22 tipů, jak doma použít vzory

22 tipů, jak doma použít vzory 1

Začlenění různých vzorů do dekorativního schématu může působit zastrašujícím dojmem. Ale přitom při troše zasvěcených znalostí můžete vzorovaný dekor úspěšně kombinovat a vrstvit jako profík. Trik spočívá v pochopení základních pravidel. Poté se jimi můžete s jistotou řídit – nebo je neřídit.

Co byste měli vědět na prvním místě? Obecně platí, že při vrstvení vzorů je nejlepší kombinovat potisky v různých stylech a měřítcích – to druhé je superdůležité. Nejvýraznější vzor v místnosti, typicky koberec s barevným motivem, udává tón zbytku prostoru. Později zvyšují vizuální zajímavost další vrstvy doplňkových nebo kontrastních vzorů v menších velikostech. K takovým položkám patří akcentní polštáře, přehozy, nábytek a závěsy. Nemusíte být zmatení. Bez ohledu na to, zda jste nebo nejste tradiční designér či odborník na dekorace, následující nápady Vám prozradí nejlepší možnosti, jak kombinovat vzory.

22 tipů, jak doma použít vzory 2
ilustrační foto

Základy pro slaďování vzorů

Tento barevný obývací pokoj ukazuje základy sladění vzorů. Návrhářská společnost Taylor and Taylor se sídlem v Kalifornii se držela 4 různých vzorů ve 3 různých velikostech. Každý vzor je odlišný, ale působí podobně. Vlněný koberec s velkými, volně splývavými geometrickými tvary udává tón. Jediný akcentní polštář představuje druhý největší vzor – opakující se trojúhelníkový a kosočtvercový design v námořnické modré, který podtrhuje barvu a styl koberce. A konečně podpůrnou roli hrají 2 menší vzorované polštáře s klikatými vzory.

 

Geometrické vzory oživí černobílé barevné schéma

Geometrické vzory dodají malému posezení s monochromatickým barevným schématem velkou dávku stylu. Dva velké potisky na stěně obohatily prostor díky designérce Jennifer Talbot se sídlem v Chicagu. Dvě židle s druhým největším vzorem kout ukotvují. Pod nohama je jemný vlněný koberec s klikatým vzorem.

 

Živé vzory inspirované různými kulturami světa

Tento obývací pokoj (který porušuje pravidla) obsahuje všechny barvy duhy a vytváří tak kousek bohémského ráje. Prostor navrhl designový tým tvořený matkou a dcerou z Alida and Miller v Austrálii. Svůj jedinečný styl zdobení nazývají dokonalými nedokonalostmi“. Proč tato směsice vzorů funguje? Světle modré stěny uzemňují prostor tím, že krásně ladí s různými textiliemi v zářivých barvách.

 

Zvažte použití konkrétního stylu vzoru

Držení se konkrétního typu vzoru může vytvořit pocit soudržnosti v prostoru. V obývacím pokoji v boho stylu od Commune Design se sídlem v Los Angeles, Kalifornie doplňuje několik různých tureckých polštářů kilim s mírnými variacemi v barvě a vzoru marocké pohovky.

 

Ukotvěte prostor pomocí nadměrného koberce se vzorem

Obecné pravidlo říká, že nejvýraznějším vzorem v místnosti by měla být podlaha. Ve stylovém malém obývacím pokoji na Homepolish ukotvuje prostor koberec s nadměrným vzorem. Akcentní polštáře ve směsi stylů a měřítek vzorů skýtají vizuální zajímavost. Doporučujeme batikované polštáře shibori na ratanových křeslech.

 

Vzorované koberce vrstvěte

Neutrální místnost můžete okořenit dvěma různými podlahovými krytinami. Interiérová designérka Jennifer Talbot z Chicaga zde navrstvila několik koberců ve dvou různých veselých vzorech.

 

Zkombinujte odvážné tapety s jednoduchým kobercem

V této podivně stylové černo-bílé a hnědé konferenční místnosti od společnosti Mammoth Projects z New Yorku se nádherná tapeta v designu inspirovaném domorodými indiánskými obyvateli krásně hodí k vlněnému koberci v kmenovém (tribal) stylu.

 

Vzory pro vytvoření šťastné hippie atmosféry

Někdy je více skutečně více, jako v případě maličkého, eklektického obývacího pokoje od interiérové ​​designérky Paige Morse z Dallasu, Texas. Dva barevné polštáře inspirovaly odvážnou směs vzorovaných látek z celého světa. Společně kombinují útulné zákoutí s veselou hippie atmosférou.

 

Vzory překypující texturou a barvou

Barva i textura hrají významnou roli v moderním obývacím pokoji opět od Jennifer Talbot. Výrazný růžový geometrický koberec je hlavním vzorem, který rozzáří neutrální nábytek. Závěsy s jemným abstraktním designem dodávají druhou vrstvu vzoru. Vrcholem jsou akcentní polštáře ve 4 různých vzorech v řadě měřítek pro kontrast. Nejzajímavější u nich je polštář zdobený růžovými bambulkami.

