Další atrakce Innsbrucku, ubytování a tipy na jednodenní výlety

Další atrakce Innsbrucku, ubytování a tipy na jednodenní výlety 1

Zámek Ambras

Palác Ambras (Schloss Ambras) nacházející se jen kousek cesty na jihovýchod od Innsbrucku byl sídlem arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského v letech 1563-95. V Dolním zámku (Unterschloss) se nacházejí dva sály s krásnou sbírkou zbraní a zbroje, zatímco v I. patře budovy Kornschüttgebäude („Sýpka“) je uložena cenná sbírka umění včetně mnoha soch a užitého umění. V horním zámku (Hochschloss) se nachází koupelna Ferdinandovy choti Filipíny Welserové spolu s řadou obrazů a skulptur. Za pozornost stojí především nádherný Španělský sál mezi Dolním a Horním zámkem. Představuje jeden z nejranějších příkladů interiérů ve stylu německé renesance (postaven byl v letech 1507-71), má krásný kazetový strop a mnoho úžasných fresek s portréty tyrolské šlechty na stěnách. Také pozemky a dvůr zámku stojí za prohlídku.

Adresa: Schloßstraße 20, 6020 Innsbruck 

 

Bergisel a olympijské dědictví 

Jižně od Innsbrucku se zvedá kopec Bergisel (746 m) známý po celém světě svým vynikajícím zařízením pro zimní sporty. K hlavním atrakcím patří nový olympijský skokanský můstek Bergiselschanze, který byl postaven na místě starší olympijské stavby, spolu se skvělou novou věží (2003) nabízející vynikající výhled na město. Dávno před olympijskými hrami se kopec proslavil jako dějiště hrdinské bitvy v roce 1809, kdy tyrolští rolníci osvobodili svoji metropoli od francouzských a bavorských okupantů. Na severní straně kopce pod skokanským můstkem stojí památník těch, kteří bojovali za svobodu, včetně památníku tyrolského vlastence Andrease Hofera z roku 1893, pamětní kaple z roku 1909, a Muzea tyrolských císařských střelců (Kaiserjäger). Na kopec se snadno dostanete díky Stubaiské železnici (Stubaitalbahn).

 

Seefeld: nádherná scenérie a vynikající lyžování

Innsbruck je proslulý coby jedna z předních rakouských lyžařských destinací a jeho nejlepší lyžařské svahy jsou vzdáleny jen kousek cesty autobusem od centra, hotelů a letovisek. Kyvadlová doprava spojuje 6 různých lyžařských areálů, které spadají pod společný lyžařský pas; ten pokrývá více jak 500 km stezek. Nedaleká lyžařská vesnice Igls nabízí pozoruhodné výhledy na město Innsbruck a lyžařské svahy vhodné pro lyžaře všech úrovní dovedností. Zkušení lyžaři by měli raději zamířit do Hungerburg-Seegrube, což je vstupní brána k náročným svahům v Hafelkaru. Také areál Axamer-Lizum, svahy ve vesnici Axams vzdálené 10 km od Innsbrucku a skiareály Tulfes a Mutters nabízejí dobrý terén pro středně pokročilé. K nejoblíbenějším celoročním destinacím patří vesnička Seefeld, dnes oblíbené letovisko, které se táhne údolím. Střed vesnice označuje farní kostel sv. Osvalda z 15. století s krásnými freskami, skulpturami, gotickou křtitelnicí a nástěnnými reliéfy. Za návštěvu stojí rovněž jezero Wildsee na jižním konci města s atraktivním prostředím, plážemi a možností plavání.  

 

Farní kostel ve Wiltenu

V okrsku Wilten na jihu Innsbrucku stojí jeden z nejkrásnějších rokokových kostelů v severním Tyrolsku, farní kotel ve Wiltenu s typickou dvojicí věží. Budova postavená v roce 1755 má interiér vyzdobený nádhernými stropními freskami od Matthäuse Günthera a štukováním od Franze Xavera Feichtmayra, zatímco na hlavním oltáři stojí pískovcová socha Panny Marie pod čtyřmi pilíři z 14. století. Naproti kostelu se nachází velký klášterní komplex Stift Wilten, staré opatství založené v roce 1138 a přestavěné v barokním stylu v roce 1695. K jeho nejzajímavějším částem patří kostel ze 17. století s velkou gotickou postavou obra Haymona, který měl podle pověstí podíl na založení kláštera, a také se Šalamounovým trůnem nad horním oltářem.

