Navštivte španělskou Sevillu

Navštivte španělskou Sevillu 1

Andaluská metropole Seville, která je plná půvabné tradiční architektury, je městem s obřími festivaly a bohatým kulturním uměním; je to romantické, divoké a vášnivé město. V  historické části se nad řekou Guadalquivir zvedá proslulá aréna na býčí zápasy. Po městě se stále pohybují tradiční vozy tažené koňmi, hned vedle moderního systému metra. Taková je Sevilla – hybrid kontrastů patrný na každém kroku. Návštěvníci obdivují impozantní náměstí Plaza de España nebo bloudí v uličkách ve čtvrti Santa Cruz. Na druhé straně mostu za řekou leží Triana, původně okrsek cikánů a dnes stylové rušná čtvrt, kde najdete nejlepší noční kluby, ale také všudypřítomnou kulturu spojenou s flamencem. Seville je místem, kam se vydat za nejslavnějším tancem Španělska: najdete zde nejen řadu flamenco klubů (tablaos) nabízejících představení, ale také Muzeum flamenca, pokud byste se chtěli dozvědět více. I když tradičních andaluských taveren je stále dost, Seville v současnosti prochází „tapas revolucí“: nové gastrobary nabízejí mini fajitas, mini burgery a křehkou tempuru, vše podávané inovativním způsobem. Až se najíte do sytosti, vydejte se bavit s davem na náměstí Plaza Alfalfa a na Calle Betis ve čtvrti Tiana, dejte si sangriu ve stínu na náměstí nebo si užívejte nedělního klidu odpoledne na břehu řeky nebo v parku Parque de Maria Luisa. Navštívit můžete řadu muzeí i megalitické památky, ale nezapomeňte na maurskou minulost města v podobě paláce Real Alcázar, a dále věže Torre del Oro a La Giralda, z nichž druhá skýtá úžasné výhledy na město. Seville je město, které můžete navštívit v kterémkoli ročním období a stále se toho děje spousta, ale (pokud se Vám podaří sehnat ubytování) navštivte město nejlépe v době konání některé z proslulých oslav svátků. Na jaře můžete spatřit truchlivé, ale působivé průvody během předvelikonočního Svatého týdne, ale také temperamentní fiesty během La Feria de Abril v dubnu. Je to oslava všeho, co je místním drahé (flamenco, koně a býčí zápasy), takže představuje Sevillu v kostce.

Turistická kancelář: Offices Oficina de Turismo de Sevilla

Navštivte španělskou Sevillu 2
část Plaza de España, Seville

Jak se dostat do Sevilly

Letecky

Přímé lety z Velké Británie do Sevilly nabízejí aerolinie easyJet a Ryanair. Levné lety seženete po celý rok, ale je dobré mít rezervaci s předstihem na dobu Vánoc a kolem Nového roku, abyste získali nejvýhodnější ceny. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA; nejrychlejší trasa je přes Madrid s aeroliniemi Iberia.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 45 minut, z New Yorku 10 hodin 15 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 15 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 14 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 32 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h  na dvouproudých silnicích, 90 km/h na silnicích mimo zastavěné oblasti a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je potřeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Uznáván je národní ŘP ze zemí EU, zatímco občané jiných zemí by měli mít mezinárodní ŘP. Zelená karta (pojištění) se velmi doporučuje všem návštěvníků a je povinná pro ty ze zemí mimo EU.

Poruchová služba: Real Automovil Club de España (RACE); v jiném případě mohou řidiči kontaktovat asistenční služba ADA od státní agentury Guardia Civil, pomocí telefonních SOS budek umístěných na obou stranách dálnice vždy po 2 km.

Trasy: Seville má dobré silniční spojení se zbytkem Španělska a Evropou prostřednictvím sítě dálnic. Dálnice ze Sevilly do velkých španělských měst nepodléhají mýtnému, s výjimkou A4, která město spojuje s Cádizem. Existují dvě trasy, jak se dostat ze Sevilly do Portugalska: silnice A-49 přes město Huelva nebo silnice A-22, která vede přímo do portugalských měst Faro a Lagos. V opačném směru je spojena s Córdobou silnicí A-4 a s Granadou silnicí A-92. Silnice A-3 vede do Ciudad Real, Valencie a k pobřeží.

