Navštivte venezuelský Caracas

Navštivte venezuelský Caracas 1

Na zdi obrácené k náměstí Plaza el Venezolano je citát Simóna Bolívara: „Pokud bude příroda proti nám, budeme s ní bojovat a přinutíme ji poslouchat nás“. A nikde ve Venezuele není odkaz Bolívarova vzdorného prohlášení lépe patrný než v Caracasu samotném. Ať už hledíte na táhnoucí se panorama města z okna v 17. patře výškového hotelu nebo se procházíte ve stínu vysokých betonových budov, jistě budete také snít o tom, jak mohl Caracas vypadat, kdyby k jeho náhlému růstu došlo v jiném období než v 70. letech 20. století.

Spásou Caracasu jsou samotní jeho obyvatelé, Caraqueños: rozmanitá, mladá a energická populace, která v ponurých ulicích metropole šíří hudbu a nadšení. Kultivovaný vkus téměř 5,5 mil. obyvatel vyžaduje přehlídky butiků a dobrých restaurací v komerčních okrscích města. Styloví, s rychlým tempem a celkově kosmopolitní Caraqueños si stále uchovávají vřelost a přívětivost, kterou byste nejspíš nečekali v tak velkém městě. Přestože je Caracas nesouvislá metropole, zajímavá místa si můžete prohlédnout pohodlně za den či dva. Zajímavá muzea a kulturní centra, příjemné parky a rafinované restaurace mají dobré spojení rychlými taxíky nebo efektivním systémem metra. Také počasí průzkum města usnadňuje: v nadmořské výšce něco přes 900 m nad mořem se Caracas těší klimatu patřícímu k nejlepším (mezi světovými metropolemi), s průměrnou denní teplotou 24 °C. Pamatujte však na to, že Caracas má zaslouženě pověst nebezpečného města. Hlavní turistické oblasti jsou ve dne obecně bezpečné, ale buďte přesto stále ve střehu. Ani místní nechodí sami ve většině okrsků po setmění, kdy často dochází k přepadení a dalším násilným trestným činům. Taxi proto představuje nejbezpečnější dopravní prostředek po setmění. 

Navštivte venezuelský Caracas 2

18 hlavních atrakcí Caracasu

Galerie národního umění (GAN)

Národní galerie umění (Galería de Arte Nacional) naproti Muzeu přírodních věd přes kruhové Plaza Morelos, vystavuje více jak 4000 uměleckých prací z hrdé minulosti Venezuely. Ve stejné budově je umístěno Muzeum výtvarného umění (Museo de Bellas Artes), které vystavuje nahodilý výběr umění z celého světa. Nejvyšší patro tvoří terasa skýtající výhledy na Parque Los Caobos a většinu Caracasu.

 

Kostel sv. Františka

Kostel sv. Františka (Iglesia de San Francisco) plný bohatě zdobených oltářů pochází z roku 1593 a je místem, kde byl Simon Bolívar prohlášen Osvoboditelem (El Libertador) a kde se konal jeho obrovský pohřeb 12 let po jeho smrti v roce 1830. Dnes je kostel nejhezčím příkladem koloniální architektury v Caracasu.

 

Arabica – obchod a kavárna

Arabica nabízí jasně nejlepší kávu ve městě – ale také může být nejdražší. Vybírat si můžete z lahodných dezertů, objednat kávu a posadit se venku a pozorovat svět kolem. Úspěch kavárny vedl k otevření 3 dalších poboček v Beverly Hills, Stanfordu a Palo Altu v Kalifornii v USA.

 

Národní kapitol

Venezuelský kongres je umístěn v neoklasicistickém Národním kapitolu (Capitolio Nacional), což je dvojice budov postavená na místě kláštera Sester Neposkvrněného početí Panny Marie ze 17. století. Prezident Guzmán Blanco, který nařídil zrušení všech klášterů, nechal původní budovu v roce 1874 strhnout a na místě pak vybudovat Federální a Legislativní palác. Malby v Oválném sále (Salón Elíptico) od venezuelského umělce Martina Tovar y Tovara jsou působivé, především ty na stropě. Bronzová nádoba v místnosti obsahuje listinu Vyhlášení nezávislosti z roku 1811 (při vstupu si zde kvůli úctě musíte zastrčit košili.)

 

Rodný dům Osvoboditele – Casa Natal del Libertador

Rodiště Simóna Bolívara je poutním místem pro Venezuelany, kteří ho ctí jako Osvoboditele. Dům nabízí jen velmi málo o tomto muži, ale je pěkným příkladem prostorného a vzdušného koloniálního domu uprostřed ruchu centra města. Monumentální nástěnné malby od Tita Salase v přední místnosti vyprávějí příběh Bolívarových hrdinských bitev a jistě stojí za zhlédnutí.

 

Metropolitní katedrála v Caracasu

Metropolitní katedrála (Catedral Metropolitana de Caracas), jejíž původní fasáda zůstala nezměněná od jejího vybudování na konci 17. století, se tyčí na nám. Plaza Bolívar. Hlavní oltář představuje velkolepé barokní dílo pozlacené více jak 300 librami plátkového zlata. Nenechte si ujít kapli Bolívarovy rodiny na pravé straně.

 

Kulturní komplex Teresy Carreño

Balet, opera a koncerty klasické hudby světové úrovně se pravidelně konají v moderním kulturním centru Complejo Cultural Teresa Carreño pojmenovaném po nejslavnější klasické pianistce Venezuely. Na střeše budovy je zavěšena kinetická skulptura Žluté přívěsky od Jesúse Sota. Ke komplexu přiléhá knihkupectví a Teatro Ateneo de Caracas, kde se nachází oblíbený kinosál promítající artové filmy.

