Balónem do vesmíru? Proč ne?!

Balónem do vesmíru? Proč ne?! 1

Namísto raketoplánů, jaké využívá společnost Virgin Galactic, by lidé mohli cestovat do odlehlých koutů vesmíru úplně jiným dopravním prostředkem – balónem.

Pokud byste si mysleli, že jde o fantazijní představu, jste na omylu. „Balónovanie“ je dnes dobře otestovanou technologií. Podle Annelie Shoenmaker, představitelky Zero2infinity, španělské firmy, která plánuje posílat cestujících do vesmíru za sumu 110,000 amerických dolarů, představují balóny budoucnost. Zařízení budou nést název „Bloons.“

Zjednodušeně shrnuty, půjde o natlakované tobolky, umístěné pod balony, které obsahují helium. Lety na heliových balónech odstartovali už v třicátých letech minulého století a vývoj pokročil až do takového stádia, že by se mohly stát prostředkem k objevování vesmírných končin. Zatím není známo, kdy projekt odstartuje, ale do jeho oficiálního spuštění musí být vše otestovány v nejvyšší možné míře a balóny s největší pravděpodobností projdou přísnými bezpečnostními prověrkami. 21. století tak opět posouvá hranice a možná se dočkáme doby, kdy budou podobné výlety dokonce na denním pořádku.