Architektura v Pchjongjangu

Architektura v Pchjongjangu 1

Ačkoli prohlídka architektonických památek tohoto města asi nebude snem mnoha lidí, severokorejská metropole Pchjongjang (což v překladu znamená „Plochá země“), nabízí přehlídku monumentální architektury, především monumentů socialistického realismu.   

Není však možné se jen tak toulat po Pchjongjangu, protože všichni návštěvníci jsou stále v doprovodu svých státních průvodců a fotografování je výrazně omezeno. Proto je podstatné přijat, že během své cesty nebudete mít nezávislost a uslyšíte pouze velmi jednostanný výklad historie. Návštěvníci, kdo se s tímhle vším smíří (včetně skutečnosti, že jejich peníze půjdou do pokladny policejního státu), zažijí fascinující výpravu do jiného světa, do samotářského města s asi 3 mil. obyvateli, kde nefungují mobilní telefony ani internet, které však za to nabízí řadu modernistických betonových divů.  

Řada (pro zraky turistů) schválených pamětihodností se nachází mezi výškovými domy ze sovětského období a širokými prázdnými bulváry, které jsou typické pro tohle zvláštní město, kde se zastavil čas v komunistickém období. Asi nejtypičtější stavbou ve městě je obrovský Rjugjong Hotel ve tvaru pyramidy a se zrcadlovými okny tyčící se do výšky 330 m a obsahující 105 pater. Původně bylo dokončení plánováno před Světovým festivalem mládeže a studentů v roce 1989, z důvodu krátících se národních financí však mohutná stavba stále zůstává bez oken a prázdná. Práce byly obnoveny díky egyptskému stavebnímu projektu, který plánuje dokončení bizarního betonového paláce s několika tisíci pokojů pro hosty a s 5 otáčejícími se restauracemi. (stav v listopadu 2010)

Dále žádná turistická skupina neopustí Pchjongjang, aniž by řádně navštívila Velký památník v komplexu Mansudae s obrovskou bronzovou sochou zakladatele země Kim Ir-sena, která byla odkryta u příležitosti jeho 60. narozenin. Pokud je Vám tato představa proti srsti, pamatujte na to, že od všech návštěvníků se očekává, že položí květiny a pokloní se u jeho bronzových nohou. Na narozeninových darech pro něj se nešetřilo a podívat se musíte také na dárek k 70. narozeninám „Věčného prezidenta“, 170 m vysokou Věž Čučche (k poctě vůdcově filosofii Juche, která je základním pilířem komunitistických ideálů země). Žulová stavba byla postavena z 25 500 kamenných bloků, jeden na každý den vůdcových 70 let života, a nabízí z vrcholu skvělý výhled na město.  

Když se přesunete přes řeku Tedong, zastavíte na obrovském strašidelně prázdném Kim Ir-senově náměstí, kde navštívíte rozsáhlou Velkou lidovou studovnu, což je knihovna s několika miliony knih vybavená praktickým systémem pojízdných pásů, které Vám dodají Vámi zvolený komunistický spis přímo na Váš stůl. Odtud se vydáte na oběd na vysoké TV věži, pak se podíváte na největší Vítězný oblouk na světě, který je o 3 m vyšší než ten v Paříži, a dva z největších stadionů světa, kde se pravidelně konají proslulé severokorejské Masové hry. Pak se vydáte 12 km od centra města do Kim Ir-senova rodiště v Mangyongdae, kde spatříte sbírku (sporně pravých) tradičních chýší, které přinášejí obrázek zemřelého zakladatele země jako muže skromného původu. Kromě toho je zde zábavní park s horskou dráhou.

Abyste spatřili i opačný konec života Velkého vůdce, snažte se zařídit si také návštěvu obrovského Paláce Kumsusan, jeho sídla za života a dnes místa jeho věčného odpočinku, kde v horním patře při zvláštních příležitostech mohou významné osobnosti spatřit jeho nabalzamované tělo. A i když se sami nebudete moct na něj podívat, památníky nazývané „Věže nesmrtelnosti rozmístěné po městě připomínají, že „Velký vůdce soudruh Kim Ir-sen vždy bude s námi“.

A nakonec, pokud budete – tak jako Velký vůdce – toužit po spočinutí, vydejte se zpět do jednoho z vládou schválených hotelů ve městě, což nejspíš bude další betonová stavba z komunistického období vyzdobená schváleným uměním. Vyberte si Koryo Hotel, pokud máte rádi otáčející se restaurace (nacházejí se na obou věžích pocházejících z 80. let), nebo vysoký mezinárodní hotel Yanggakdo postavený o samotě na vlastním ostrůvku uprostřed řeky. Relaxujte, dejte si nohy nahoru a připravte se na další osvětu následující ráno, třeba v podobě opravdu působivého Muzeum Vítězného osvobození domoviny.

Co je potřeba vědět před návštěvou Severní Koreje