 

Jak zkombinovat dva výrazné vzory

Nejjednodušší způsob, jak zkombinovat vzory, je držet se dvou charakteristických a velmi odlišných vzorů v koordinujících odstínech. Mandarinka a indigová modř jdou dohromady jako chleba a máslo v jídelně od Alison Causer, návrhářky interiérů z New Yorku. Na stěnách je tapeta s výrazným geometrickým vzorem s názvem Imperial Trellis od Schumacher. Podlahu pokrývá velkoplošný koberec s jemným květinovým vzorem od Safavieh.

 

Zkombinujte odvážné květinové tapety s klasickou tkaninou toile

Fantastický prostor od newyorské návrhářky interiérů Tali Roth: na stěně je tapeta s velkým květinovým vzorem na sytě černém pozadí. Pohovka je pokryta černou a bílou látkou toile zobrazující krásnou pastorální scénu. Třešničkou na dortu je jemný šedý, broskvový a bílý vzor na malovaných dřevěných podlahových jednotkách všech barev v místnosti.

 

Jak se vyhnout přemíře vzorů

Vyhněte se přemíře a „přetížení“ vzory tím, že zkombinujete ostré bílé pozadí s prvky v krásné barvě. V tomto domě s otevřeným konceptem od interiérové ​​designérky Haley Weidenbaum z Los Angeles je obývací pokoj ukotven tkaným kobercem s kosočtvercovým vzorem. Otoman s ručně tkaným kobercem, který slouží jako konferenční stolek, přináší do prostoru rustikální pruhy. Na pohovce jsou vidět pestré akcentní polštáře s barevnými střapci.

 

Zkombinujte dramatické vzory s organickými potisky

Vzory v bohatých stylových barvách zažívají obrovský okamžik. Skvělým příkladem je doupě od firmy Greene and Grey Interior Design se sídlem v San Franciscu, Kalifornie. Místnost spojuje dramatický geometrický potisk s organickým vzorem. Lesklou loveckou knihovnu obklopuje nápadná zelená chevronová tapeta. Na podlaze je melírovaný koberec z hovězí kůže, který zjemňuje prostor.

 

Použijte vzory odpovídající barvám použitým na stěnách

Velký obraz na stěně poskytl barevné schéma obývacího pokoje od interiérové ​​designérky Amy Fasnacht from Havenly. Růžový a oranžový turecký koberec centruje prostor, zatímco černobílé závěsy dodávají kontrastní vzor. Mix akcentních polštářů pak spojuje všechny barvy použité v místnosti.

 

Kombinování vzorů v malém bílém prostoru

Zde je další příklad, jak kombinovat vzory v bílém prostoru. Koberec, pohovka, židle a akcentní polštáře v malém prostoru na Lovely Life mají různé potisky a různé textury. Co spojuje vzhled, jsou různé tóny zelené a modré, které působí společně s odvážnou malbou s výrazným červeným pozadím.

 

Půvabná ložnice kombinuje tři různé potisky

Okouzlující ložnice od designérů z Pentreath and Hall  v londýnském Bloomsbury sdílí jednoduché řešení pro kombinování potisků. Prostor skromné velikosti nabízí 3 různé přímočaré vzory, které všechny používají podobný odstín zelené. Na stěně je mřížová tapeta s organickým designem. Puntíkovaný polštář dodává nádech kontrastu, zatímco pruhovaná vlněná deka na posteli skýtá obměnu.

 

Jak se vyhnout barevné kakofonii

Spojení spousty vícebarevných tisků nemusí působit jako barevná kakofonie. Proč tato zářivá ložnice od newyorského interiérového designéra Marco Ricca Studio funguje? Jsou za tím 3 jednoduché věci: držet se barevného schématu, používat pouze menší potisky na posteli, která je největším předmětem v místnosti, a vymalovat stěny na bílo.

 

V této místnosti je zkombinováno více než 10 různých vzorů

Designérský tým ze Studio McGee se sídlem v Salt Lake City v Utahu použil kombinaci nízko a vysoce kontrastních tisků v různých barvách k vytvoření tohoto relaxačního obývacího pokoje. Přitom použili dokonce 11 vzorů!

 

Jeden vzor ve velkém

Jediný vzor tvoří obrovskou vlnu v mateřské školce od KR Interiors se sídlem ve Westportu, Connecticut. Stěny, okenní stínění a otoman jsou pokryty batikovaným designem ve stylu ikat.  Prostor přitom vizuálně rozbíjí potisk na míru.

 

Vzorované polštáře dodají jiskru

Grafické dekorativní polštáře mohou zdokonalit Vaši hru s výzdobou interiéru. Pěkný nápad chicagské interiérové ​​designérky Jennifer Talbot využívá černobílé akcentní polštáře ve 4 odlišných vzorech, aby dodaly styl mátově svěží kuchyni.

 

Puntíkovaný potisk a řecký meandrový vzor

Společnost Designs by Human se sídlem v New Yorku vytvořila prostor inspirovaný pop artem. Puntíkatá tapeta skýtá velkou dávku zábavnosti, zatímco vzor řecký meandr nabízí kontrast. Barevné čalounění na 2 polštářových sedadlech spojuje všechny odstíny v místnosti.

 

Vzory v odpovídajících odstínech modré

Odpovídající odstíny modré oživují jídelnu od interiérového designéra Grant K. Gibsona ze San Francisca. Tapeta se vzorem listů dodává organickou atmosféru, zatímco čalouněná jídelní sedadla přinášejí geometrii stolu.

Barevné nápady do každé místnosti