Akční hrdinové, které jsme jako kluci milovali

Akční hrdinové, které jsme jako kluci milovali 1

Ano, děti by měly trávit čas venku a ne před televizorem a ano, akční filmy pro ně nejsou vhodné. Přesto jsme je jako kluci žrali a na desáté opakování Ramba jsme se těšili jako později na ztrátu panictví. No a těchto deset akčních hrdinů nám utkvělo v paměti nejvíce. Zde je jejich žebříček.

 
i31864

10. Casey Rybačka
Dnes už zestárlý herec a hudebník Steven Seagal se nikdy neradil mezi herce, kteří by uměli na obrazovce předvést paletu emocí. Kvůli hereckým výkonem jsme ale filmy s ním nesledovali. Zřejmě nejraději vzpomínáme na film Přepadení v Pacifiku, kde Seagal ztvárnil lodního kuchaře Caseyho Rybacka. V něm předvedl, jak dobře ovládá aikido, zachránil celý svět a zabil při tom pár teroristů. Polonahá Erika Eleniak byla už jen třešničkou na dortu av té době zároveň i vrcholem erotiky.

 
3941141-wynroqqfyjkaxiqqpz9jonyrrko

9. Mike Lowrey a Marcus Burnett
Rozdělit tuto dvojici by bylo jako rozdělit Pata a Mata (kdyby byly černošskými policisty na protidrogovém oddělení v Los Angeles). První film s Willem Smithem a Martinem Lawrencem spatřil světlo světa ještě v roce 1995 a my jsme si dvojici hlavních protagonistů prostě zamilovali. Tuny skvělých hlášek a výborných přestřelek ve spojení s krásnou Téou Leoni udělali z Lowreyho a Burnetta jednu z nejlepších dvojic v akčních filmech vůbec.

 
article-1372334-02D75D020000044D-990_468x532

8. Robin Hood
Nové zpracování příběhu o anglickém zbojníkovi s Rusell Crowem je sice historicky přesnější, když se ale řekne Robin Hood, okamžitě se nám vybaví Kevin Costner. Tento anglický Jánošík po boku s nezastavitelným „Maurem“ Morganem Freemanem nejenže pomstil svého otce, ale zbavil kraj krutého panování šerifa z Nottinghamu a osvobodil svou lásku.

 
2354652021_rambo_answer_1_xlarge

7. John Rambo
V prvním Rambovi podal Sylvester Stallone jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů a nesmazatelně se zapsal nejen do dějin akčního filmu, ale i do naší paměti. Válečný veterán, který bojuje proti šerifovi malého městečka a jeho poskokem, to se jen tak nevidí.

 
A030724_VLK_TERMINATOR4_V_V

6. Terminátor
V prvním díle si sice Arnold zahrál zápornou roli, ve Dnech zúčtování se ale vrátil, aby ochránil Johna Connora a jeho matku před téměř nezničitelným robotem T-1000. Kdo při zvednutém palci v závěrečné scéně filmu při jejím prvním shlédnutí neuronil slzu, ať se přizná v komentářích. Hasta la vista, baby.

 
Indy

5. Indiana Jones
Během semestru vzorný profesor archeologie, přes prázdniny lovec pokladů, který si to neváhá rozdat s krvelačným náboženským kultem ani s nacisty. Zřejmě každý kluk chtěl být po vidění některého z filmů o Indiana Jonesovi alespoň chvíli archeologem. Navíc, otce tohoto osobitého profesora hrál Sean Connery, o kterém ještě bude řeč.

 
rocky_balboa-10762

4. Rocky Balboa
I když Stallone podal v Rambovi jeden z nejlepších výkonů, svou laťku z prvního filmu o boxerovi Rockym asi nikdy nepřekonal. Za pamětní scénu z mrazírny, ve které trénuje boxováním do zmrzlého masa, byly vděčné zejména naše mámy. Alespoň se v neděli nemuseli tak namáhat s klepáním řízků. Na jeho výkřik „Adrianne“ po zápase s Apollem Creedem se prostě nezapomíná.

 
copsharm-riggs-590x350

3. Martin Riggs
Mel Gibson ztvárnil v sérii Smrtonosná zbraň jednoho z nejsympatičtějších detektivů na filmovém plátně. Přestřelky, drsní záporáci a vtipné dialogy, které vedl Riggs s kolegou Rogerem Murtaugh (ztvárněným Danny Gloverem), udělali ze smrtonosných zbraní jedny z nejlepších akčních filmů vůbec. Jen tak mimochodem, i vám trvalo mimořádně dlouho, dokud jste ženy ve svém okolí naučili, že v Smrtonosné zbrani hraje Mel Gibson a Smrtonosná past Bruce Willis?

 
JamesBondWide

2. James Bond
Rychlá auta, technologické vychytávky a krásné ženy. Jako kluci jsme chtěli mít první dvě věci, s nástupem puberty bychom ale za takovou Ursulu Andress nebo Denise Richards, nějaké hodinky s laserem klidně vyměnili. Bondů bylo mnoho a mnoho, lidé mají nejraději Daniela Craiga, pro nás ale zůstane nejlepším a jediným pravým agentem 007 Sean Connery. Kdo jiný by byl schopen podat nahé ženě v koupelně, která si žádá oblečení, pouze boty?

 
bruce-willis-john-mcclane (1)

1. John McClane
Upřímně: čekali jste na prvním místě někoho jiného? Pokud ano, máte smůlu. Detektiv McClane je prostě naším oblíbencem a nedat ho na pomyslný trůn akčních hrdinů bychom si nikdy neodpustili. Bruce Willis je jako policejní detektiv, který likviduje teroristy jako na běžícím pásu, prostě nenahraditelný. A přestože kvalita filmů postupně klesala, McClane pro nás byl a navždy bude nejlepším akčním hrdinou. A opravdu: záporáka Hansa Grubera hrál opět Alan Rickman.