Pamětihodnosti amerického Memphisu

Pamětihodnosti amerického Memphisu 1

Memphis ležící nad řekou Mississippi byl svědkem divů i tragédií 20. století, událostí, které vytvářely novodobou Ameriku, od výšin, jako byl vzestup rock´n’ rollu až po propady, jako byla vražda Martina Luthera Kinga Jr.. Memphis je znám jako rodiště hudební historie a zdejší neonové podniky a obnovené hudební síně na Beale Street stále lákají k návštěvě milovníky hudby z celého světa.

Memphis však neznamená pouze hudbu. Vzkvétají říční přístav na přelomu století, kudy procházelo především dříví a bavlna, v následujících desetiletích bojoval o své místo na slunci, přečkal pád obchodu s bavlnou, boj proti rasové segregaci i rozmach předměstských oblastí. Memphis získal pověst nesouvislého města, které se může chlubit řadou historických hotelů, divadel a domů, které pamatují doby prosperity města.  

 

Král opustil své sídlo: Graceland

Graceland stojí mimo hlavní silnici za řadou nezajímavých čerpacích stanice, podniků rychlého občerstvení a účetních agentur a představuje to něco jako americké Versailles. Když se Elvis Presley proslavil, koupil v roce 1957 sídlo zdobené sloupy a později zde strávil nejlepší doby svého života jezděním na golfovém vozíku po pozemku, odpalováním raket s „memphisskou mafií“ svých kamarádů, díváním se na televizi a jedením proslulých sendvičů s arašídovýml máslem a banánem. Zde také v roce 1977 zemřel ve věku 42 let, kdy se stal obětí svého přemrštěného úspěchu. Pohřben byl vedle oválného bazénu spolu se svojí matkou a babičko

Expozice v různých budovách a přístřešcích v  Gracelandu  mapují vzestup Krále rock´n´rollu z chudého školáka, který sledoval černé hráče blues na Beale Street, až k mohutnému potícímu se „Elvisovi ve Vegas“ v kombinéze zdobené imitacemi diamantů. Dům samotný je časovou kapslí typického designu 70. let včetně sametových závěsů, hráškově zeleného huňatého koberce a nápadných křišťálových lustrů. Vedlejší budovy zahrnují artefakty z Elvisovy hudební a filmové kariéry.

Před návštěvou Gracelandu je potřeba plánovat: v rušném období si rezervovat vstupenky předem online a rozhodnout se přitom, jestli chcete vidět pouze dům (samostatná audioprohlídka zabere asi 1,5 hodiny) nebo také různé sbírky a expozice v areálu.

Pamětihodnosti amerického Memphisu 2

Od blues přes soul až k rock´n´rollu: historická hudební studia a muzea 

Ačkoli zvenčí se není moc na co dívat, za nenápadnými cihlovými zdmi Sun Studia byla nahrána některá nejvlivnější alba blues a rock n’ rollu 20. století. Studio zahájilo svoji činnost v 50. letech a jeho majitel Sam Phillips nahrával s takovými, jako byl Howlin’ Wolf, B.B. King, Johnny Cash, a samozřejmě také Elvis Presley, čímž navždy změnil obraz americké hudby. Součástí prohlídky studia trvající 40 minut jsou dobře informovaní průvodci (z nichž mnozí jsou místní mladí hudebníci) a spousta artefaktů. Studio se nachází hned vedle centra (downtownu) Memphisu.

Přestože je budova, ve které sídlí Muzeum Stax amerického soulu, v současnosti v rekonstrukci, jeho artefakty, jako je Superfly Cadillac Isaaca Hayese z roku 1972 nebo taneční parket z amerického TV programu Soul Train, jsou pravé.  Ve studiu kdysi nahrávali přelomoví souloví hudebníci, jako byl Otis Redding či skupina Booker T. & the M.G.’s, a dnes je Muzeum Stax centrem memphiského okrsku Soulsville, který se pomalu znovu vrací do života.  

Na rohu ulic Beale a 4th Street spatříte skromnou modrou chatku, která byla kdysi domovem skladatele W.C. Handyho považovaného za Otce blues. Dnes zde sídlí WC Handy House Museum, budova plná fotografií a dalších památek na Handyho rané dny, kdy byl kočovným hudebníkem, ale i na jeho pozdější dobu celoamerické slávy.

 

My to vyhrajem: Národní muzeum občanských práv

Kazatel Martin Luther King Jr. byl zastřelen 4. dubna 1968, když stál na balkonu Lorraine Motelu. King, který byl na návštěvě Memphisu, aby podpořil stávku černých zaměstnanců městských technických služeb, byl o hodinu později prohlášen za mrtvého.

Dnes tyrkysově modrý Lorraine Motel ve stylu 50. let tvoří centrální část velmi působivého Národního muzea občanských práv, což je multimediální přehlídka boje za rasovou rovnost v Americe. Naleznete zde fotografie, stanice pro poslech i přímé smyslové zážitky (např. jaké to je být slovně obtěžován při nastupování do autobusu veřejné dopravy). Ty provedou návštěvníky dráhou fungování hnutí za občanská práva, od otroctví v době před americkou Občanskou válkou až po akce sit-in a bojkoty v 50. a 60. letech a hnutí Black Power v 70. letech. Kingův pokoj v motelu byl ponechán v původním stavu, jak byl v roce 1968, jakoby se měl kazatel každou chvíli vrátit…   

                                                                

Kuriozita: A. Schwab’s a kachny v Peabody Hotelu

Každé dopoledne v 11 hod. se odehrává ve velkolepé patrového Peabody Hotelu v centru Memphisu zvláštní věc: otevře se výtah a z něj vypochoduje pět kachen. Kolébají se přízemím směrem k mramorové fontáně v hotelové hale, skočí do vody a celý den se zde pak koupou. V 17 hod. se opakuje totéž, jen v opačném sledu, kdy kachny zamíří zpět do svého příbytku pod střechou. Podivný rituál probíhá už od 30. let 20. století, kdy přiopilý generální ředitel hotelu po loveckém výletě z legrace vypustil do fontány několik kachen. Dostavte se brzy, abyste měli na celou akci dobrý výhled.  

Jediný dochovaný původní podnik na hlavním tahu Beale Street je prodejna smíšeného zboží A. Schwab’s, kterou založil v roce 1876 židovský přistěhovalec Abraham Schwab. Dnes představuje oblíbený cíl rodin s dětmi a najdete zde tři patra plná levných bonbonů, kouzelnických pomůcek, vodiček a lektvarů, suvenýrů s Elvisem, ale také staromódní automat na limonády.