Americký výrobce počítačů Dell uvažuje o návratu na burzu

Americký výrobce počítačů Dell uvažuje o návratu na burzu 1

Zakladatel a šéf Michael Dell stáhl společnost z burzy v roce 2013.

NEW YORK. Americký výrobce počítačů Dell uvažuje asi 4 roky poté, co se stáhl z burzy, o návratu na akciový trh.

To je jedna z možností, jak získat čerstvé peníze, které aktuálně zkoumá správní rada, uvedli v pátek agentura Bloomberg, Wall Street Journal a Financial Times.

Dalšími možnostmi je prodej akcií dceřiné společnosti Pivotal Software, operující v oblasti cloudových služeb nebo úplná fúze s firmou VMware specializující se na virtualizaci, kterou už Dell kontroluje. Správní rada chce o alternativách diskutovat ještě tento měsíc.

Zakladatel a šéf Michael Dell stáhl společnost z burzy v roce 2013 prostřednictvím transakce v hodnotě kolem 25 miliard dolarů (20,15 miliardy eur) díky podpoře finančního investora Silver Lake. Cílem byl další rozvoj koncernu bez tlaku kvartálních zpráv a investorů.

Dell v roce 2016 za 67 miliard dolarů koupil hardwarovou firmu EMC, což ještě zvýšilo dluhy koncernu. Podle agentury Bloomberg představují závazky firmy kolem 46 miliard dolarů. Podle deníku Wall Street Journal společnost stojí obsluha dluhu asi 2 miliardy dolarů ročně.

Vstup na burzu by Dellu umožnil snížení dluhu a koncern by se také mohl ohlížet po potenciálních akvizicích, kterými by podpořil expanzi. Podle poradenské společnosti IDC byl Dell loni s tržním podílem 16 procent třetím největším výrobcem osobních počítačů na světě, po HP a Lenovo.