Apple Campus 2 – výstavba megasídla se blíží do svého finále

Apple Campus 2 - výstavba megasídla se blíží do svého finále 1

Začátkem nadcházejícího roku otevře společnost Apple své nové sídlo Apple Campus 2. Video zaznamenané dronem ukázalo, že obrovská stavba ve tvaru UFO se nachází těsně před svým dokončením.

One Infinite Loop, Cupertino. Za touto adresou se dosud ukrývalo hlavní sídlo společnosti Apple. Dlouholetý uživatelé smartphonů iPhone mohli tuto adresu nepřímo vyčíst, nakolik ji až do roku 2013 ukazovala aplikace s firemní adresou. S příchodem nového operačního systému iOS 7 se tato adresa změnila na Interstate 280 – právě zde vyrůstá komplex budov, známý jako Campus 2. Stavební práce zde budou už o pár dní definitivně ukončeno. Téměř hotové jsou i přilehlé budovy, včetně okrouhlé vstupní části do auditoria, jakož i všechny výzkumné laboratoře.

Solární panely na všech střechách

Prakticky na střechách všech budov Campus 2 byly umístěny solární panely. Společnost Apple se proto může stát ve slunečných dnech zcela nezávislou od elektrické energie a tu přebytečnou posílat přímo do sítě. Pro tento účel byla dokonce vytvořena vlastní dceřiná společnost, Apple Energy. Kruhovou budovu stále obklopuje staveniště, zanedlouho se však začne s výsadbou prvních stromů, jakož i s instalací fontán.

Sklo z Německa

Nové sídlo společnosti Apple je plné superlativů: vnější obvod komplexu je 1,6 kilometru dlouhý a celkově zabírá plochu o rozloze 260.000 metrů čtverečních. V úplném středu megasídla ze skla se nachází oáza zeleně, v níž najde odpočinek více než 10 000 zaměstnanců. Campus 2 navrhl britský architekt Norman Foster, který se v minulosti podepsal pod takové architektonické skvosty, jako stadion Wembley v Londýně či budovu parlamentu Reichstag v Berlíně. Zajímavým detailem je fakt, že nejen budova jako taková je zaoblená, zaoblené jsou i obrovské panely ze skla, které pocházejí z Německa.

Mimochodem od stejného německého výrobce jsou také všechny skleněné schodiště instalované ve všech Apple Stores po celém světě. V podzemí komplexu se nachází auditorium, které pojme až 1000 lidí. Právě zde mají v budoucnu představovat nové produkty, včetně očekávaného smartphonu iPhone 8.

Zaměstnanci Apple měly původně do nových prostor začít stahovat již počátkem roku 2017, tento termín byl však posunut na začátek jara. Celkové náklady explodovaly z původních tří na pět miliard amerických dolarů. Současné sídlo firmy na adrese 1 Infinite Loop v níž pracuje, 25 000 zaměstnanců si Apple ponechá.