarů ve starém Dillí až po zářící nákupní centra a rušná tržiště moderního města. K turistickým atrakcím patří Humájúnova hrobka (UNESCO), první významný příklad mughalské architektury v Indii. Nádherné zahradní mauzoleum Humájúna, druhého mughalského císaře, je předchůdcem Tádž Mahalu v Agře a nechala ho postavit panovníkova choť Haji Bega Begum v roce 1570.
Pláže v Goa
Goa ležící na západním pobřeží Indie je jeden z pro turisty nejlepších států Indie. Dřívější portugalská kolonie nabízí řadu atrakcí a je proslulá předevšími krásnými plážemi s palmami, které se táhnou kolem Arabského moře po celé délce státu. Goa je rekreační destinací už od koloniálních dob, kdy sem portugalská a britská vojska přilákalo zdejší exotické a zároveň poklidné prostředí; tehdy zdejší atrakce představovaly 3B: bary, bordely a brandy. Dnes jsou to kilometry zlatých písečných pláží, co sem přitahuje turisty – každou zimu jich sem přicestují asi 2 miliony. Kromě plážové scény nabízí Goa také bujně zelenou krajinu a úžasnou mozaiku kulturního dědictví s nádhernými kostely, chrámy, pevnostmi a památkami představujícími jedinečnou kulturní syntézu Východu a Západu.
Palác větrů v Džajpuru
Metropole Rádžasthánu Džajpur, kterou nechal v roce 1727 n.l. zbudovat maharádža Sawai Jai Singh II., je jedním ze tří bodů tvořících zlatý trojúhelník, který zahrnuje také Agru a Dillí, a bývá také nazýván Růžové město. Maharádža Ram Singh II. prý nechal celé město natřít na růžovo v roce 1876 při příležitosti návštěvy britského prince (růžová barva byla symbolem pohostinnosti). Historie ožívá ve zdejších nádherných pevnostech a palácích v růžovočerveném odstínu, v nichž kdysi žili maharádžové. Neznámější pamětihodností Džajpuru je Palác větrů (Hawa Mahal). Jedinečná pětiposchoďová stavba s balkonovými okénky zakrytými mřížovím (jharokhas) byla vybudována v roce 1799 a představuje kombinaci hinduistické a islámské architektury. Původně byl určen pro královské dámy, aby odtud mohly sledovat slavnostní průvody a další dění venku, a dnes je v něm umístěno kvalitní muzeum.
Posvátné město Váránasí
Váránasí (také Benáres), ležící v jižní části státu Uttarpradéš na březích řeky Gangy, je patrně nejstarší stále obydlené město na světě. Mysticismus, který ho obklopuje, sem po celá staletí přitahuje poutníky ze všech koutů Indie i z jiných zemí. Ti sem přicházejí smýt své hříchy v posvátných vodách, spálit své zemřelé blízké nebo jednoduše zemřít v naději na vysvobození z cyklu znovuzrození. Váránasí s jeho prastarými chrámy, ášramy, kněžími, úzkými uličkami a obchody plnými sárí Benaresi, představuje pestrou a fascinující Indii našich představ. Zatímco na ghátech stále probíhají soukromé rituály života a smrti, seznámení s náboženskou geografií města nabízí silný zážitek (který ale není pro bázlivé).
Citadela v Džajsalméru
Město Džajsalmér (Jaisalmer), ležící v Thárské poušti blízko hranic Indie a Pákistánu, nechal založit panovník Rawal Jaisal v roce 1156. Pokrývá ho zlatožlutý písek a téměř každý dům byl zhotoven ze žlutého džajsalmérského kamene, takže bývá nazýváno Zlaté město, přičemž dodnes vyzařuje dávnou auru chrabrosti a královské dlouhou moci. Výrazné rádžasthánské oděvy a zlatavé prostředí města vytvářejí zdejší typický kontrast. Džajsalmér (což doslova znamená Jaisalalova pevnost na kopci) je místem, kde můžete spatřit spoustu velbloudů, a kde se nad městem tyčí ikonická pevnost s impozantními zdmi s nápisy. Džajsalmér prošel dlouhou cestou od významného města na staré velbloudí trase, která vedla přes Indii a střední Asii, až k jednomu z největších měst Rádžasthánu a oblíbené turistické destinaci.
