Asus Zenbook 3 – nejprestižnější a zároveň nejkontroverznější ultrabook

Asus Zenbook 3 - nejprestižnější a zároveň nejkontroverznější ultrabook 1

Zenbook 3 představuje jeden z nejlehčích a nejtenčích notebooků na světě. K tomuto benefitu se však vztahuje pár kompromisů, které se někomu vůbec nemusí líbit.

Design ZENBOOK 3 je ohromující. Hmotnost pouze 910 gramů a 12 mm tloušťka z něj dělají mimořádně přenosné zařízení. Jeho 12-palcový displej klade velký důraz na jemnost zobrazování. K dispozici jsme měli modrý model se zlatavým podsvícením klávesnice. Samotný displej je obklopen tenkým rámečkem, který si ani nevšimnete. Nepotěší pouze jeden konektor v podobě USB-C 3.1 portu. Součástí balení přitom není žádný hardwarový adaptér či hub.

Asus Zenbook UX330UA: Excelentní ultrabook, který musíte mít

Snímač otisků prstů na nefiremních notebooku představuje stále raritu. Přestože ho už několik notebooků využívá, nedá se říci, že by se tato technologie masivně rozšířila. Dobrou zprávou je, že na tomto ultrabooku funguje velmi dobře. Stačí přiložit prst a za zlomek sekundy budete na ploše. Touchpad nefunguje právě nejlépe. Přestože má Microsoft Precision certifikaci, nepracovalo se nám s ním příliš dobře. Hlavním problémem je potřeba fyzického kliknutí. Klávesnice představuje kapitolu samu o sobě. Je sice pěkná a velká s chiclet klávesami od okraje k okraji, máme k ní však pár výhrad. Ta největší se týká nízkého zdvihu kláves, což může vést zvýšenému počtu překlepů při psaní.

Displej dostal úhlopříčku 12,5 palců s rozlišením Full HD. I zde bychom uvítali minimálně 13.3 palců, kde by se Full HD rozlišení lépe vyjímaly. Maximální jas je na úrovni 270 nýtů, což je ve skutečnosti o něco méně, než se očekávalo. Na displej se velmi dobře dívá i díky vysokému kontrastu 1161: 1 a věrnému zobrazení černé barvy. Barevné pokrytí představuje 85% z barevného gamutu sRGB. Webová kamera na tomto notebooku zcela zaostává. Má mimořádně úzké zorné pole a vytváří trochu podexponované obrázky. Citlivost mikrofonu je v pořádku, přináší však velmi nízkou věrnost zvuku. Reproduktory jsou na tom nejlépe, hudba má určitou hloubku a dialogy jsou perfektně srozumitelné. Dokonce i basová složka je na tom velmi dobře.

Procesor Intel Core i7-7500U je vynikající. Jelikož jde pouze o dvoujádrový čip, plnění náročných úkolů, jako například převod videa, může trvat delší dobu. Každodenní výpočetní úlohy však zvládá pohotově. Za nižší cenu je k dispozici procesor Core i5. K dispozici je 8 GB, resp. 16 GB paměti RAM. SSD disk s kapacitou 512 GB je fantasticky rychlý.

Co se výdrže baterie týče, mluvit možná o pěti až šesti hodinách používání. To zahrnuje brouzdání webem, odesílání e-mailů a práci ve webových aplikacích, jako je Google Docs.

Zenbook 3 vás přesvědčí svým výkonem, přičemž jde o neuvěřitelně tenký a lehký notebook. Má nádherný design a slušné reproduktory. Pouze jeden port, klávesnice, která nemusí každému vyhovovat a slabší životnost baterie jsou však negativy. I zde však existují alternativy v podobě o něco většího a o 200 gramů těžšího ultrabooku HP Spectre s lepším displejem a lepší konektivitou.