Hlavní důvody, proč se vydat do Zambie

Hlavní důvody, proč se vydat do Zambie 1

Velká země ležící ve vnitrozemí jižní Afriky nabízí přírodní atrakce, které mohou směle konkurovat jiným zemím na kontinentu. Samotná rozloha a odlehlost sítě přírodních parků v Zambii je důvodem, proč se zde nesetkáte s dopravními zácpami safari džípů, služby jsou velmi osobní a šance zblízka pohlédnout na obří savce reálná. I přes rušné a rychle se modernizující centrum metropole zde stále žije historie a tradice.   

 

Pěší safari  

Výpravy do buše jsou centrem turistiky v Národním parku jižní Luangwa ve východní Zambii i v dalších rezervacích. Procházet se bujně zelenou trávou nebo po prašných písečných březích po stopách smečky lvů je vzrušující zážitek. A i když samotná zvířata nespatříte, průvodci nebo průzkumníci vybavení puškou Vám vysvětlí, co zjistili ze zvířecího trusu a zanechaných stop. Kam se na ně hrabou detektivové z televize!  

 

Plavba na kanoi po řece Zambezi

Zblízka se můžete podívat na vyhřívající se krokodýly, pijící slony a skupinky hrochů při poklidném pádlování po dolní Zambezi. Během cesty spatříte písčité břehy Zimbabwe na jedné straně, sráz vysoký 1200 m tvořící příkopovou propadlinu na druhé, a stále se měnící krajinu ostrůvků na středním toku Zambezi, takže těžko najdete směr, kde by nebylo malebné prostředí. Výlety obvykle trvají 2 noci a  déle, ale pokud budete plánovat předem a budete odolní a odvážní, můžete strávit týden přespáváním v táborech v divočině po celou cestu po proudu až k dramatické a krásné soutěsce Mpata.

 

Kempování v buši

Tábory v buši (bushcamps) v národních parcích v Zambii mají název, který zdaleka nevypovídá tomu, co se za ním skrývá: ve skutečnosti splní všechny Vaše sny o safari dobrodružství v Africe. Možnosti sahají od luxusních chat určených pro snímky do prestižních časopisů až po venkovské bambusové a doškové chaty. Tábory v buši obvykle stojí na odlehlých místech a mívají osobní atmosféru, kdy v jednom naleznete maximálně 6 pokojů. Nezapomenutelným zážitkem pro Vás bude sedět ve svitu svíček u mistrně připravené večeře a přitom poslouchat šustění zvědavého hrocha opodál.  

 

Viktoriiny vodopády

Hlavní důvody, proč se vydat do Zambie 2

Viktoriiny vodopády jsou největší vodopády na Zemi, kterými se každou sekundu řítí 1 milion litrů vody do soutěsky řeky Zambezi – dovolená v Zambii by nebyla úplná bez návštěvy tohoto úžasného přírodního divu. Město Livingstone s okolím ležící na zambijské straně vodopádů je dnes centrem turistiky, které pečuje o baťůžkáře i zájemce o luxus, kde si milovníci dobrodružství mohou vybírat z nabídky adrenalinových zážitků, jako je bungee jumping z mostu, jízda na zip line, rafting na divoké vodě, slaňování skal a riverboarding. Pokud se však stojíte o mírnější zážitky, nenáročná procházka od vstupu do parku Vás přivede tak blízko k vodopádům, že budete žasnout nad jejich hřmotem a sami pocítíte spršku.  

Nejkrásnější vodopády světa 

Vzácené druhy a migrace zvířat   

Poté, co jste spatřili nejdůležitější velké savce, vzácné druhy a migrace zvířat v Zambii určitě nadchnou i i nejzkušenější milovníky safari. V Národním parku Kasanka na severovýchodě v listopadu a prosinci zakryje oblohu 8 mil. netopýrů kaloňů a je možné zahlédnout sitatungy (velmi plaché antilopy bahenní). V nedalekých mokřinách u jezera Bangweulu se toulají stáda tisíců antilop vodušek červených – je to jediné místo v Africe, kde je můžete spatřit ve velkých počtech. V listopadu se shromažďují desetitisíce pakoňů žíhaných na pláních v Národním parku pláň Liuwa, zatímco v Národním parku Kafue můžete spatřit lvy plavající v mokřinách a šplhající na sykomory. V obou parcích můžete rovněž zahlédnout divoké psy hyenovité, šelmy ohrožené v celé Africe, které bývá obtížné zahlédnout.  

