Asistované sebevraždy už také v Coloradu

Asistované sebevraždy už také v Coloradu 1

Voliči v Coloradu se jednomyslně shodli na názoru, že smrtelně nemocným pacientům pomohou ukončit jejich trápení dřívějším příchodem anděla smrti. Právo zabít je tak povoleno již v šesté zemi. Její předchůdci jsou Washington, California, Oregon, Vermont a Montana. Schválené opatření Prop 106 povoluje zletilým občanům vzdát se svého života v případě, že jeho záchrana je nepravděpodobná a je potvrzeno, že pacientovi zbývá méně než šest měsíců života.

Své rozhodnutí o přijetí léku “zabijáka „musí být ze strany pacienta absolutně dobrovolné. Ještě donedávna byla asistovaná sebevražda nepopiratelným zločinem. Dnes je povolena nejen z pohledu nemocné, ale také z hlediska zákona.

Asistovaná sebevražda – mnohdy nazývaná jako důstojná smrt, se v důsledku legalizace stále více státech stává diskutovaným a problematičtější situací. Mnozí odpůrci, hlavně z náboženského důvodu, se vyjadřují, že vzít si život v jakékoliv těžké životní situaci je mimořádně neetické a nesprávné. Názor, že život se zdravotním postižením nemá smysl, považují odpůrci za skutečně diskriminační. Avšak opravdovou obavou zůstává tvrzení, že by nemocní pacienti ztratily chuť žít, a tak by mohli požádat o lékařskou sebevraždu příliš brzy.

Jelikož asistovaná sebevražda je v Marylandu trestná, případ manžela Diane Rehmové, který se vyhladověl k smrti, byl obhajován špičkovým advokátem. Obrovskou pozornost si vyžádal i případ asistované smrti Brittany Maynardová v Oregonu. Je opravdu šokující, že v Belgii se žádosti o sebevraždu za posledních pět let až zdvojnásobily.