Co je potřeba vědět před návštěvou Severní Koreje

Co je potřeba vědět před návštěvou Severní Koreje 1

Severní Korea je netradiční, avšak přesvědčivá destinace a patří k několika málo zemím, kam se i nejzatvrzelejší nezávislí cestovatelé vydávají s organizovanou „balíčkovou“ výpravou. Omezení ohledně toho, co smíte vidět a dělat, jsou přísná, ale jak se země pomaličku otevírá vnějšímu světu, vydává se sem stále více návštěvníků. Zde nabízíme odpovědi na 12 nejčastějších otázek, které lidé kladou ohledně cestování do Severní Koreje.

 

Je možné navštívit Severní Koreu?

Určitě je.  Turistika začíná v Severní Koreji vzkvétat a existuje zde už od počátku 90. let, kdy se začala tato mimořádná a uzavřená země velmi nesměle otevírat zahraničním cestovatelům. Od té doby došlo k obrovskému rozmachu především díky růstu čínského trhu, který je největším zdrojem zahraničních návštěvníků.  

 

Je těžké získat vízum?   

Ne, vízum je pouze formalita, když si objednáte cestu u některého z desítek operátorů nabízejících výpravy, které začínají a končí v čínském Pekingu. V současnosti nesmí zemi navštívit pouze Jihokorejci (stav v červnu 2015).

Hladomor nebo luxusní dovolená? V Severní Koreji najdete obojí. 

Je nutné cestovat ve skupině?  

Pravidlem je, že mimo hotel musíte být stále v doprovodu dvou státem zaměstnaných průvodců, ať už vstupujete do země ve velké skupině nebo při soukromé cestě jen pár lidí či úplně sám/sama. Výhodou cestování ve skupině je, že náklady se sníží a pocit kontroly průvodci není tak intenzivní. Při soukromé cestě jen s pár přáteli zjistíte, že jste mnohem více hlídáni, na co se smíte podívat a co dělat, přestože nikdy nebudete daleko z dohledu průvodce.  

 

Jací jsou severokorejští průvodci?  

Průvodci jsou obecně velmi nápomocní, zdvořilí a hovoří dobře anglicky. Berou svoji práci vážně, a přestože jsou na cizince zvědaví, zároveň jsou velmi hrdí na svoji zemi. Můžete se samozřejmě ptát, ale neměli byste se dotýkat témat, jako je historie či politika, což jsou citlivé oblasti, a nejspíš byste tím nedokázali nic jiného, než si zkazili vztah s průvodcem. Všeobecně platí, že nejlepší přístup je naslouchat průvodcům s otevřenou myslí a pak diskutovat o svých názorech v soukromí. Berte pravidla vážně: pokud byste např. bez dovolení opustili skupinu, problémy by měl především průvodce.

Co je potřeba vědět před návštěvou Severní Koreje 2

Jak vypadá taková návštěva?  

Návštěva Severní Koreje zahrnují obrovské množství aktivit, kdy i čtyřdenní cesta Vám umožní vidět opravdu hodně a můžete očekávat, že dny budou velmi dlouhé. Snídaně se obvykle podává kolem 8 hod., autobus odjíždí v 9 hod., někdy i dříve, a pak budete mít připravený pevný program prohlídek pamětihodností, muzeí a výletů, s přestávkou na oběd, kdy do hotelu se obvykle se vrátíte kolem 18 hod.. Také večery většinou obnášejí nějakou exkurzi, může to být jen večeře, takže mezi 19 a 21 hod. budete nejspíš opět venku. Večery bývají spíše společenské a probíhají v hotelových barech, kde cestovatelé mohou relaxovat a trochu se uvolnit.

 

Je v Severní Koreji bezpečno?   

V mnoha ohledech je Severní Korea jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Nedávné případy však ukázaly, že tomu tak není, pokud přijedete za účelem politického protestu nebo rozšiřování náboženské literatury. Jako turista se však nemáte čeho bát: pokud budete dodržovat zákony země a nedopustíte se nějakého projevu neúcty k vládnoucí rodině Kimů, bude vše v pořádku.

 

Je potřeba provést nějaké politický akt?   