Autobusy: společnost ALSA provozuje domácí i mezinárodní autobusové spoje z nádraží Estacion Plaza de Armas v centru Sevilly. Obsluhuje trasy do všech velkých měst ve Španělsku, tak jako ve spojení s Eurolines do různých destinací v Evropě.

Doba cesty: z Madridu 5 hodin, z Barcelony 9 hodin 30 minut, z Valencie 6 hodin, z Córdoby 1 hodina 30 minut, z Granady 2 hodiny 30 minut, z Fara 2 hodiny, z Lisabonu 4 hod. 30 min.

Vlakem

Cestování vlakem ve Španělsku je pohodlné, přesné a rychlé. Moderní rychlovlaky AVE spojují největší města, zatímco místní a předměstské vlaky obsluhují zbytek země. Hlavní vlakové nádraží v Seville je Estación de Santa Justa ležící na severu města na Avenida Kansas City. Moderní terminál nabízí řadu kaváren, barů a obchodů a před ním jsou umístěna stanoviště taxi a zastávky autobusů. Seville má dobré vlakové spojení se zbytkem Španělska a denně odtud odjíždějí spoje do Almerie, Córdoby, Granady, Huelvy a Valencie. Díky rychlovlakům AVE trvá cesta do Madridu 2 hodiny 30 minut a do Barcelony 5 hodin 30 minut. Nejsou k dispozici žádné spoje ze Sevilly do Algarve v jižním Portugalsku, přestože leží v blízkosti; nejlepší možnost je vydat se tam autobusem. Španělskou železniční síť provozuje společnost Renfe, která obsluhuje všechny trasy v zemi včetně předměstských (Cercanías) a středně dálkových vlaků, a také mezinárodních spojů. Vlaky od Renfe spojují Sevillu se všemi významnými španělskými městy, včetně Barcelony, Madridu a Valencie. Navazující mezinárodní spoje do Lisabonu, Paříže, Bruselu nebo Amsterdamu jsou k dispozici v Madridu.

Doba cesty: z Madridu 2 hodiny 20 minut, z Barcelony 5 hodin 30 minut, z Granady 3 hodiny 10 minut, z Córdoby 45 minut, z Malagy 1 hodina 55 minut

Přestup: taxi představuje nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak se dostat do centra města z nádraží Estación de Santa Justa, kde se stanoviště taxi nalézá přímo před terminálem. Levnější možnost nabízejí autobusy: spoje C1, C2 a 32 jezdí od terminálu do města.

Navštivte španělskou Sevillu 3
La Maestrazna

Co dělat a na co se podívat

Plaza de España – impozantní náměstí v Seville bylo vybudováno pro Iberoamerickou výstavu 1929 a od té doby se stalo významným symbolem města. Rozlehlé náměstí má na jedné straně renesanční a neomaurské budovy a uprostřed extravagantní monumentální fontánu. Prochází jím kanál, na jehož stranách najdete zdobená schodiště a sérii výklenků s pestrými obklady, kde každý odpovídá jedné provincii Španělska. Kromě rychlokurzu španělské historie a geografie náměstí turistům skýtá také krásné prostředí pro poznávání města.

Navštivte španělskou Sevillu 4
Plaza de España

La Maestranza – slavná žlutobílá aréna na býčí zápasy je považována za jednu z nejvýznamnějších ve Španělsku. Pochází ze 17. století a má barokní exteriér a působivý akustický systém. V aréně je rovněž umístěno zajímavé muzeum, které vystavuje související artefakty a memorabilie od 18. století, např. kostýmy, hlavy býků a obrazy. Býčí zápasy jsou sice kontroverzní, ale i dnes je možné navštívit zápas během sezóny, která trvá od Velikonoc do října.