Himalájská scenérie v Ladaku
V mohutných Himalájích se nachází Ladak, mimořádně krásná destinace ve státě Džammú a Kašmír. Tyrkysově modrá jezera, mohutné řeky, kláštery budící úžas a vynikající trasy pro pěší túry, to jsou jen některé z úžasných lákadel pro turisty. Pusté hory připomínající měsíční krajinu jsou mimořádnou destinací pro milovníky dobrodružných aktivit a pro obdivovatele buddhismu a fantastických horských výhledů. Nejoblíbenější turistickou atrakcí Ladaku je klášter Thiksey (Tikse) nacházející se v blízkosti metropole Léh a zbudovaný v roce 1430 n.l., který zahrnuje několik svatostánků. Nejimpozantnější částí regionu je majestátní, horami obklopené buddhistické údolí Zanskar, známé svojí mimořádnou horskou scenérií, náročnými turistickými stezkami a buddhistickými kláštery v tibetském stylu.
Tygři bengálští v Národním parku Ranthambore
NP Ranthambore, kdysi soukromá lovecká rezervace panovníků z Džajpuru, je jedna z nejznámějších přírodních rezervací v zemi. Leží v místě, kde se setkávají pohoří Aravalli a Vinyasa nabízí výborné příležitosti k pozorování slavného bengálského tygra v divočině. Ranthambore tvoří směs zvlněných kopců a skal s loukami, jezery a říčkami, a zdejší systém suchého opadavého lesa je domovem široké škály flóry a fauny. Kromě tygra k dalším živočichům patří medvěd pyskatý, levhart, šakal, liška, hyena, vlk indický, axis indický, sambar indický, antilopa nilgau, makak rhesus, langur a obrovské množství ptáků. Krajině dominuje pevnost Ranthambore z 10. století. Národní park je přístupný veřejnosti od října do června a dostanete se tam vlakem z Dillí, Bombaje a Džajpuru, nebo po silnici z Džajpuru a Dillí.
Paláce a jezera v Udajpuru
Udajpur, založený v roce 1553 maharánou Udai Singh II. jako nová metropole Mewaru, je považován za nejromantičtější město v Indii. Leží v pohoří Aravalli a je známý svými malebnými jezery, takže se mu často přezdívá „Město jezer“ nebo „Benátky Východu“. Zdejší kopce a jezera tvoří dokonalé pozadí pro historické budovy a úzké uličky města. Udajpur je jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací v Rádžasthánu, kam turisté míří kvůli jeho jezerům, pevnostem, palácům, chrámům, zahradám, pestrým trhům a festivalům, a také kvůli místní kuchyni. Naleznete zde hotely a resorty patřící k nejluxusnějším na světě, jako je ikonický Jezerní palác, v němž dnes sídlí hotel Taj Lake Palace 5*). Do Udajpuru se snadno dostanete po železnici, silnici i letecky ze všech významných měst v Indii, např. z Dillí, Bombaje a Džajpuru.
Taj Lake Palace Hotel – akční nabídka zde
Tádž Mahal v Ágře
Ágra je staré město na břehu řeky Jamuny. Je zmiňována už v eposu Mahábhárata, ale proslulost získala až coby metropole mughalské říše v letech 1556 – 1658. Známá je její mughalský architektura a skutečnost, že se zde nachází jeden z novodobých Sedmi divů světa, Tádž Mahal, mramorový monument s mimořádnou elegancí a architektonickou dokonalostí. Tádž Mahal nechal postavit truchlící mughalský panovník Šáhdžahán na památku své milované ženy Mumtaz Mahal, která zemřela v roce 1631 při porodu 14. dítěte. Šáhdžahán byl po své smrti v roce 1666 pohřben v Tádž Mahalu vedle ní. Barevný odstín průsvitného mramoru, z něhož je stavba zbudována, a se mění v závislosti na denní době, čímž jí dává magickou přízračnou auru v souladu s Šáhdžahánovou vizí, že hrobka s okolní zahradou mají představovat ráj na zemi.