Jediný akt, který se požaduje po všech návštěvnících Severní Koreje, je položit květiny jako skupina před dvojicí bronzových soch Kim Ir-sena a Kim Čong-ila ve Velkém památníku Mansudae v Pchjongjangu. To se obvykle dělá krátce po příjezdu do země a znamená to vyjít k sochám, kde jeden člen skupiny položí kytici, a pak se všichni sborem krátce pokloní. Je to naprosto bezbolestné, ačkoli se to samozřejmě ne každému bude zamlouvat. Kromě toho je dalším politickým činem naslouchat severokorejské verzi historie bez zpochybňování (průvodci neuvítají zpětnou vazbu v záležitostech, jako např. kdo začal Korejskou válku, přítomnost pracovních táborů v zemi nebo zvyky vládnoucí elity).

 

Jaké je jídlo v Severní Koreji?   

Opravdu dobré a rozhodně vynikající ve srovnání s tím, co jí většina místních (bohužel). I přes opakované problémy, které měla Severní Korea s dodávkami jídla, mají turisté zaručeno slušné jídlo, které sahá od běžné korejské stravy, jako je zelenina kimchi, studené nudle, rýže a výběr malých misek s různými pokrmy (banchan), až po speciality, jako je pečená kachna nebo čerstvá oliheň, pokud budete na pobřeží. V Pchjongjangu jsou k dostání také některé zahraniční potraviny, a také je zde oblíbená pizzerie. Po večeři očekávejte zpěv karaoke.

Korejská kuchyně 

Na co se podívat a co dělat v Severní Koreji? 

V Severní Koreji je obrovské množství možností, na co se podívat a co dělat, přestože to někdy budou věci, které byste jinak při cestách nedělali, např. návštěva továrny na čpavek nebo prohlídka zemědělského družstva. Dá se říct, že velké památníky, muzea a další svatostánky rodiny Kimů a Juche (severokorejské filosofie soběstačnosti) jsou mnohem méně zajímavé než pohledy na každodenní život, které se Vám naskytnou při cestování mezi památkami. Procházení se po městě (kde je to povoleno), návštěva obchodního domu, hraní kuželek, to jsou jinak všední aktivity, které však na sebe v Severní Koreji berou jiný význam. Exkurze jsou také jedinou příležitostí, kdy mohou návštěvníci komunikovat s místními, i když krátce.  

 

Je možné vidět Masové hry? 

Masové hry, jakási obří spartakiáda, tvoří obrovské synchronizované představení s gymnastikou, tancem a obřími přehlídkami synchronicity, které předvádějí školní děti. Naposledy konaly v roce 2015 a termín příštích her zatím není oficiálně znám, takže je nutné sledovat situaci.

 

Může se fotografovat? 

Určitě ano, k fotografování je toho opravdu hodně, a průvodci obvykle bývají nápomocní, pokud se jedná o to, co se smí fotografovat. Zlatým pravidlem je poslechnout, když Vám řeknou, že něco fotografovat nemáte, a nefotit zblízka místní lidí, aniž byste je napřed požádali o svolení.

 

Můžu si vzít do Severní Koreje svůj mobil? 

Ano, nedávné změny v pravidlech o mobilních telefonech způsobily, že už svůj mobil nemusíte odevzdat na hranicích jako dříve. Horší je však skutečnosti, že ho zde nebudete moct používat na nic jiného než na poslech hudby a fotografování, protože roaming a bezdrátové sítě v zemi vůbec neexistují. Někdy je možné, ačkoli je to dost drahé, si koupit místní SIM kartu, se kterou budete moct používat internet, a tak např. zveřejňovat své nové fotky na Instagramu, což znamená vrchol absurdity při cestování po Severní Koreji…  

 

Kde si můžu objednat cestu?  

Protože téměř všechny cesty do Severní Koreje začínají a končí v čínském Pekingu, kde se také obvykle vydávají víza do země, můžete si zde vybírat mezi různými cestovními agenturami.  Koryo Tours funguje už více jak 20 let a je skutečným expertem na cesty do Severní Koreje, avšak rychle rostoucí trh je svědkem zrození mnoha dalších agentur, jako je Young Pioneer Tours a Juche Travel Services, ale také řady agenturu v zemích mimo Čínu.

Architektura v Pchjongjangu