Apple testuje v kalifornii své první autonomní elektromobily

Apple testuje v kalifornii své první autonomní elektromobily 1

Společnost Apple, která již několik let na trh přináší inovativní smartphony, tablety a notebooky, získala povolení k testování svých autonomních vozidel. Mezi společnosti Google, Tesla a Ford tak nejnovější vstupuje se svým elektromobilem i světový technologický gigant.

Apple se se svým samo řídícím automobilem tvrdě pustil do konkurenčního boje. Společnosti se s jejím mobilním telefonem iPhone podařilo vyvolat revoluci v komunikaci – proč se tentokrát nepokusit o revoluci v oblasti dopravních prostředků?

Domněnky o vstupu Apple na trh s elektromobily potvrzeno

O elektromobilech Apple se roky vedly různé domněnky a spekulace. Vstup společnosti do této oblasti byl oficiálně potvrzen poté, co její Kalifornský ústav pro motorová vozidla umožnil testování elektromobilu na veřejných cestách státu. Povolení platí pro tři vozy Lexus RX 450h hybrid SUV a jejich šestici řidičů. Kalifornské právo totiž požaduje, aby se v samo řídících vozidlech vždy nacházely řidiči, kteří by pro případ nouze převzali kontrolu nad vozidlem.

Apple oficiálně potvrdil příchod vlastních elektromobilů na trh, avšak další plány neprozradil. Společnost investovala velké množství prostředků na vývoj systému inovativních vozidel. Podobně jako její konkurenti, i Apple doufá, že by nové elektromobily mohly pomoci odlehčit každodenní přetížení silnic. Také věří, že by mohly zachránit miliony lidských životů, o které ročně přijdou mnohé oběti během dopravních nehod, způsobených požitím alkoholu či rozptylováním řidičů.

Samo řídící vozidla jsou také zlatým dolem budoucnosti, což je dalším důvodem, proč se Apple pustil do investice v této oblasti. Se svými inovativními technologickými zařízeními patří mezi nejbohatší společnosti a její postavení se vstupem na trh s elektromobily může ještě více upevnit.

Konkurence v oblasti samo řídících vozidel je velká

Apple bude muset soupeřit s dalšími 29 společnostmi, které získaly povolení k testování samo řídících automobilů. V tomto seznamu se nacházejí známá jména jako Ford, General Motors, BMW, Volkswagen a Tesla, a také největší technologický rival Apple – Google. Společnost Google své vozy vylepšuje už osm let. Apple má tedy před sebou hodně práce, aby se mu podařilo dohnat úspěchy konkurence.

Známé „jablíčko“ však patří mezi společnosti, které v oblasti technologií neustále přinášejí revoluční objevy. S miliardami v kapse by si společnost mohla dovolit odkoupit technologie, které by urychlily vývoj jejích vlastních elektromobilů. Objevily se totiž spekulace, že se pokusí odkoupit Teslu, jejíž hodnota se odhaduje na více než 50 miliard dolarů. Ani jedna ze společností se však nevyjádřila o případné spolupráci.

Dohady o vstupu Apple na trh s elektromobily se objevily už v roce 2015. V médiích rezonovaly zprávy, že společnost začala v tajnosti pracovat na vlastním modelu nazvaném Titan. Existence Titanu však nikdy nebyla oficiálně potvrzena – šlo zřejmě jen o nepravdivé zvěsti.