Sevillská katedrála Panny Marie a zvonice La Giralda (Catedral de Sevilla & La Giralda) – obří katedrála, která byla vybudována v 15. století na základech Velké mešity, je největší gotický chrám v Evropě a třetí největší křesťanský kostel na světě. Před její návštěvou se nejprve podívejte do přilehlého muzea, abyste pak mohli informovaně obdivovat pozoruhodné ambity a vitrážová okna. Nezapomeňte vyhledat hrobku Kryštofa Kolumba, který je zde pohřben. La Giralda byla původně minaret a nejvyšší věž světa. Na její vrchol se dostanete po 35 rampách a můžete se těšit z výhledu na panorama Sevilly a ještě dál.  

Navštivte španělskou Sevillu 5
věž La Giralda

Reales Alcázares („Královské paláce“) je komplex ze 14. století, který představuje skvělou ukázku maurské architektury, vynikající ukázky mudéjarského řemeslného umu a k tomu nejkrásnější zahrady v Seville. V rozsáhlých zahradách byste měli navštívit především Jardín de las Damas a maurské Patio de las Doncellas. Pokud si budete chtít rozlehlý komplex prohlédnout klidnějším tempem, počítejte s několika hodinami.

Hospital de los Venerables Sacerdotes („Nemocnice pro ctihodné kněze“)  byla vybudována v roce 1676 jako útočiště pro vysloužilé kněze ve staré čtvrti Santa Cruz a dnes budova slouží k propagaci kultury v Seville. Vnitřní patio patří k nejhezčím v Andalusii s krásnými stejnoměrnými klenutými oblouky, zelenou zahradou a koloniálním exteriérem v pastelově růžové. Stojí za to se sem vydat, abyste se dozvěděli aktuality o kulturním dění v Seville.

Navštivte španělskou Sevillu 6
Hospital de los Venerables Sacerdotes Seville

Muzeum flamenca (Museo del Baile Flamenco) – kde se můžete lépe dozvědět vše o nejznámějším španělském tanci než v jednom z hlavních měst jeho zrození? Muzeum založila světoznámá tanečnice flamenca Cristina Hoyos, která vystoupila na zahájení Olympiády v Barceloně 1992, a expozice návštěvníky provedou historií a různými styly tance. Je skvěle uspořádané s poutavými expozicemi a kombinuje audiovizuální instalace se slavnými kostýmy, botami a obrazy. Muzeum také každý večer přináší vysoce ceněné představení flamenca.

Torre del Oro a Museo Naval (Zlatá věž a Námořní muzeum) – dříve maurská strážní věž z počátku 13. století označovala okraj sevillské obranné linie na březích řeky Guadalquivir a později byla proměněna ve sklad zlata a bohatství přivezeného z výprav do Ameriky. Dnes představuje ikonickou pamětihodnost města, v níž je umístěno malé námořní muzeum, které seznamuje s mořeplaveckou historií Sevilly.

Isla Mágica představuje odkaz veletrhu Expo 92 a jedná se o zábavní park na téma zlatého období sevillského námořního obchodu. Nachází se na Isla de Cartuja a nejlépe se tam dostanete autem. Jedná se o skvělý cíl pro rodiny s dětmi, kde mohou strávit víkend.

Casa de Pilatos – impozantní palác ze 14. století je kombinací zdobné maurské architektury a elegantního italského renesančního stylu. Návštěvníky s areálem seznámí informativní audioprůvodce, přičemž si mohou prohlédnout různé místnosti a klidnou zahradu. První patro a otevřený dvůr připomínají honosné prostory v paláci Alhambra v Granadě, zatímco horní patra a zahrady jsou plné římských soch, šumících fontán a luxusního nábytku.  

Muzeum výtvarného umění (Museo de Bellas Artes) – jedna z nejvýznamnějších sbírek umění v Andalusii vystavuje díla od středověku do počátku 20. století, tak jako obrazy z tzv. zlatého věku sevillského malířství v 17. století. K autorům vystavených prací patří Francisco de Herrera mladší, Murillo, Zurbarán a Juan de Valdés Leal.

Navštivte španělskou Sevillu 7

Metropol Parasol (Las Setas) – vyhlídkový chodník