Hlavní atrakce Innsbrucku

KDE SE V INNSBRUCKU UBYTOVAT

Většina hlavních atrakcí Innsbrucku se nachází v historickém starém městě, kde spatříte úzké ulice lemované vysokými pozdně gotickými domy. Hotely ve starém centru nebo mezi ním a vlakovým nádražím jsou nepohodlnější z hlediska polohy, avšak také ulice a esplanády kolem opačného břehu řeky v okrsku Mariahilf nejsou daleko. Lyžaři, kteří se chtějí ubytovat ve městě, se snadno dostanou na lyžařské svahy v Seefeldu vzdálené kousek cesty kyvadlovými autobusy ze starého města. Zde uvádíme některé hotely v Innsbrucku s dobrým hodnocením:

  •         luxusní hotely: Grand Hotel Europa se starosvětským kouzlem stojí naproti vlakového nádraží jen tři bloky od Hofburgu a nabízí podzemní parkování; v nákupním okrsku na okraji starého města najdete Penz Hotel v elegantním a stylovém současném designu; BEST WESTERN PLUS Hotel Goldener Adler se nachází přímo naproti Zlaté stříšky na ul. Herzog-Friedrich-Strasse v krásně zrenovované historické budově
  •         hotely střední třídy: v samém srdci starého města na tržním náměstí naproti zastávce pro lyžařské autobusy je Hotel Maximilian, známý svými okázalými snídaněmi; Mozart pobýval v historickém Hotelu Weisses Kreuz, kde některé z pokojů s krásnou výzdobou mají balkony a nabízejí výhled na hory; také pokoje v horních patrech moderního výškového hotelu Hilton Innsbruck (na Maria-Theresien Strasse mezi vlakovým nádražím a nám. Marketplatz) nabízí výhled na hory
  •         ekonomické hotely: Basic Hotel Innsbruck stojí vedle řeky u Marketplatz ve starém městě; v obytném okrsku u řeky nedaleko zoo a 20 minut chůze od starého města se nachází Hotel Heimgartl, krásný dům s parkováním zahrnutým v ceně; 10 minut pěšky od centra se nachází Pension Bistro nabízející pohodlné pokoje ve starší budově bez výtahu

*

TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY Z INNSBRUCKU:

Swarovski Crystal Worlds  

Kousek cesty na východ od Innsbrucku se nalézá Swarovski Crystal Worlds, vynikající muzeum a galerie umění určená jako „výkladní skříň“ světoznámé společnosti, kterou založil Daniel Swarovski v roce 1895. Soustřeďuje se kolem 14 komor s působivými přehlídkami uměleckých děl z křišťálu, kdy k hlavním atrakcím patří nádherný Křišťálový dóm, Křišťálové divadlo a instalace Křišťálový les, které všechny představují originální kusy vyrobené současnými umělci z celého světa. Možná nejzajímavější je pak alpský Obr, velký tvarovaný vodopád ve tvaru lidské hlavy, která chrlí z úst vodu.  

 

Feste Kufstein – pevnost

Staré tyrolské pohraniční město Kufstein je oblíbeným cílem výletů a dovolených, může se chlubit krásnou scenérií s jezerem a nabízí procházky i lezení v pohoří Kaisergebirge („Císařské hory“). Cenná je však i procházka městem, kde budete míjet zbytky starých hradeb a věže obehnané vodními příkopy, příjemná náměstí s kašnami a památníky, a také mnoho historických budov. Hlavní atrakcí města je však Feste Kufstein, krásný hrad tyčící se vysoko nad městem na skále. První záznamy pocházejí z roku 1205 a typická je pro něj mohutná Císařská věž (Kaiserturm) vysoká 90 m, a také masivní Heldenorgel („Varhany hrdinů“) z roku 1931. Varhany mají 4307 píšťal a 46 rejstříků a denně se na ně hraje v poledne na památku těch, kdo zemřeli v obou světových válkách (prý je možné je slyšet až na vzdálenost 13 km). Ve věži Kaiserturm je navíc umístěno místní historické muzeum Heimatmuseum, a také slouží jako místo konání koncertů a festivalů.

Adresa: Kristallweltenstraße 1, 6112 Wattens