 

Budova Concejo Municipal

Půvabná koloniální budova s udržovaným dvorem je považována za kolébku venezuelské státnosti. Dne 5. července 1811 se zde sešel Národní kongres a schválil Deklaraci nezávislosti. Dnes je v budově umístěno Muzeum Criollo, které vystavuje stálou sbírku prací známého venezuelského malíře Emilia Boggia (1857–1920) a zmenšené modely od Raúla Santany znázorňující každý možný aspekt rané venezuelské kultury.

 

Národní panteon 

Navštivte venezuelský Caracas 3

Nápadný skvělý mramorový interiér Národního panteonu (Panteón Nacional) nacházejícího se 5 bloků severně od Plaza Bolívar uchovává ostatky 138 politických a historických postav Venezuely včetně Simóna Bolívara. Stěny a stropy jsou vyzdobeny nástěnnými malbami znázorňujícími některé z nejslavnějších bitev za nezávislost. K dispozici jsou průvodci mluvící anglicky, jejich služby si můžete zařídit u vchodu.

 

Park Los Caobos

Jeden z nejstarších parků ve městě, Parque Los Caobos, obsahuje vysoké mahagonové stromy, které byly vysázeny na oslavu nezávislosti Venezuely. Pěkná stará fontána obklopená bronzovými skulpturami představuje připomínku Caracasu předchozího století. Turisté zde však často bývají cílem krádeží a útoků, takže si dávejte dobrý pozor na své věci a vyhněte se parku po setmění.

 

Kavárna Las Nieves

Las Nieves je skutečně tradiční Caracas: stejní baristé zde připravují vynikající espreso s pěnou po celé roky. Veškeré vynikající pečivo a lahůdky se připravují na místě a je to opravdu rodinná záležitost. Parkování venku může být obtížné, ale buďte trpěliví, protože stojí za to si počkat.

 

Restaurace Le St. Tropez

Le St. Tropez stojí přímo přes ulici naproti mohutnému kostelu ve čtvrti Castellana. Vždy ve čtvrtek zde podávají vynikající pokrmy z kuskusu, ale skutečným lákadlem jsou jednoduché čerstvé sendviče, dezerty a pečivo, nemluvě o vynikající kávě.

 

Muzeum současného umění Sofíe Imber v Caracasu

Muzeum současného umění (Museo de Arte Contemporáneo de Caracas Sofía Imber) vystavuje obrazy od Picassa, Miróa a Bacona. Dále jsou zde k vidění 3D díla od renomovaného venezuelského umělce Jesúse Sota. Muzeum se nachází na okraji komplexu Parque Central a je to jedna z nejlepších sbírek moderního umění v Jižní Americe.

 

Muzeum přírodních věd

Muzeum přírodních věd (Museo de Ciencias Naturales) zahrnuje archeologickou, botanickou a zoologickou přehlídku (vycpaná zvířata s poměrně ponurými kulisami). Obzvlášť zajímavá je však předkolumbovská expozice, tak jako pohledy na raný život na kontinentě, např. ukázky zemědělských metod domorodých obyvatel.

 

Muzeum náboženského umění v Caracasu

Muzeum náboženského umění v Caracasu (Museo Sacro de Caracas), dříve sakristie a církevní věznice vybudovaná v roce 1844 vedle katedrály, dnes uchovává zdobné náboženské sochy a okázalé kostýmy z koloniálního období. Za pozornost stojí především v prvním salonu ozdobný stříbrný baldachýn zakrývající sochu Panny Marie Růžencové. V nižším patře pak najdete pozoruhodný (ač ponurý) společný hrob, kde jsou ostatky věřících uloženy v zapečetěných výklencích. 

 

Palác vlády

Vládní palác (Palacio de la Gobernación) ve stylu art deco vybudovaný v roce 1935 je dnes sídlem politických úřadů a galerie v přízemí se střídajícími se expozicemi mezinárodního a venezuelského umění.

 

Národní park El Avila

Když se zeptáte Caraqueños, co je pro město nejtypičtější, často uslyšíte: „El Avila!“ Hory v NP El Avila (Parque Nacional El Ávila) se tyčí do výšky asi 1000 m na severním okraji Caracasu a pak se svažují dolů na druhé straně přímo do Karibiku. Národní park je oblíbená destinace víkendových pěších turistů, kdy jeho jižní stranou prochází řada pěších stezek. Začátečníci dávají přednost jednodenní túře na horu Pico Ávila, zatímco zkušenější turisté se vydávají na dvoudenní trek na Pico Naiguatá. Park je snadno přístupný z okrsku Altamira na východě Caracasu. Pokud se nebudete cítit na pěší výšlap, můžete nahoru vyjet lanovkou. San José de Galipán, sídlo na pobřežní straně Pico Ávila, představuje pěknou destinaci, pokud jste se už dost nachodili předtím. K dispozici jsou zde koně na další poznávání okolí na koňském hřbetě. Zdejší chladnější klima je ideální pro pěstování květin, které se pak prodávají v Caracasu.

Hlavní turistické atrakce Venezuely

Kavárna St. Honoré

St. Honoré se nachází ve skvělé prodejně Casa Curuba hned naproti konkurenční kavárny Arabica. Je méně stylová než Arabica, ale stejně tak milovaná a výborná. Dejte si zde cachito de jamón (rohlík plněný šunkou) a užívejte si přátelského povyku na venkovním patiu.

Akční nabídka ubytování: