Autonomní vozidlo 103 EX: vrchol luxusu podle Rolls-Royce

Autonomní vozidlo 103 EX: vrchol luxusu podle Rolls-Royce 1

Společnost BMW slaví svou 100 letou historii velmi netradičním způsobem. Pod záštitou své divize Rolls-Royce nabízí pohled do budoucnosti luxusní mobility. Pod kódovým označením 103EX vznikl koncept automobilu, který lze ovládat hlasem.

Rolls-Royce 103EX, měl svou premiéru měl pouze nedávno v Londýně a britská značka ním vytvořila auto, které doslova a do písmene slouží svým cestujícím a jeho majiteli jako osobní asistent. Umělá inteligence ve vozidle dostala jméno Eleanor podobně jako Siri v smartphonech iPhone. Jde přesně o tutéž Eleanor Thornton, jejíž podobiznu v podobě sošky zdobí každý jeden Rolls-Royce. V tomto případě je vyrobena z foukaného skla. Umělá inteligence ve vozidle nabízí možnost zcela autonomní jízdy. Kromě toho dokáže naslouchat svému majiteli a reagovat na jeho příkazy. Díky Eleanor si svůj Rolls-Royce přivoláte, za vás vybere nejvhodnější nebo nejoblíbenější styl jízdy a na místo určení vás doveze tím nejefektivnějším možným způsobem. Koncept pohání zcela nová technologie palivových článků s nulovými emisemi.

Program umělé inteligence dokáže spravovat plán jednotlivce, takže návrh a volba tratě se přepočítává a upravuje automaticky na základě času a aktuální dopravní situace. 28-palcová kola se skládají z 65-ti ručně vyrobených kusů hliníku. Cestující jsou obklopeni skleněnou kopulí s 360 stupňovým výhledem. Po příjezdu na místo určení se automaticky zvedne a pod vašima nohama se objeví stupínek s rozsvíceným červeným světlem. Podobně jako v případě červeného koberce slávy. Barevné schéma automobilu je dvoubarevné. Tmavé sklo v horní části doplňuje třpytivá stříbrná.

Kabina je plně přizpůsobitelná a jde spíše o jakousi svatyni z exkluzivních materiálů. Dřevěné obklady Makassar, díly ze slonoviny či vlněný koberec hovoří za všechno. Cestující sedí na hedvábné pohovce z plyše, která je situována uprostřed. Mohou z ní přistupovat k OLED displeji v přední části kabiny (slouží na zábavu nebo interakci s Eleanor). Oslava stého výročí automobilky Vision Next 100 byla komunikována ještě letos v březnu, přičemž Rolls-Royce 103EX představuje jakousi vstupenku do nové éry světa luxusu.