Češi našli v polských jablkách sedmkrát více pesticidů, než je povoleno

Češi našli v polských jablkách sedmkrát více pesticidů, než je povoleno 1

Stejný problém zjistila česká inspekce u polských jablek už v minulosti.

V polských jablkách odrůdy Šampion našla česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce sedmkrát více pesticidů, než je zákonný limit.

Vzorek odebrala v ostravském Makru, se kterým zahájí správní řízení o uložení pokuty, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva.

„Výsledek z akreditované laboratoře potvrdil přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,075 miligramu na kilogram, přičemž povolený limit je 0,01 miligramu,“ uvedl Kopřiva. Dodavatelem jablek byla Trutnovsku společnost Olymp Fruit.

Pesticidy jsou chemikálie, které pěstitelé používají k hubení živočišných a rostlinných škůdců. Jejich používání však škodí i člověku. Použití tohoto konkrétního pesticidu pro ošetření jablek je od roku 2016 v Evropské unii výrazně omezený.

„Například v Česku neexistuje jediný schválený přípravek k ošetření jabloní, který zároveň obsahuje chlorpyrifos jako účinnou látku,“ uvedl Kopřiva.

Stejný problém zjistila inspekce u polských jablek už v minulosti, o mnohonásobném překročení limitu informovala loni 30. listopadu. Inspekce také vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Polsko je přitom dlouhodobě největší pěstitel jablek v Evropské unii.