 

Živá a významná tradice 

Svátek Kuomboka, který slaví kmen Loziů v západní Zambii, oznamuje obřadní cestu lozijského krále Litungy z jeho letní metropole na záplavových pláních do zimní rezidence ve vyšší poloze. Zdaleka se přitom nejedená o nudný průvod: představení zahrnuje obrovskou dřevěnou kanoi (spíše nákladní člun), mohutné válečné bubny a kolem 100 veslařů s ozdobami hlavy, jejichž součástí je kus lví hřívy, a sukněmi ze zvířecí kůže. I když datum není přesně stanovené, slavnost Kuomboka se obvykle koná na konci března nebo na počátku dubna.  

 

Pozůstatky kolonialismu   

Překvapivý pohled je na velkolepé sídlo, jaké by se spíše hodilo do anglické krajiny – Shiwa Ng’andu se leskne jako oáza na severovýchodě země. Postavit ho nechal ambiciózní britský koloniální úředník a zrenovovaly jeho děti, takže pozemky dnes zahrnují fungující farmu a okolní komunity plus udržované zahrady a plochy, kde se toulají divoká zvířata. Při prohlídce s průvodcem můžete odhalit fascinující historii sídla Shiwa i jeho živou současnost. Hosté mohou v sídle zůstat přes noc, přičemž se přenesou zpět do edwardiánského období – a to uprostřed africké buše!

 

Odlehlá divočina  

I přes rozbité silnice a dlouhé vzdálenosti bude samostatný dobrodružný cestovatel v Zambii odměněn tím, že bude mít krajinu jen pro sebe. Dálnice vedoucí z metropole Lusaky se větví směrem k osmi sousedním zemím, křižovatky na nezpevněných cestách vedou do malých vesniček a hustého lesa. Jezero Tanganika, Národní park severní Luangwa nebo vodopády Ngonye na jihovýchodě jsou destinace ideální pro dobrodružství v divočině. Pokud ovšem pro Vás peníze nehrají roli, zaplatíte si charterový let a letíte…

 

Noc v buši  

Bez televize, s omezenou elektřinou a buzením časně ráno je safari v Zambii úžasně odlišné od toho, co známe z domova. Když zapadne slunce, budete ještě venku v Land Roveru, jehož otáčející se světlomet bude pročesávat obzor a odrážet se se v očích prchajících cibetek, ženetek a dalších nočních živočichů. Večerní zábava se skládá z drinků u ohně a vyprávění o tom, jak jste zahlédli levharta. Neměli byste vynechat ani „fly camping“: jít kilometry daleko do buše, kde si vyberte místo ke spánku, při němž Vás bude od křišťálově čistého nebe oddělovat pouze provizorní moskytiéra.

 

Energie města

Zambijské hlavní město Lusaka si zasluhuje víc než jen být zastávkou k nabrání zásob při cestování mezi národními parky – její modernost a kosmopolitní směsice lidí představují jakési okno, které Vám pomůže pochopit zemi jako celek. Mladí lidé milující styl se vydávají do populárních restaurací a klubů, z nichž mnohé se nacházejí kolem nákupních center Manda Hill a Arcades Shopping Centre. Venkovní trhy, které nepochybně zahlcují smysly, jsou zase místem, kde můžete poznat, jak nakupují řadoví obyvatelé Lusaky. Designový podnik House Café na okraji města má idylickou polohu v zahradě a vyplatí se zaplatit si taxi a vypravit se tam na snídani či oběd. 

Nejlepší safari rezervace v Africe