Americká společnost Boom pracuje na komerčním nadzvukovém letadle

Americká společnost Boom pracuje na komerčním nadzvukovém letadle 1

V současné době pracuje na prototypu nadzvukového letadla několik leteckých společností. Concorde je relativně dávnou minulostí a jedním z nejnovějších uchazečů o tento byznys je americká společnost Boom. Tato soukromá firma pouze nedávno dokončila první kolo testování ve větrném tunelu, což představuje kritický krok ve vývoji prototypu.

Z New Yorku do Londýna jen za 11 minut? Možná brzy realita

Maketa v aerodynamickém tunelu na Státní univerzitě ve Wichitě v Kansasu byla použita k ověření aerodynamiky, stability a kontroly při vysokých rychlostech. Dalším krokem společnosti je zahájení prací na demonstrativních modelu XB-1. Jde o technologicky podobnou verzi Boom letadla, které pojme až 45 cestujících. První let XB-1 se očekává koncem tohoto roku.

Úsilí společnosti bylo posíleno v listopadu minulého roku, kdy ji podpořil sám Richard Branson, zakladatel společnosti Virgin Group. Prostřednictvím své firmy Virgin Galactic poskytne inženýrské a výrobní služby, včetně podpory letového testování. Prostřednictvím tohoto vztahu si Virgin Galactic zajistil právo vyrobit a dodat prvních 10 konstrukcí letadla Boom. Jeho design je vybaven delta křídlem, trupem z uhlíkových vláken a třemi turbovrtulovými proudovými motory General Electric.

Předpokládá se, že maximální rychlost letu bude přibližně Mach 2,2 (asi 2335 km / h), přičemž cestujícím bude let z New Yorku do Londýna trvat asi tři hodiny a 15 minut. Cena za letenku by se měla pohybovat kolem 2500 USD v každém směru. Nečekejte však, že se tak stane v blízké budoucnosti. První komerční lety jsou naplánovány až na rok 2023.